Bicikliút

2024.08.28. 17:01

Kerékpárutak létesülnek Bihar megye több folyója mentén

Közel kétszáz kilométernyi kerékpárutat akar kialakítani a folyók mentén a Körösök Vízügyi Igazgatóság.

Kerékpárutak létesülnek Bihar megye több folyója mentén

BN-összeállítás

A Körösök Vízügyi Igazgatóság közel 20 millió eurót fektet be európai uniós támogatásból 191 kilométernyi kerékpárút kiépítésére Bihar megye több folyója mentén. A beruházásnak kettős haszna lesz, hiszen amellett, hogy a kerékpárosok a természetben „tekernek”, a bicikliutak kiépítésével együtt megerősítik a folyópartokat is. Az igazgatóság ilyen utat akar létesíteni az Ér, a Berettyó, a Sebes-Körös és a Fekete-Körös partján, valamint a Sebes-Körös gyűjtőcsatornája mentén is. A leghosszabb, 52,7 méteres szakasz az Ér bal partján lesz a Szatmár megyei Érendréd és Jankafalva között, majd következik egy 43 kilométeres rész a Berettyó jobb partján Margitta és a román–magyar határ között. 37,8 kilométernyi bicikliút épül a gyűjtőcsatorna mentén Köröstarján és a Kölesér között. A Sebes-Körösön Nagyvárad határától az országhatárig 23 kilométer hosszú bicikliút épül a jobb parton, míg a Fekete-Körös mindkét partján 34,7 kilométernyi kerékpárút létesül a Kölesértől az államhatárig. Az igazgatóság már telekkönyvezte az összes területet, ahol a bicikliutak fognak haladni, ami előfeltétele volt az európai uniós finanszírozás megszerzésének. A teljes költséget egyébként az Országos Helyreállítási Tervből fogják állni.

A kerékpárutak kialakításához az összes töltést megerősítik, majd a nyomvonalakat makadámból és betonból készítik elő. Az utak szélessége 2 és 2,40 méter között változik. Az Éren, a Berettyón és a Sebes-Körösön a vízügyi igazgatóság gyaloghidakat is építtet ott, ahol szükséges. A kerékpárutak összesen 24 települést érintenek Bihar, Szatmár és Arad megyében, és vadcsapásokat is kereszteznek. Például az Ér és a Berettyó mentén a kerékpározók szarvasok élőhelyei közelében haladhatnak el, nem beszélve arról, hogy több tucatnyi természetvédelmi övezet mellett is elhaladnak, amelyekben számos védett állat él. Történelmi emlékhelyeket is érintenek, például a szalárdi és az adonyi vár romjai is megközelíthetők lesznek ily módon. A bicikliutakra semmilyen más típusú motoros járművel nem lehet majd ráhajtani. A beruházás összköltségvetése 95,9 millió lej áfa nélkül.

„Ez egy nagyszabású projekt, amelyhez 58 engedélyt kellett összegyűjtenünk” – nyilatkozta Pásztor Sándor, a vízügyi igazgatóság vezetője, hozzátéve, hogy egyetlen engedély még mindig hiányzik. De miután ez is meglesz, beindítják a közbeszerzési eljárást, és az igazgató reményei szerint még az idei év végére kijelölik a kivitelezőket. A munkálatok felgyorsítása érdekében a vízügyi igazgatóság minden folyóra külön pályázatot hirdet. „Ha idén aláírjuk a szerződéseket, akkor jövőre elkezdődhet a munka. A kivitelezési határidő 15 hónap” – mondta Pásztor Sándor, azaz, ha minden jól megy, akkor 2026 nyarára elkészülnek a bicikliutak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában