3 órája
Templombúcsú Margittán
Szőke Ferenc
Az Árpád-házi Szent Margit-naphoz (január 18.) legközelebb eső vasárnapon, január 19-én, 12 órai kezdettel tartotta meg a margittai római katolikus közösség az Árpád-házi Szent Margit-templom (nagytemplom) búcsúünnepségét. A búcsús szentmise alkalmával mindig sokkal többen vannak jelen, mint egy átlagos évközi vasárnapon, hiszen a rendszeres templomba járókon túl azok is együtt ünnepelnek a közösséggel, akik csak ünnepi alkalmakkor látogatják az Istenházát. Ilyenkor a vegyes felekezetű házastársak is együtt mennek az ünnepi szentmisére. Ezen túl igen szép számban érkeznek a szomszédos és a környező településekről is, legtöbben Monospetriből.
Az előző évekhez hasonlóan idén is igen sok katolikus paptestvér vett részt az ünnepi szentmisén. Rajtuk kívül a város román történelmi egyházainak képviselői is jelen voltak. A közéleti szereplők közül Demián Zsolt polgármester és Durnea Cosmin alpolgármester ünnepelt együtt a katolikus közösséggel. Az ünnepi szónok és a főcelebráns Kruzslitz Imre nagyvárad-szőllősi plébános volt, aki papi hivatása kezdetén, 2011-ben diakónusként szolgált Margittán, így ismertnek számít a katolikus közösség körében. Két fontos dolgot emelt ki beszédében: az egyik, hogy az Istennel való kapcsolatot építeni kell, csak akkor hallhatjuk meg szavát. A másik pedig, hogy Isten nem azt adja meg, amire vágyunk, hanem amire szükségünk van. Elhangzott az is: az Istennel való kapcsolatra vágyni kell, akarni kell, és mindenki saját hivatásának gyakorlásával, a saját helyén kell megtalálja. „Helyet kell adni szívünkben Istennek! Erre nagyszerű példát mutatott Szent Margit, aki Istennek szánta életét” – fejtette ki beszédében az ünnepi szónok.
A szentbeszéd után a házigazda Tóth Attila-Levente mondott köszönetet mindenkinek, aki bármilyen módon hozzájárult ahhoz, hogy a templom ünnepét szebbé, felemelőbbé tegye. Kiemelt köszönetet mondott a főcelebránsnak, amiért eleget tett a meghívásnak, Ambrus László kántornak és a kórusnak, valamint a paptestvéreknek, akik eljöttek Margittára, együtt ünnepelni a katolikus közösséggel. Kivonuláskor mindenki kalácsot és forró teát kapott, majd az ünneplést mindenki otthon, családi körben folytatta.