2024.05.21. 14:12
Bihar megyében kampányol Vincze Loránt EP-képviselőjelölt
Közös sajtótájékoztatót tartott kedd reggel az RMDSZ Sas-palotabeli székházában Vincze Loránt EP-képviselő és -jelölt, illetve Cseke Attila, az RMDSZ Bihar megyei tanácselnökjelöltje.

Illusztráció
Ciucur Losonczi Antonius
Cseke Attila, az RMDSZ Bihar megyei elnöke elmondta, hogy kedden és szerdán különféle programokon vesz részt Vincze Loránt EP-képviselőjelölt. Fórumokat tart vidéki településeken, és találkozik a két történelmi egyház püspökével, Böcskei Lászlóval és Bogdán Szabolcs Jánossal is. Látogatásának fő célja a mozgósítás, hogy minél több magyar ember menjen el szavazni, érje el az RMDSZ az öt százalékot, és maradjon meg legalább a mostani két EP-képviselője. Mint fogalmazott, a Romániának járó 33 hely így is, úgy is bele lesz töltve, és két európai parlamenti képviselő is számít. Bizonyíték erre, hogy az elmúlt mandátumban Winkler Gyulának és Vincze Lorántnak el sikerült érnie azt, hogy az EP háromnegyedes többséggel megszavazza a Minority SafePack csomagot, az már más kérdés, hogy aztán az Európai Bizottság ezt a döntést megtorpedózta. „A tulipánt könnyű megtalálni a szavazólapon, hiszen az lesz első kockában” – tette hozzá Cseke Attila.
Vincze Loránt szerint ideális helyzetben és jó mozgósítással akár a 7,5-8 százalékos eredmény is megvalósítható lenne, ami három EP-képviselőt jelenthetne. Hangsúlyozta: az EP-választásnak is van politikai tétje, hiszen a végeredménye hatással lesz a hazai parlamenti választások kimenetelére is. Megjegyezte: az EU-nak hatalmas adóssága van a csatlakozás óta, hiszen nem tudta megoldani az őshonos kisebbségek védelmét és támogatását. Ugyan szó szerint nem ígérte ezt, de amikor akarja, akkor tud kiemeltként tárgyalni bizonyos témákat, mint például a szexuális kisebbségek és a migránsok ügye, vagy Ukrajna – magyarázta Vincze Loránt. Hiába fogadta el az Európai Parlament a Minority SafePacket, és kérte meg az Európai Bizottságot, hogy kezdje el a jogalkotási folyamatot, ez nem történt meg. Ezzel több mint 50 millió, kisebbségben élő uniós polgár szenvedett kárt, ezért kell leváltani az Európai Unió jelenlegi vezetését. „Két lehetőség van előttünk. Vagy megfutamodunk, vagy éppen ellenkezőleg, nyomást gyakorlunk, hogy elérjük a célunkat. Az erdélyi magyarokat ez utóbbi, »csakazértis« mentalitás jellemzi inkább” – fogalmazott az EP-képviselő. Azt is hangsúlyozta ezután Vincze, hogy méltányos kell legyen a kohéziós alapok támogatása, és azt sem szabad hagyni, hogy a támogatások csökkentésével, vagy berekesztésével ellehetetlenüljenek a mezőgazdászok, a kis- és közepes vállalkozók. Ugyanakkor az is elfogadhatatlan, hogy az olyan magyargyűlölő erők, mint az AUR, szalonképessé váljanak Brüsszelben, mert ez aztán precedenshelyzetet teremthet Romániában is – nyomatékosította Vincze Loránt.