Jelöltek

2 órája

A PSD bihari csapata a román parlamentbe – a biztonságos út Bihar megye számára

Sorin Martin Vereș

A választási kampány keretében a Bihar megyei PSD sajtótájékoztatón mutatta be jelöltjeit a parlamenti választásokra, valamint kormányprogramját, amelynek fő célkitűzései: a jövedelmek és a vásárlóerő növelése, az újraiparosítás, az autópályák befejezése, esélyegyenlőség az oktatásban és az egészségügyben, a fiatalok védelme a kábítószer-fogyasztás ellen és a minőségi román élelmiszerek biztosítása.

„A PSD ma az egyensúly és a felelősségvállalás garanciája, amelyre hazánknak a jövőben oly nagy szüksége van. Az elmúlt három évben felelősségteljesen kormányoztunk, és Marcel Ciolacu miniszterelnök úr biztosította a kormány stabilitását. Ezek azok a fő célkitűzések, amelyeket az önök által megválasztandó PSD-s képviselők támogatni fognak a parlamentben, azok a célkitűzések, amelyek alapján a leendő kormánynak adjuk majd a szavazatunkat, és azok a célkitűzések, amelyekért jogalkotói szinten fogunk dolgozni.

Ismerjék meg a szociáldemokrata jelölteket, akik december 1-jén, Románia nemzeti ünnepén az önök szavazatát és bizalmát kérik, hogy együtt megnyerjük a parlamenti választásokat Bihar megyében, és felgyorsítsuk megyénk fejlődését. Ez egy dinamikus és ambiciózus csapat, amelyet olyan emberek alkotnak, akiket tapasztalataik és szakmai eredményeik minősítenek, és ez a csapat a Bihar megyeiek érdekében fog dolgozni és cselekedni”, jelentette ki Aurel Mohan, a Bihar megyei PSD elnöke, a bihari szervezet által a december 1-jei választásokra állított jelöltek bemutatása alkalmából, a listákon elfoglalt helyük sorrendjében.

Az alábbiakban bemutatjuk a bihari szociáldemokraták jelöltjeit a román szenátusba és a képviselőházba, valamint elképzeléseiket.

A PSD képviselői a romániai szenátusban

1. Mohan Aurel (41 éves), a nagyváradi Orvosi és Gyógyszerészeti Kar egyetemi tanára, a Bihar Megyei Sürgősségi Kórház idegsebészetének főorvosa, a Bihar megyei PSD elnöke, a szenátus listájának 1. helyezettje:

„A közösség igényeit ismerő, elkötelezett szakemberekből álló csapattal képesek leszünk az emberek problémáinak szakszerű kezelésére. Együtt olyan közösséget akarunk építeni, ahol minden keményen dolgozó, becsületes bihari polgárnak tisztességes fizetése van, jó iskolája a gyermekeinek, és ha szükséges, kórháza, ahol meggyógyulhat anélkül, hogy egy vagyont költene a kezelésre és a gyógyszerekre. Idős korában pedig garantáltan olyan nyugdíjat kap, amely nyugodt életet biztosít számára. A PSD politikái és intézkedései alkalmazásával reális lehetőségünk van arra, hogy 2029 végére a romániaiak vásárlóereje elérje az Európai Unió átlagát, azaz a fejlettebb országok európai polgáraihoz hasonló jóléti szintet. Ellentétben másokkal, akik sokat beszélnek, de nagyon keveset tettek az emberekért, a PSD kormányzati jelenléte ténylegesen garanciát jelent a jövedelmek növekedésére azok számára, akik dolgoznak vagy dolgoztak egész életükben. A demokrácia működése szempontjából pedig nagyon fontos, hogy meghallgatva és képviselve érezzék magukat. Ezért elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a bihari emberek érdekeit képviseljük a parlamentben! Bízunk benne, hogy az elkövetkező időszakban is velünk lesznek, és december 1-jén együtt örülhetünk majd az elért győzelemnek! Ez több lesz, mint a PSD győzelme! Ez a becsületes emberek győzelme lesz, azoké, akik komolyan dolgoznak azért, hogy tisztességes megélhetést biztosítsanak családjuknak, azoké, akik azt szeretnék, hogy unokáik Romániában nőjenek fel, mindazoké, akik jobb jövőt akarnak itthon. Bukarestben számíthatnak ránk!”

2. Ghilea Gabriel (41 éves) közgazdász, aki nagy tapasztalattal rendelkezik a közbeszerzés és az irányítás területén, jelenleg a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium helyettes államtitkára:

„A PSD támogatja a hazai tőkét és a kkv-kat, a gazdaság gerincét. A hazai tőke, valamint a kis- és középvállalkozások fejlesztése támogatási programok, garanciák és európai alapok révén prioritást élvez számunkra, különösen a csúcstechnológiai és innovációs területekre belépő romániai vállalatok esetében. Ugyanakkor támogatni fogjuk az 5700 lej alatti bruttó fizetésekre vonatkozó 5 százalékpontos és 2029-ben 8500 lejes adócsökkentést, regresszíven és a gyermekek számától függő mértékben. És mivel a nemzetgazdaság az olcsó és fenntartható energiaforrásokhoz való hozzáférésre támaszkodik, a termelés és a kínálat növelésével olcsó energiát és gázt fogunk biztosítani. Támogatni fogom a termelés növelését célzó beruházási programot a csernavodai 1. blokk, a marosnémeti és a radnóti erőmű korszerűsítésével, a Neptun Deep és Caragele földgázlelőhelyek kitermelésének megkezdésével, valamint a csernavodai 3. és 4. reaktorokba történő beruházások befejezésével. Új projektekbe való beruházások a Romgaz és a Nuclearelectrica révén.”

3. Polman Carmen (56 éves) közgazdász, a Bihar Megyei Nyugdíjhivatal igazgatóhelyettese:

„Mindössze három év alatt több mint 60 százalékkal, 2300 lejről 3700 lejre emeltük a minimálbért, az átlagnyugdíj pedig több mint 70 százalékkal, a 2021. novemberi 1608 lejről 2792 lejre emelkedett a 2024. szeptember 1-jei újraszámítás után. Valójában az új nyugdíjtörvény nemcsak több méltányosságot hozott az állami nyugdíjrendszerbe, ami korábban hiányzott, hanem több pénzt is a nyugdíjasok nagy többségének. Biharban 126.761 nyugdíjat számoltak újra, és 102.169 kedvezményezett kapott magasabb összeget az újraszámítás után, ami az összes nyugdíjas 80 százalékát jelenti. Csupán 24.592 nyugdíjas esetében volt alacsonyabb az így kapott összeg a kifizetettnél, de ők nem veszítenek semmit, mivel ugyanazt az összeget kapják, mint az új törvény hatályba lépése előtt. Ráadásul 2025. január 1-jétől a nyugdíjakat ismét emelni fogják, legalább 10,4 százalékkal. Ez az emelés az új nyugdíjtörvény alkalmazásának eredménye, amely egy kiszámítható éves indexálási mechanizmust vezet be, amely az inflációs rátán és a bruttó átlagbér növekedésén alapul. A PSD biztosítja, hogy az átlagnyugdíj 2029 végére 810 euróra emelkedjen, a minimálnyugdíj pedig elérje a 415 eurót.”

4. Huniadi Carmen-Anca (41 éves) egyetemi oktató, szülész-nőgyógyász főorvos, szakterülete az asszisztált emberi reprodukció:

„A statisztikák szerint a születési ráta 2023-ban 7,1 élveszületésre csökkent 1000 lakosra vetítve, ami 1930 óta a legalacsonyabb érték. Ugyanakkor minden hatodik párból egy termékenységi problémákkal küzd, és a következő tíz évre vonatkozó előrejelzés borúlátó. Nemzetünk demográfiai hanyatlása nem csupán statisztikai probléma, hanem fájdalmas valóság, amely minden olyan család történetét tükrözi, amely elhalasztja a gyermekvállalást. A valóság az, hogy Romániában egyre kevesebb gyermek születik, ugyanakkor sok fiatal külföldre távozik, ami a népesség elöregedéséhez és csökkenéséhez vezet. Ezek a tendenciák hatással vannak a demográfiai egyensúlyra, de a munkaerőpiacra, a nyugdíj- és egészségügyi rendszerekre, és ezen keresztül a gazdasági stabilitásra is. Az azonnali megoldás a családokat támogató és a magasabb születési arányt ösztönző politikákba való befektetés. Tegyük ezt az asszisztált emberi reprodukciót célzó egészségügyi programok ösztönzésével, de pénzügyi ösztönzőkkel is, a lakosság oktatási szintjének javításával, de mindenekelőtt az életszínvonal emelésével, hogy a családok gazdasági biztonsággal rendelkezzenek ahhoz, hogy egészséges és stabil környezetben nevelhessék fel gyermekeiket. Hosszú távon elengedhetetlen, hogy kedvező környezetet teremtsünk fiataljaink fejlődéséhez, hogy itthon akarjanak maradni.”

5. Avram Nicolae (50 éves), 24 éves oktatási tapasztalattal rendelkezik, ebből 14 év irányítói és tanfelügyeleti tapasztalattal, a nagyváradi Mihai Eminescu Főgimnázium tanára. Jelenleg a Bihar Megyei Tanfelügyelőség általános tanfelügyelő-helyettesi tisztségét tölti be:

„Románia modernizálása a következő öt évben a munkaerő-probléma megoldását jelenti. Ez pedig csak a humán tőkébe való masszív befektetéssel, azaz a minőségi oktatáshoz való egyenlő és könnyű hozzáféréssel valósítható meg. Az elmúlt években a PSD megmutatta, hogy lehet előrelépést elérni. Megállítottuk az oktatás válságát, és visszaállítottuk a tanárok méltóságát. Tovább kell haladnunk ezen az úton, és tovább kell fejlesztenünk az oktatási rendszert, amelynek középpontjában a tanulók igényei állnak. Igazságos hozzáférést akarunk az oktatáshoz minden gyermek számára, esélyegyenlőséget a romániai gyermekeknek! Az uniós alapokból, a nemzeti reformprogramból és a költségvetésből finanszírozott jelentős programoknak egyidejűleg biztosítaniuk kell, hogy az iskolai lemorzsolódás aránya az európai átlagnak feleljen meg, és csökkenjen a munkanélküliség a fiatalok körében. Több mint 6 milliárd euró áll rendelkezésünkre az oktatási rendszer minőségének javítására azáltal, hogy befektetünk a tanárképzésbe, az infrastruktúrába, valamint meleg étkezést, iskola előtti és utáni programokat, ruhákat, cipőket, iskolai felszereléseket és ösztöndíjakat biztosítunk több mint egymillió gyermek és fiatal számára. Mindannyian azt akarjuk, hogy a fiatalokat jól fizető munkára képezzék ki, ne pedig csak a diplomára. Olyan tanult fiatalokat akarunk, akik élvezik az életet, nem pedig a drogokat!”

6. Venter Liciniu (54 éves), orvos, a Bihar Megyei Mentőszolgálat főigazgatója:

„Az erős Romániához vezető biztos út egy egészséges Romániát jelent. Az egyenlő esélyek az egészségügyi ellátáshoz minden román számára az emberekhez minél közelebbi egészségügyi szolgáltatásokkal valósíthatók meg. Ennek érdekében folytatjuk a bihari kórházak korszerű berendezésekkel való felszerelését és felújítását, valamint a sürgősségi orvoslásba történő jelentős beruházásokat. A PSD első alkalommal biztosítja egy új kórház építését is Nagyváradon, a fertőző betegségek kezelésére, amely az első olyan kórház, amely 1989 után a semmiből épült Bihar megyében, és amely akár 326 ágyas lesz, modern felszereléssel, beleértve a sürgősségi osztályokat és az orvosi oktatást is. Ezek a fejlesztések jobb kezelési feltételeket biztosítanak a területünkön élő összes beteg számára. Végül, de nem utolsósorban a PSD parlamenti képviselői támogatni fogják a nagyváradi Orvosi és Gyógyszerészeti Kar vezetőségét az intézmény főépületének rehabilitációjára irányuló 27 millió eurós nagy projekt sikeres megvalósításában! Ez biztosítja a szükséges feltételeket ahhoz, hogy az Orvostudományi és Gyógyszerészeti Kar optimális körülmények között, a 21. század normáinak és követelményeinek megfelelően végezhesse kurzusait és gyakorlati programjait.”

 

A PSD csapata a képviselőházba

1. Ene Corina (37 éves), jogi és közgazdasági diplomát szerzett, gazdag tapasztalattal rendelkezik a fizetésképtelenségi eljárás területén. 2020-ban Biharkaba község polgármesterévé választották:

„Ha az elmúlt négy évben komolyan dolgoztunk azon, hogy felépítsük a jó vidéki közigazgatás modelljét, akkor most szeretném ezt a munkát magasabb szintre emelni, ami az egész megye szélesebb körű, következetesebb támogatásában fog megnyilvánulni. Leendő parlamenti képviselőként azt javaslom, hogy támogassuk a helyi közösségeket abban, hogy több európai és kormányzati forrást vonzzanak be közösségeik számára, hogy nyitottak legyenek az olyan befektetésekre, amelyek növelhetik a vidéki területek életszínvonalát. Ehhez szükség van a normális infrastruktúrára (közúti megközelíthetőség, modern közművek), modern iskolára és a kultúrához való hozzáférésre a gyermekek, a fiatalok és az idősek számára, az emberek igényeihez igazodó közszolgáltatásokra, egyszóval a városi és a vidéki területek jelenlegi kínálata közötti szakadék kiegyenlítésére. Csak így lesz vonzóbb a román falu a fiatalok és a befektetők számára, és csak így lesz egészségesebb és szebb alternatíva egy ilyen közösségben élni.”

2. Mang Ioan (66 éves), informatikaprofesszor, jelenleg a román parlament tagja, az Ipari és Szolgáltatási Bizottság alelnöke:

„A románok jobb életszínvonala nem érhető el versenyképes gazdaság nélkül. A versenyképes gazdaság pedig olyan gazdaság, amely erős ipari bázissal rendelkezik, amely a beruházásokra és az innovációra épül. A nagy beruházások több és jobban fizetett munkahelyet is jelentenek. Románia újraiparosítása központi prioritás a PSD kormányprogramjában, mert eljött az idő a nemzeti ipar fejlesztésére! Románia újraiparosítását javasoljuk, a gazdasági patriotizmus és a termelékenység révén. Ez termelést, beruházást és stabil, jól fizetett munkahelyeket jelent itt, Biharban és Nagyváradon. A mi elképzelésünk az, hogy többet kell termelnünk abból, amire szükségünk van, és a többletet exportálnunk kell, biztosítva az egészséges és fenntartható fejlődést.”

3. Cozma Felix (44 éves), politológus és közgazdász, jelenleg a Bihar megyei PSD titkárságvezetője és a Köztisztviselők Országos Hivatalának elnöke:

„Támogatjuk a jövedelmek növekedését a szakmai kompetenciák fejlesztése által. Az elkövetkező években a magasan képzett technikusokkal rendelkező országok előnyben lesznek a gazdasági versenyben. Ezért fogunk bevezetni egy 800 euróig terjedő utalványrendszert azoknak, akik a befektetők számára fontos szakmákban új képesítést kívánnak szerezni. Ezzel egyidejűleg a PSD-kormány 1 milliárd eurós programot indít a duális szakképzés és a műszaki képzés finanszírozására. Ez növelni fogja a fiatalok foglalkoztatását, a jobban fizetett munkahelyek számát, és vonzóvá tesz bennünket a magasan képzett munkaerőt kereső befektetők számára.”

4. Békési Csaba (44 éves) közgazdász és szociológus, a Nagyváradi Egyetem oktatója és 11 éve tölti be a Bihar megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség igazgatói posztját:

„A munkahely a legjobb aktív szociális védelmi intézkedés. Hiszek az olyan megoldásokban, mint a munkaerő mobilitását segítő állami támogatási rendszerek a szolgálati lakások építésén és a munkaerőköltségek kompenzálásán keresztül, valamint a magas munkanélküliséggel sújtott területek támogatási rendszere. A következő 5 évben az anyagilag súlyosan nélkülöző emberek számát országosan legalább 1,9 millióval csökkentjük a támogatási intézkedések, a jövedelemnövekedés és a vásárlóerő védelme révén. 2029 végére elérhetjük a havi 2600 eurós bruttó átlagbért és a havi 1300 eurós bruttó minimálbért az európai minimálbér-mechanizmuson keresztül. A következő 5 évben legalább 1,5 millió, havi nettó 1500 eurót meghaladó értékű munkaszerződést is el fogunk érni. Ezek reális célok, és a PSD bebizonyította, hogy konkrét eredményeket tud felmutatni a foglalkoztatás területén. Támogatni fogom továbbá a megyénk szegényebb területein az infrastruktúrába történő masszív beruházásokat, hogy új gazdasági lehetőségeket teremtsünk, hogy minden bihari lakos hozzáférjen a jól fizető munkahelyekhez, valamint a minőségi oktatáshoz és egészségügyi szolgáltatásokhoz, függetlenül attól, hogy hol él.”

5. Negrea Adrian (40 éves) egyetemi oktató a Nagyváradi Egyetem Közgazdaságtudományi Karán:

„Ahhoz, hogy erős gazdasággal rendelkezzen, Romániának 2030-ra a kutatás és innováció regionális központjává kell válnia. Az e cél elérésére javasolt programok egy Innovációs Ügynökség létrehozásával kezdődnek, amely támogatásokat nyújt az innovációt fejlesztő kkv-knak, valamint adókedvezményeket biztosít számukra, például a kutatási költségek nyereségi adóból való levonásának növelésével, a kutatásba beruházó vállalatoknak nyújtott adójóváírással, a kutatási hitelekre nyújtott állami garanciákkal és a képzésre vonatkozó ösztönzőkkel. A kutatásba és az innovációba történő stratégiai beruházások szintén alapvető fontosságúak, különösen az olyan területeken, mint a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság, a kvantumtechnológiák, a lézer-, plazma- és sugárfizika, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, valamint az zöld átállás, a digitális vagy genomikus fejlődés. A PSD támogatását adja olyan stratégiai projektekhez, mint az ELI-NP, DANUBIUS-RI, ALFRED vagy a romániai hidrogén- és új technológiák központja, a technológiák és félvezetők nemzeti platformja, a romániai mesterséges intelligencia központja, de új nagy projektek kezdeményezéséhez is az EU-tagállamokkal vagy az USA-val partnerségben.”

6. Negrini Sever-Cornelius (40 éves) orvos, a Bihar Megyei Mentőszolgálat orvosigazgatója:

„A PSD prioritásként kezeli az egészségügy területén a gyógyszerekhez való korlátlan hozzáférést, beleértve a vidéki és hátrányos helyzetű térségeket is, az ingyenes és térítésmentes gyógyszerek tekintetében. A betegek olcsó gyógyszerekhez való hozzáférésének növelése alapvető fontosságú, csakúgy, mint az új, innovatív gyógyszerek kompenzációjának bevezetése. A PSD ösztönzi a gyógyszertárak megnyitását a vidéki és hátrányos helyzetű területeken, beleértve a közösségi egészségügyi központokat is. A betegek gyógyszerekhez való hozzáférésének gondjára megoldást jelenthetnek a távoli területeken működő mobil gyógyszerészi irodák vagy az olyan projektek, mint a gyógyszertárak „karavánja”, amelyek egy adott területen jelen lévő nagy gyógyszerláncokat vonnak össze. A Bihar megyei háziorvosi rendelők korszerűsítése és felszerelése szintén hozzájárul a betegeknek nyújtott orvosi szolgáltatások minőségének javításához. A PNRR-program keretében megyénkben 106 háziorvosi rendelőt korszerűsítenek és szerelnek fel az elkövetkező években, összesen közel 32 millió lejes beruházással.”

7. David Sergiu-Octavian (31 éves) politológus, a Bihar megyei Szociáldemokrata Ifjúság (TSD) elnöke, három cikluson át képviselő a Bihar Megyei Tanácsban:

„Az éghajlatváltozás, az oktatáshoz való hozzáférés, a jól fizető munkahelyek, a társadalmi egyenlőtlenségek elleni küzdelem, a digitalizáció vagy Románia biztonsága a jelenlegi regionális és globális geopolitikai környezetben olyan témák, amelyek a fiatal generációt érdeklik, és a fiatalok képviselete biztosítja, hogy ezeket a prioritásokat figyelembe vegyék és beépítsék a jogszabályokba és a közpolitikákba. Határozottan folytatjuk külpolitikánkat, amelynek célja Románia ismertségének növelése az EU-ban és a NATO-ban, valamint az Amerikai Egyesült Államokkal való stratégiai partnerség. Intézkedéseket készítettünk elő és fogunk végrehajtani annak érdekében, hogy egész társadalmunk számára normális légkört biztosítsunk, amelyben minden fiatal békés és virágzó jövő elé nézhet, bízva abban, hogy a román hadsereg tökéletesen felszerelt és készen áll arra, hogy megvédje és megóvja az országot. A PSD fő célja, hogy Romániát minél távolabb tartsa a háborútól. Továbbra is a GDP 2,5 százalékát fordítjuk a védelemre, és fejleszteni fogjuk a védelmi képességeket, mind az ipar, mind a hadsereg felszerelése, mind a humán erőforrásba való befektetés tekintetében, hogy elrettentő benyomást alakítsunk ki az agresszorokkal szemben. Összefogunk valamennyi NATO- és EU-szövetségesünkkel a biztonság és a béke fenntartása érdekében a térségünkben.”

8. Popa Florin-Viorel (48 éves), sportmenedzsment szakirányon végzett, kisvállalkozó Érmihályfalváról:

„Továbbra is támogatni fogjuk a teljesítménysportot, amely miatt olyan büszkék vagyunk arra, hogy románok vagyunk. A gyermek- és utánpótlásközpontokba, a sportinfrastruktúrába történő gyorsított beruházás és sportolóink áldozatos munkájának méltányos díjazása a sportteljesítményt tekintve a világ 10 legjobb országa közé emelheti Romániát. Másrészt Románia modernizációját az elkövetkező öt évben kulturális és szellemi identitásunk újjáélesztésén és megerősítésén keresztül látjuk. Nemzeti sajátosságainkat, hitünket, kultúránkat, autentikus szokásainkat és hagyományainkat kell átadnunk a jövő nemzedékeinek.”

9. Moțoc-Chivari Elena (47 éves), román és francia nyelv és irodalomtanár a nagyváradi Iosif Vulcan Főgimnáziumban:

„Célunk az iskolai tanterv folyamatos korszerűsítése és a munkaerőpiac igényeihez való igazítása, a STEM-tantárgyak – tudomány, technológia, mérnöki tudományok, matematika – népszerűsítése, valamint a kreativitás és a kritikus gondolkodás ösztönzése az oktatási rendszerben. Támogattam és továbbra is kampányolni fogok a kiválósági központok ösztönzése mellett az oktatásban, a kiemelkedő tanulmányi potenciállal rendelkező gyermekek és az olimpikonok számára. Ugyanakkor támogatnunk kell a kiszolgáltatott tanulókat is: a hátrányos helyzetű csoportokhoz tartozó, a lemorzsolódás veszélyének kitett gyerekeket, valamint az erősen marginalizált vagy alulreprezentált csoportokat – a sajátos nevelési igényűeket, a vidéki területekről érkezőket, a roma kisebbséget stb. Végül, de nem utolsósorban a kábítószer- és alkoholfogyasztás csökkentése, a kiskorú anyák vagy a túlsúlyos tanulók számának csökkentése szintén a fiatal generáció valós problémái, amelyeket az iskolai oktatással lehet kezelni, az egészségügyi rendszerrel, a civil társadalommal és a családdal partnerségben. Ugyanakkor a pénzügyi, egészségügyi és környezeti nevelés elengedhetetlen a fiatalok felnőtt életre való felkészítéséhez. A pszichológiai és karriertanácsadás ugyanilyen fontos.”

10. Gligor Claudiu (49 éves) mérnök, a Bihar megyei Földfejlesztési Ügynökség igazgatója:

„Mezőgazdasági potenciáljával Románia kétszer annyi embert tudna ellátni, mint a lakossága. Ugyanakkor több mint egymilliárd eurós agrár-élelmiszeripari hiányunk van, mezőgazdasági nyersanyagokat exportálunk és élelmiszert importálunk. Az európai alapokból és állami támogatásokból a következő öt évben a román gazdák támogatására elkülönített több mint 20 milliárd eurónak azt kell eredményeznie, hogy az általuk kapott támogatások kiegyenlítődnek az európai gazdákéival, és minőségi román élelmiszerek kerülnek asztalunkra. Az öntözőrendszerek korszerűsítésével, a gazdaságokban történő zöldenergia-termelésbe való beruházással, valamint a helyi termelők összefogását ösztönző, államilag támogatott programmal növelni tudjuk a romániai mezőgazdasági termelést és ezáltal az egészségesebb élelmiszerek előállítását.”

11. Cacuci Florin Ciprian (39 éves) mérnök, közúti közlekedési felügyelő, a Közúti Közlekedési Felügyelőség megyei koordinátora:

„Ha egy szuggesztív nevet kellene adnunk a Marcel Ciolacu által vezetett kormánynak, akkor egyszerűen csak Befektetési kormánynak nevezhetnénk. A PSD mindig is támogatta a közúti infrastruktúra fejlesztését Bihar megyében, és ezután is ezt fogjuk tenni. Ezt bizonyítják az e célra a megyében befektetett milliárdok és a PSD-kormányok által már véglegesített projektek, úgymint: a 76-os jelzésű országút Nagyvárad–Vârfuri–Déva között; a 79-es Nagyvárad–Arad; a 19E jelzésű út Bihar–Margitta között (befejezve 2019–2020 folyamán); a 19B jelzésű Székelyhíd–Margitta között, székelyhídi városi elkerülőút; az A3-as erdélyi autópálya Bihar–Bors II. szakasza; Nagyvárad–Bihar / Erdélyi autópálya összekötő út, illetve a jelenleg megvalósuló beruházások is: a 19 B jelzésű út Margitta–Berettyószéplak között, 1 P jelzésű út Pusztaújlak–Tataros–19E, az A3 erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes, valamint Bisztraterebes–Bihar közötti szakaszai, a 120 km hosszú Nagyvárad– Arad gyorsforgalmi út, a Via Carpatia része, a Balti-, Fekete- és Égei-tengert összekötő stratégiai út, a legrövidebb út Észak- és Dél-Európa között.”

12. Ruse Anca (43 éves) pszichológus, jelenleg egy magán építőipari vállalat ügyvezető igazgatója:

„A PSD támogatni fogja a bihari vállalatok részvételét Ukrajna újjáépítésében, egy 200 millió eurós támogatási program részeként, állami támogatási programok és beruházási hitelgaranciák a szomszédos ország újjáépítésében részt vevő román vállalatoknak, amelyek pozitív multiplikátorhatásokat generálnak a román gazdaság számára. A kiemelt területek az építőipar, az építőanyagok, a szolgáltatási ágazat, a villamosenergia-infrastruktúra újjáépítésétől a gyárak újjáépítéséig. Románia a háború kezdete óta támogatja Ukrajnát, ezért gondoskodnunk kell arról, hogy az újjáépítésben az élen járjunk, ami nagyszerű üzleti lehetőséget jelent minden vállalkozó számára. Támogatjuk az alternatív energiaprojektek fejlesztését is megyénkben. Ezek számos előnnyel járnak a helyi közösségek számára: csökkentett üvegházhatású gázkibocsátás, jobb levegőminőség, csökkentett hosszú távú költségek, munkahelyteremtés és gazdasági ösztönzés, energiabiztonság és nem utolsósorban innováció és technológiai fejlődés. Kiemelt figyelmet kell fordítanunk a turisztikai infrastruktúra fejlesztésére, megyénk természeti és kulturális örökségének megőrzésére és újjáélesztésére az európai források és kormányzati programok igénybevételével.”

Együtt haladunk a Románia számára biztonságos úton!” – ezzel a szlogennel szeretne a PSD minél több szavazatot szerezni a Bihar megyei választóktól. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában