Égi jelenség

2024.08.20. 11:38

„Szuperkék” hold tündökölt az égen hétfő este

A szuperhold és a kék hold ritka kombinációja hétfőn, román idő szerint 21.26 órakor érte el a csúcspontját.

Fotó: Alexandru Nițescu

Erdon-összeállítás

Az augusztus továbbra is izgalmas hónap az égboltkutatók számára. A múlt heti Perseidák meteorraj csúcspontját követően augusztus 19-én, hétfőn az év négy egymást követő szuperholdja közül az elsőt láthattuk. A szuperhold és a kék hold ritka kozmikus kombinációja román idő szerint 21.26 órakor érte el a csúcspontját. 

Az economx.hu híradása szerint ez a holdi esemény utoljára 2023 augusztusában fordult elő, a következő szuperkék holdat pedig 2037 januárjára és márciusára prognosztizálják. A teliholdak körülbelül egynegyede szuperhold, és mindössze 3 százaléka kék hold.

Az úgynevezett szuperholdak az év legnagyobb és legfényesebb holdi eseményeiként jelennek meg. A hold Föld körüli pályája nem tökéletes kör, hanem ellipszis alakú, így amikor égi kísérőnk a Földhöz legközelebb van a pályáján, akár 14 százalékkal nagyobbnak és 30 százalékkal fényesebbnek tűnhet, mint amikor a bolygótól legtávolabb esik. A szuperholdak szabad szemmel is megfigyelhetők, és ehhez nincs szükség különleges helyszínre. Az éjszaka folyamán a hold egyre magasabbra emelkedik, egészen közvetlenül napkelte előttig.

Fotó: Alexandru Nițescu

A szuperholdakhoz hasonlóan a kék holdakra is léteznek különböző – havi és szezonális – meghatározások. Shannon Schmoll, a Michigani Állami Egyetem Abrams Planetáriumának igazgatója elmagyarázta, hogy „átlagosan havonta egy teliholdunk van, de mivel a legtöbb hónapunk valamivel hosszabb, mint egy holdciklus, ez azt jelenti, hogy ha egy hónap elején éppen teliholdunk van, akkor lehet, hogy a hónap legvégén ismét teliholdunk lesz. Így ezt néha kék holdnak nevezik.” „Ha egy szezont veszünk, egy szezon körülbelül három hónapig tart. Tehát ez idő alatt általában három telihold van egy szezonban, és ha egy szezonban négy telihold van, akkor a négyből a harmadik a kék hold” – mondta Schmoll az economx.hu híre szerint.

A 2024-es év fennmaradó szupernapjai szeptember 18-án, október 17-én és november 15-én következnek be, a következő szuperkék holdat pedig, mint fentebb is írtuk, 2037 januárjára és márciusára prognosztizálják. 

A ritkaságszámba menő égi jelenséget természetesen Bihar megyéből is sokan figyelemmel követték, Nagyváradon a Gombába is sokan felsétáltak, ahonnan még élvezhetőbb volt a látvány.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában