2020.08.05. 14:51
Arkhimédész találmányai, avagy vasból fakarika
A Leonardo találmányait bemutató kiállítás sikerén felbuzdulva most az Arkhimédésznek tulajdonított találmányok jobbára fából készített makettjeit állították ki a nagyváradi Körösvidéki Múzeumban.
Fotó: Pap István
Pap István
Felidéződik ugyanis, hogy a a rómaiak tengeri támadása ellen a siracusaiak Arkhimédésztől kértek segítséget, ő pedig megalkotta a Vasmarkot: ez egy hatalmas daru (a tárlaton csak egy kis makett), amelynek végén egy fém markoló van felhelyezve, ami a magasból lelógatva egyszerűen felmarkolja a városfalak alá merészkedő hajókat, majd nemes egyszerűséggel felborítja azokat. A történelmi dokumentumok tanúsága szerint az említett római támadásban több hajót is sikerült tönkretenni ezzel az eszközzel. De leírást kaphatunk arról, hogyan működött az ókorban a gőzágyú, illetve békés felhasználású eszközöket is találunk, például különböző emelőgépeket, amelyek az emeléskor szükséges erőkifejtést csökkentették, vagy hatalmas fémkorongokat, amelyek azt a célt szolgálták, hogy minél jobban eloszlassák a hangokat az amfiteátrumban. A látványt a falakra helyezett nagy méretű képekkel egészítik ki, például Siracusa várának, vagy a város görög színházának a képével.
A másik teremben a természettudományé, azaz a fizikáé, a mértané és a csillagászaté a főszerep.
De látható itt asztrolábium, azaz csillagóra is, amelynek működése Arkhimédész csillagászati számításain alapul, továbbá az Alexandriai világítótorony világító szerkezetének makettje is, amelyet szintén arkhimédészi találmányként tálalnak, igaz, azt is hozzáteszik, hogy máig nem tudtak rájönni a világítószerkezet működési elvére. A tárlat megértésében nagy segítségre vannak tehát a román és angol nyelvű leírások (mikor érjük már meg azt, hogy a tárlatokon magyar nyelvű tájékoztató anyagok, feliratok is legyenek?), ezek nélkül csak kisebb-nagyobb, főként fából készült játékoknak hatnak a megépített makettek és tárgyak, amelyek sokat bíznak a látogatók képzelőerejére. A tárlat nem a kiállítási tárgyainak egyedisége, hanem a bőséges információkkal megtámasztott összhatása nyomán válik értékes kulturális produktummá, amit érdemes felkeresni. Erre idén októberig van lehetőség Nagyváradon. Egy belépőjegy ára felnőtteknek nyolc, gyerekeknek négy lej, négy éven aluli gyerekek számára a belépés díjtalan.
Borítókép: Arkhimédésznek tulajdonított találmányok jobbára fából készített makettjei