7 órája
Uniós finanszírozású orvosi berendezések a Bihar megyei sürgősségi kórház számára
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/I9kkWYdfS7WT6acoQWzqRSPgFSbfTOrUSGMW09YqEl8/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2RhNzZmYzU0MzM4YjQ0M2FhODY1YWQ4MjcxOWRlZmU1.jpg)
Illusztráció
Forrás: Bihar megyei kórház
Jóváhagyták a Bihar Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház orvosi eszközök beszerzésére vonatkozó projektjének a finanszírozását – írja közleményében a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal. A projektet az egészségügyi intézmény nyújtotta be Nagyvárad önkormányzatával közösen a 2021–2027-es egészségügyi programhoz. A kórház mikrobiológiai laboratóriumainak infrastruktúráját fejlesztő projekt összértéke 6.926.591 lej, amelyből 4.876.382 lej vissza nem térítendő támogatás. A közbeszerzési eljárást a kórház bonyolítja le. A fejlesztés két modern rendszer beszerzését foglalja magában: egy automatizált mintaszállító és -válogató egységét, valamint egy automatizált antibiogramm rendszert. A beszerzési eljárásokat a Bihar Megyei Sürgősségi Kórház végzi.
Az automatizált klinikai mikrobiológiai mintaszállító és -válogató rendszer optimálissá teszi a minták útját a kórházból a laboratóriumba, hiszen nem kell majd konténerekben szállítani, illetve nem kell majd az egészségügyi személyzet szállítsa azokat. Ezen túlmenően a rendszer lehetővé teszi az automatikus válogatást, elkülönítve a mikrobiológiai mintákat a többitől, amelyeket aztán automatikusan a mikrobiológiai osztályra irányítanak feldolgozásra, kezelői beavatkozás nélkül.
Az automatikus antibiogramm rendszer jelentős előrelépést jelent az antibiotikumérzékenység-vizsgálat elvégzésében, amely jelenleg manuálisan történik, emiatt megvan a laboratóriumi fertőzés kockázata. A folyamat automatizálása kiküszöböli a kontamináció kockázatát, és növeli az eredmények pontosságát, miközben csökkenti a válaszidőt. A rendszer mesterségesintelligencia-algoritmusokat használ az értelmezéshez, biztosítva a minták tökéletes nyomon követhetőségét. Ez lehetővé teszi, hogy az orvos hamarabb megkapja az optimális terápiás kezeléshez szükséges eredményeket, ami segít csökkenteni a kórházi kezelési időt és a szövődmények kockázatát. Azáltal, hogy részletes ajánlásokat ad az antibiotikum típusára, az optimális adagolásra és az adagolási intervallumra vonatkozóan, kiküszöbölhető a nem megfelelő terápia kockázata, javul a beteg egészsége és csökkennek az egészségügyi költségek – áll a közleményben.