3 órája
Jelek, amelyek alapján felismerhető, ha pedofil került a környezetünkbe
Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta arról beszélt a Magyar Nemzetnek, milyen lelkialkata van egy olyan embernek, aki gyermekpornográf képeket néz, és vannak-e olyan jelek, amelyek alapján felismerhető, ha ilyen személy került a környezetünkbe.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/00VyB_ahzK_-YmmaNJv66KTnhemcZK5iOFiPL7uruHU/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzE0NWE3OWVjYzQ0MzQzNGRiNzhlZGM4NDY4ZDFlMzRh.jpg)
A trauma nyomot hagy a gyerekben
Forrás: AFP
Fotó: Rolf Kremming
Hatalmas felháborodást váltott ki az a csongrádi férfi, aki pedofilgyanús tartalmakat osztott meg a közösségi oldalain. Pár napja még egy kocsmában is arról beszélt, hogy a kislányokhoz vonzódik. Őt garázdaság miatt keresik a rendőrök, mert a gyanú szerint a kocsmában verekedett is. Egyébként országosan hat férfit és egy nőt köröznek gyermekpornográfia gyanújával.
![Protest In Budapest Over Sexual Abuse Case Pardon](https://cdnkpi.mediaworks.hu/2025/02/YXvQqdrnZIo9q35hu_FLZo98g1t2vNf2vgfJpilTSy4/fit/1024/681/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2EzMWNlZDEzYzllMzQ0Y2ZhZDM4ZGUzNDdiYWQwMzQ4.jpg)
Fotó: Szentgallay Bálint / Forrás: AFP
Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta szerint a csongrádi férfi részeg lehetett, és ebben a módosult tudatállapotban, fellazult kontroll alatt „verbalizálta a szexuális fantáziáját”. Az ilyen beteges gondolatokkal küzdő emberek ugyanis általában tisztában vannak azzal, hogy amit tesznek vagy tennének, az büntetendő, úgyhogy titkolják a szexuális érdeklődésüket és maguk is rejtőzködnek – írja a Magyar Nemzet.
Ennek egy másik, rosszabb szintje, amikor az illető nem áll meg a szexuális fantáziálásnál, hanem elkezdi a körülötte lévő gyerekeket manipulálni. A gyerek megvezethető, becsapható. A gyerekek naivak, kevésbé látnak át helyzeteket és vonnak le ezekből következtetéseket, mint egy felnőtt. De az a gyerek még kiszolgáltatottabb helyzetben van, akit egy olyan ember környékez meg, akihez érzelmi kötődése van, mert valamelyik rokona vagy a családja ismerőse az illető
– tette hozzá a szakember.
Egy gyereken észre lehet venni, ha pedofiltámadás áldozatává vált
A pedofilok manipulációval igyekeznek elérni a kötődést. Gyakran anonim módon, az online térben próbálják behálózni kiszemelt áldozataikat, akikben igyekeznek egyfajta (hamis) biztonságérzetet keltetni. Ez időnként sikerül is nekik, mivel
egy gyereknek alapvetően eszébe sem jut, hogy a másik ember szexuálisan közeledne hozzá.
A családon belüli támadások azért veszélyesebbek, mert egy ilyen helyzetben lévő felnőtt sokkal könnyebben visszaélhet a helyzetével.
A szakember szerint azt, hogy egy beteg gondolatokkal élő felnőtt kerül a környezetükbe, nem lehet kiszűrni, kiszúrni, mivel a pedofília nem egy hangulatzavar, az éretlen személyiségzavar pedig senkinek sincs ráírva az arcára. Ugyanakkor egy gyereken észre lehet venni azt, ha ilyen támadás áldozatává vált.
A sokk hatására némává válhat a gyerek, elképzelhető, hogy nem tudja elmondani, mi történt vele, de érzi, hogy valami nem a megszokott. Ő még nem tud kiállni magáért, nem tudja azt mondani, hogy engem bántottak, ezért gyakran passzív elszenvedője ezeknek a támadásoknak
– mondta a klinikai szakpszichológus.
A Magyar Nemzet cikkéből az is kiderül, hogy a trauma milyen nyomokat hagyhat a gyerekben.