2022.02.18. 17:31
Új dimenziók: bemutatkoznak a TEG új művészei
Pikó Stefánia
Igazán különlegesre sikeredett a nagyváradi Tibor Ernő Galéria szerdán megnyitott kiállítása, melynek középpontjában a társaság legújabb tagjai állnak. Örömmel vehetjük tudomásul, hogy a világjárvány okozta nehézségek ellenére is szép számmal bővült a galéria köre, az alkotás, bár lehet, hogy egy időre visszavett a tempóból, de nem állt meg. Az előzetes ígéreteknek megfelelően, melyeket a tárlat címe is hordoz, valóban új dimenziókkal találkozhat az, aki ellátogat a galériába. A meglepetés legszembeszökőbb elemével Dorina Morna szolgált, aki egyedi, hagyományos technikákkal, nemezeléssel készített kalapjait hozta el. Ahogyan azt Csathó Töhötömtől, a galéria művészeti vezetőjétől megtudtuk, nem igazán fordult még elő, hogy ruházati cikkeket állítsanak ki, de az alkotónak sikerült meggyőznie a galériát, hiszen egyedi darabjait hagyományos módszerekkel, és ami még fontosabb, az alkotás céljával készíti el, tehát a koncepció, a megvalósítás és a végeredmény is a művészetet szolgálja.
A sokak által dicsért Csordás Piski Ibolya erőteljes alkotásai előtt szintén hosszasan időztek a jelenlévők. Mint elmondta, őt az emberi lélek témája foglalkoztatja, ezt igyekezett ábrázolni a tárlaton látható munkáin keresztül. A vegyes technikával készült festményekből egész fejek domborodnak ki, sötét színekkel és újrahasznosított hulladékkal dolgozik. Művei meglehetősen nyomasztó hangulatot árasztanak, egyértelmű, hogy a lélek nem épp vidám pillanatait ábrázolják, mindenesetre megragadják, és láthatóan fenn is tartják a figyelmet.
Szebbnél szebb mozaikmunkákkal mutatta meg magát a nagyváradiaknak Szabó Enikő Anna, akinek az alkotásaiból biztosan mindenki szívesen hazavinne egyet. Színes mozaikmunkái nagy kreativitásról árulkodnak, a régi ablakkeretekbe álmodott virágos, madaras tájak kellemes hangulatot árasztanak. A tárlat központi falának közepén is az ő egyik munkája látható, a magyar népléleknek oly sokat mondó életfával, nappal és holddal.
A pointillizmus technikájára hozott példát Nyitrai Károly, olyan munkákkal, melyeket városunk és helyi magyarságunk ihletett. A püspöki palota és környéke több alkotáson is szerepel, a központi falra kikerült rózsaszín virágokat – mely repertoárjának kakukktojása, hiszen olajfestéssel készült – több mint valószínű, hogy szintén a püspöki palota kertjében virágzó magnóliák ihlették, de legalábbis arra emlékeztettek. A pointillizmussal dolgozó művészek, ahogyan azt a stílus neve is sejteti, apró, pontszerű ecsetvonásokból építik fel képeiket. A festészeti irányzat az impresszionizmusból alakult ki.
Mariana Achim amellett, hogy a grafika technikájával kísérletezik, üvegfestéssel is foglalkozik, így két egészen más oldalát is megmutatja az Új dimenziók kiállításon. Rövid bemutatkozásakor elmondta, dr. Anca Popescunak köszönheti, hogy sikerült nyugdíjas éveiben megtalálnia és elindulnia az alkotás útján, hiszen beiratkozott a Nagyváradi Állami Egyetem Művészeti szakára, ahol nagy segítségére volt, és a mai napig támogatja. Szintén Anca Popescunak mondott köszönetet Dorina Morna is, majd az egyetemi oktató maga is szólt néhány szót a jelenlévőkhöz. Kihangsúlyozta, a galéria nagyon szép munkát végez, és most úgy látja, az Új dimenziók kiállítás a TEG történetének egyik legjobbja.
Marian Noémi Éva bemutatkozásakor elmondta, élete legjobb döntése volt, hogy szerepet vállalt a galéria életében; egy igazán kedves, családias közösségbe került, amelynek, és amellyel az ember szívesen alkot. Hozzátette, már gyerekkora óta nagyon szeret rajzolni, festeni, szeret különböző technikákkal kísérletezni. Madarasi Csilla, aki művészeti pedagógiát végzett, a hétköznapokban tetoválóművészként tevékenykedik, a tárlat keretében pedig grafikákkal, ceruzarajzokkal mutatkozott be, főképp a női test vonalaival kísérletezve.
A tárlatmegnyitón természetesen jelen voltak a TEG „kevésbé új” tagjai is, több érdeklődő és a bemutatkozó tagok hozzátartozói, így végül egy szép számú társaság alakult ki. Az esemény ünnepélyességét Thurzó Sándor brácsaművész játéka, versfelolvasás gazdagította. A kiállítást egy hónapon át lehet látogatni.
Csathó Töhötöm, a galéria vezetője az est folyamán több alkalommal is kihangsúlyozta, hogy a TEG művészközössége nem várja el a tagságra jelentkező alkotóktól, hogy bármilyen okirattal, diplomával igazolják hozzáértésüket. Hozzátette, nem is sejtjük, hányan sétálgatnak az utcán olyanok, akik otthon, kedvtelésből alkotnak úgy, hogy közben nem is sejtik, milyen magas színvonalú munkákat hoznak létre. Az ilyen alkotóknak pedig, hivatalos dokumentációtól függetlenül, helyük van a művészközösségben. Azt is elmondta, nagy örömmel fogadták az új tagokat, akik nemcsak az alkotások terén hoztak újdonságot, hiszen egyikük ötletének köszönhetően lett a galériának például Instagram-oldala tiborernogaleria néven, amit ezúton is ajánl az érdeklődők figyelmébe.
A járványhelyzettel kapcsolatban megjegyezte, igyekeznek valamelyest visszatérni a járvány előtti tempóhoz, havi szinten készülnek új tárlatokkal, valamint a nyári időszakban, remélik, több tevékenység, például alkotótábor lesz megengedett, mint az elmúlt időszakban.
Fotók: a szerző felvételei