2020.02.22. 10:44
A társadalmi felzárkózásról szerveztek konferenciát a nagyváradi PKE-n
Társadalmi felzárkózás a Kárpát-medencében – Bölcsőtől az egyetemig címmel rendeztek kétnapos konferenciát a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen.

János Piroska
A konferencia témájával kapcsolatosan dr. Szilágyi Ferenc dékántól elöljáróban megtudtuk: „A Partiumi Keresztény Egyetem és a Debreceni Egyetem részvételével 2016-ban lezajlott egy roma-kutatás, a határ két oldalán élő roma közösségeket szerettük volna párhuzamosan felmérni, ez részben sikerült. Ennek a projektnek kapcsán megjelentettünk egy kötetet, erre figyeltek fel annak idején a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Helyettes Államtitkárság munkatársai, egy szakmai kapcsolat alakult ki velük. Ők elindítottak egy konferenciasorozatot, amelynek harmadik állomása Újpest és Debrecen után Nagyvárad lett”. Bár maga a konferencia csütörtökön kezdődött, szerdán a résztvevők megérkezése után Bihardiószegen két informális intézménylátogatásra is sor került, amelyen megismerhették a Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét Pontját és a Diakónia Keresztény Alapítvány „After School” programját.
A konferencia csütörtöki megnyitóján dr. Hermán János református lelkipásztor tartott igei bevezetőt, felolvasva a szeretet himnuszát, illetve a Miatyánk közös elmondására hívva a jelenlevőket. Köszöntésében Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora megfogalmazta: a felzárkóztatáshoz az anyagiak mellett többek között bölcsességre, alázatra, szakmaiságra, irgalomra, segítőkészségre is szükség van, olyan szolgálat ez, amit csak belső küldetéssel lehet végezni. „Mi is szeretnénk a nagy régió magyar nyelvű közösségéért és a cigányságért, árvákért, szükségben élőkért tevékenykedni. Mivel a régió egyeteme vagyunk, mi elsősorban a Partiumban karoljuk fel ezt a támogatást. 2010 óta a regionális kutatások is felerősödtek egyetemünkön, 2015-ben megalakult a Partiumi Területi Kutatások Intézete. Ebben az évben az egyházi fenntartású gyermekotthonoknak tett az egyetem felajánlást” – mondta el az egyetem elöljárója, emlékeztetve arra a közelmúltban tett bejelentésre, miszerint az egyházi fenntartású gyermekotthonok lakói ingyenesen tanulhatnak tovább a PKE-n.
Langerné Victor Katalin, Magyarország belügyminisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára arra hívta fel a jelenlevők figyelmét, hogy a rendezvényre elsősorban tapasztalatcsereként kell tekinteni. A szegénység elleni küzdelem általános értelemben véve megfoghatatlan, reménytelen, de egészen más értelmet nyer, ha a segítséget igénylő családokat, gyermekeket látjuk meg és teszünk értük – fogalmazott. A Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiát egy épülethez hasonlította, amelynek alapja és tetőzete, a bölcsőtől az iskolai végzettségig minden elem egyaránt fontos; nem egy kacsalábon forgó palota, de minden hibájával együtt egy „lakható épület”.
Előadások
A plenáris előadások során dr. Szilágyi Ferenc dékán a résztvevők számára ismertette nemcsak a Partiumi Keresztény Egyetemet, hanem a térséget is, többek között a Partiumon egykor végighúzódó vásárvonalat. Felzárkózási szolgáltatások a gyermekek esélyeiért címmel tartott előadást Sörös Iván, a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Helyettes Államtitkárság főosztályvezetője, amelynek során beszélt többek között a Magyarországon uniós projektként indult, mára szolgáltatássá vált Biztos Kezdet Gyerekházról, a Tanodáról, illetve a Roma Szakkollégiumról. Szántó Ildikó, a Bihar Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese A gyermekvédelmi rendszer és családmegtartó szolgáltatások Bihar megyében címmel tartott előadást, amelynek során többek között kiderült: az elmúlt év végén jegyzett adatok szerint Bihar megyében a hivatásos nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek száma 607, ez kevesebb, mint a 2017-es adat (628), és a nevelőszülőknél elhelyezett gyerekek száma is csökkent (562 gyerek 2017-ben, 480 gyerek 2019-ben). Kiderült ugyanakkor az is, hogy csak az elmúlt év negyedik negyedévében 163 gyerek mindkét szülője, 893 gyerek egyik szülője, és 132 gyerek esetében az egyedülálló szülő távozott külföldre munkát vállalni.