2020.05.29. 10:47
Nem lesz ingyenes koronavírus-tesztelés Váradon
A Nagyváradi Helyi Tanács csütörtöki ülésén elutasította azt a Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott javaslatot, hogy Nagyváradon végezzenek ingyenes koronavírus-tesztelést.

Pap István
A hosszabb idő után ismét a váradi városháza nagytermében összeülő helyi tanács ülésén a legnagyobb vita a PSD-frakció előterjesztése miatt robbant ki. A párt azt javasolta, hogy Nagyváradon is végezzék el ötezer ember ingyenes koronavírus-tesztelését a legmodernebbnek számító PCR tesztberendezéssel. A javaslatra a városvezetés készített egy szakjelentést, amelyben elutasította a PSD előterjesztését, és erről a napirendi pontról vitáztak a tanácsosok. Az eredeti javaslat előterjesztője, Liviu Mihai Sabău-Popa, a PSD frakcióvezetője kifogásolta, hogy a szakjelentés azzal utasította el a javaslatát, hogy már eddig is több mint 13 ezer embernél végeztek tesztet Nagyvárdon, csakhogy Sabău-Popa meglátása szerint a kórházakban és a karanténokban lévők nagy része nem váradi, márpedig az ő javaslata kizárólag a váradi polgárok tesztelését tűzi ki célul. Továbbá a tesztelést abból a 16 millió lejből lehetne elvégezni, ami a helyi tanács rendelkezésére áll a koronavírus-járvány elleni küzdelemre, és a költségvetése nem haladná meg amúgy sem az egymillió lejt. A szakjelentés szerint nincs kapacitás ennyi teszt elvégzésére, vagy legalább három hónapot venne igénybe, míg ennyi tesztet elvégeznek. Sabău-Popa kifejtette, hogy ha ez valóban így van, akkor a teszteket más egészségügyi intézményekben is el lehetne végezni. Meglátása szerint a járvány elleni küzdelemben az első vonalban dolgozó rendőröket, orvosokat, közegészségügyi dolgozókat stb. kellene tesztelni, illetve a nagy munkáltatók dolgozóit is, ez reális segítség lenne a vállalatok számára, amelyek most pénz ellenében végezhetik csak el a teszteléseket. Sabău-Popa kifogásolta azt is, hogy a szakjelentésben az áll, hogy a szóban forgó egymillió lejt más célokra akarják fordítani, csak éppen azt nem említik meg, hogy konkrétan milyen járványvédelmi célra szánják azt az összeget.
Kampány
Válaszában Ilie Boljan polgármester kijelentette, hogy ez egy kampányjavaslat, meg is jegyezte, hogy jelen van az ülésen a PSD fotósa, aki folyamatosan filmezte beszéde közben a frakcióvezetőt. A továbbiakban elmondta, nem világos számra, hogy miért kellene ötezer embert letesztelni: hogy segítsék a cégeket, vagy hogy statisztikai adatokkal rendelkezzenek, másrészt az sem derül ki a javaslatból, hogy milyen kritérium alapján válasszanak ki ötezer munkavállalót a 95 ezer nagyváradi alkalmazott közül. Az így nyert statisztikai adatok is irrelevánsak lennének, annál is inkább, mert a szaktárca már bejelentette, hogy a következő időszakban országszerte harmincezer tesztet fog elvégezni, ami sokkal világosabb adatokkal szolgál majd. Majd így folytatta: „Azokat az összegeket, amiket tartalékba helyeztünk a kórházak számára, arra vannak, hogy ezek az intézmények beszerezzék a berendezéseket, amikor erre szükségük van.” Kifejtette azt is, hogy a PCR-berendezésekkel először azokat a teszteket kell elvégezni, amelyek járványügyi szempontból indokoltak, tehát az ötezer teszt elvégzésére csak ezek után kerülhetne sor. Végezetül megjegyezte, hogy egyedül Bukarestben van hasonló elképzelés, de a főváros jövedelme fejenként kilencezer lej, míg Nagyváradé fejenként 1400 lej, tehát Várad nem engedheti meg magának azt, hogy ilyen, megalapozatlan projektekre költse el a pénzét.
De miről is szavazunk?
Végezetül azon folyt a vita, hogyan is kell szavazni, Ilie Bolojan ugyanis bejelentette, hogy igennel kell szavazniuk a város előterjesztésére azoknak, akik egyetértenek a városvezetéssel. Ekkor azonban Florin Liviu Marinău liberális helyi tanácsos kért szót, jelezve azt, hogy amennyiben igennel szavaznak, akkor megszavazzák a PSD előterjesztését. Erre reagálva Ionel Vila, az önkormányzat jegyzője kifejtette, hogy ez nem így van, mert a PSD ugyan benyújtott egy javaslatot a városvezetésnek, mely előállt a saját szakjelentésével, amelyben elutasítja az előterjesztést, tehát aki a szakjelentést megszavazza, az tulajdonképpen leszavazza a PSD előterjesztését. Erre többen is azt a kifogást emelték, hogy a tanácsban nem szakjelentésekről, hanem határozattervezetekről szokás szavazni. Az így kialakult patthelyzetben Florin Marinău azzal a javaslattal állt elő, hogy a liberális frakció tagjai tartózkodjanak a szavazáskor, így biztosan nem megy át a PSD javaslata. Végül Ilie Bolojan vágta el a gordiuszi csomót, mondván, hogy ne a szakjelentésről, hanem magáról az előterjesztésről szavazzanak a tanácsosok. Így született meg a végeredmény: a javaslatot elutasító tizenhét liberális ellenszavazat, és a nyolc igen szavazat a PSD és az RMDSZ-frakció részéről.
Borítókép: Illusztráció