2020.04.07. 12:07
Elhalasztják a védett ház átadását
A koronavírus-járvány miatt a védett ház megnyitása is halasztódik, tudtuk meg Szántó Ildikótól, a Bihar Megyei Gyermek- és Társadalomvédelmi Főigazgatóság vezetőjétől.

Törő Enikő
Egy védett ház kialakításáról számoltunk be március közepén lapunkban, melyet a Bihar Megyei Gyermek- és Társadalomvédelmi Főigazgatóság (DGASPC) egyik projektje keretében nyitottak volna meg. Szántó Ildikó, az igazgatóság vezetője kifejtette, hogy a megnyitást sajnos el kell halasztani, mivel a megyei tanács kellene határozzon több dologról a házzal kapcsolatban, például a szerkezeti felépítéséről. A házat egyébként a ,,Vénusz – együtt egy biztonságosabb életért” pályázat keretében nyitják meg bántalmazott nők és gyermekeik számára Nagyváradon; a hatszobás épület már átadásra készen áll. Ugyan a védett ház hivatalosan nincs megnyitva, a pályázat megengedi azt, hogy bizonyos szolgáltatásokkal, tanácsadással segítsenek a bántalmazottaknak, mondta el lapunknak Szántó Ildikó. Jelenleg két anya szorul segítségre, gyermekükkel együtt, őket az anyaotthonban helyezték el, és a Vénusz-projekten keresztül tanácsadásban, ellátásban stb. részesülhetnek. Az egyik nő egy gyermekkel, a másik kettővel került az igazgatósághoz. A rendőrség vitte oda őket, családon belüli bántalmazás miatt, amit orvosi leletek bizonyítanak.
Gyakoribb esetek?
Statisztikai adatok mutatják, hogy több európai országban (Olaszország, Spanyolország, Franciaország stb.) akár 20–50 százalékkal is nőtt a családon belüli erőszak. Vura Ottiliát, a Lámpás Alapítvány munkatársát kérdeztük arról, hogy Bihar megyében, illetve Nagyváradon mi a helyzet. Mint megtudtuk, hozzájuk nem érkezett több hívás az átlagosnál, és a rendőrség sem állított ki az átlagosnál több ideiglenes távolságtartási végzést. Azonban hozzátette: elképzelhető, hogy itt is megnőtt az ilyen jellegű esetek száma, csak sokan nem mernek lépni. A rossz feszültségkezelés, a tehetetlenség, a düh előtérbe kerülhet a bezártság, a kijárási tilalom és a korlátozások miatt. Vura Ottilia elmondta: a rendőrség ebben az időszakban is figyel az ilyen esetekre, és a kijárási tilalom miatt sem kell félni. Hozzátette, a Lámpás Alapítványt is meg lehet keresni és mindenben segítenek.
Szántó Ildikót is kérdeztük arról, hogy hozzájuk többen fordultak-e az elmúlt időszakban. Mint elmondta, sajnos családon belüli erőszak mindig is volt, néhány olyan esetről tudnak, ami a kijárási tilalommal köthető össze. Olyan eseteket regisztráltak, ahol a családban sérült gyermek is van, akinek speciális ellátásra lenne szüksége, a bezártság pedig nehézségeket okoz. Az egyik ilyen családanya telefonált az igazgatósághoz, aki már öngyilkosságra is gondolt, ugyanis azt érezte: nem tudja ellátni a gyermekét. Ilyen dolgok miatt konfliktushelyzetek alakulnak ki a családon belül, amit sokan nem tudnak kezelni, mondta el Szántó Ildikó. Mindkét család esetében pszichológussal vették fel a kapcsolatot az igazgatóság segítségével, illetve azokkal a pedagógusokkal, akik eddig a sérült gyermeket tanították, segítették, azt kérve tőlük, hogy ebben az időszakban is tegyenek meg minden tőlük telhetőt.
Amennyiben valaki úgy érzi, segítségre szorul, hívja a 0259/476-371-es (DGASPC), 0764-043-989-es (Lámpás Alapítvány), illetve a 112-es segélyhívószámot.
Borítókép: illusztráció