2021.07.15. 10:00
Oltáriszentség-tisztelet versben
Az Éltető Lélek Alapítvány, a miskolci Versbarátok Köre és a Keresztény Értelmiségiek miskolci csoportja az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus rendezvénysorozatához kapcsolódó eucharisztikus szavalóversenyt hirdetett meg. Egy nagyváradi lány, Gyarmati Noémi Krisztina dicséretben részesült.

Fotó: Bujdos Tibor/boon.hu
Ciucur Losonczi Antonius
A vetélkedőre tizedik életévüket betöltött amatőr versmondók nevezhettek, a magyar irodalomból olyan költeményt választva, amely kapcsolódik az eucharisztia témaköréhez. Szavalataikat videófelvételen küldték el a szervezőknek, a július 3-i döntőn pedig személyesen is jelen voltak a kategóriák legjobbjai.
A Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum Facebook-oldalán olvasható, Harácsek Klementina igazgatóhelyettes által posztolt bejegyzés szerint a verseny iránt nagy volt az érdeklődés: több mint hatvan fiatal jelentkezett a 10–14 és a 14–18 évesek kategóriájában. Online beküldött előadásokból az előzsűri választotta ki a döntőbe meghívott, kategóriánkként tíz-tíz versenyzőt, akiket aztán élőben Kubik Anna színművésznő, Ötvös Éva előadóművész, Kincses Károly Déryné-díjas színművész, Koós Ede, az Egri Érseki Papnevelő Intézet teológiai tanára, templomigazgató, plébános és Mikita Gábor színháztörténész-muzeológus értékelt.
A Miskolci Akadémiai Bizottság székházában rendezett döntő és gála sok érdeklődőt vonzott, teltház előtt mondhatták a verseket a fiatalok. Többüktől is elhangzott Babits Mihály Eucharistia című ismertebb műve, de hallhattunk kevésbé ismert gyönyörű verseket az Oltáriszentségről, például Faustyna nővér, Kurczina Terézia vagy Vasadi Péter által jegyezve. A versenyzőket kérdezve kiderült, hogy egyáltalán nem úgy készültek erre a megmérettetésre, mint egy általánosabb témájú szavalóversenyre. Illetve – amint mondta egyikük –, a verstanulási szakaszban még úgy, de amikor már értelmezni, hangsúlyozni kellett, azt egyfajta ,,hittanóraként”, lelkigyakorlatként is át lehetett élni.
Megerősíti ezt a fiatalok hozzáállása is: a versekhez mellékelt bemutatkozásukból kitűnik istenszeretetük. Egy nagyváradi lány, a dicséretben részesülő Gyarmati Noémi Krisztina, a Szent László Líceum diákja különösen megható gondolatokat írt le: „Az Eucharisztia biztos pont az életemben, sőt talán a legbiztosabb. Az Oltáriszentségben jelenlévő Krisztus tanító és jó barát, aki tud titkot tartani, mindent meghallgat, nem fordít hátat, nem nevet ki. Erőt ad minden alkalommal, amikor néven szólítjuk. És Ő az, aki mindannyiunkat egybefűz…”