3 órája
Szimpóziumot szervezett Nagyváradon a Magyar Egyházzenei Társaság
Régi orgonáink megújulása címmel szervez szimpóziumot a Magyar Egyházzenei Társaság Nagyváradon és Debrecenben. A rendezvény első napján, február 7-én, péntek délután a nagyváradi római katolikus székesegyház orgonájával ismerkedhettek meg a résztvevők.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/s4yZD7om6bQIWGnp47DZKeBxAtXlsNNemZD2b4q95FA/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNjZjVlMjRmYzNiOTRlYTA5MDc4Y2E0MzcyZTQyODJh.jpg)
Fotó: A szerző felvétele
Ciucur Losonczi Antonius
A Magyar Egyházzenei Társaság égisze alatt zajló kétnapos rendezvénnyel az orgonistákat, a kántorokat, az orgonaépítőket és az egyházzenészeket szólították meg, a szervezők dr. Kristófi János Zsigmond, Bódiss Tamás, Enyedi Pál, Homolya Dávid és Sárosi Dániel voltak.
A február 7-i, pénteki program első felében 14–16 óra között a nagyváradi római katolikus székesegyház nagyorgonáját mutatta be dr. Kristófi János Zsigmond orgonaművész, karnagy és Bartis Szabolcs orgonaépítő, majd 17–19 óra között a résztvevők panelbeszélgetésen vettek részt a püspöki palota második emeleti konferenciatermében. Itt házigazdaként Böcskei László megyés püspök köszöntötte a vendégeket. Felidézte, hogy 2020-ban a székesegyház nagyorgonáját éppen azon a napon szerelték szét és szállították el, amikor az államfő a koronavírus-járvány miatt szükségállapotot rendelt el az országban. Ezért egy kicsit izgatott volt, hogy hova viszik a hangszert, "visszajön-e még egyáltalán", de bizonyos idő elteltével a restaurált hangszer természetesen visszakerült a helyére, és "az eredmény önmagáért beszél". Azóta a vártemplom orgonáját is felújították, és remélhetőleg sorra kerül majd a székelyhídi plébániatemplom orgonája is, mely a legrégebbi az egyházmegyében, magyarázta a főpásztor.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/X-aUUwq3nwYToKEprLsGKMxQFvrZtpbZXdsY4UYFhQs/fit/1200/676/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2Q4NzM4YTViMmQyMzRiNjQ4ZTJjN2Y1OTgwZjM0NzVm.jpg)
Egyházzenei szolgálat
Csorba Sándor levéltáros kívülállóként elevenítette fel azt, hogyan került a székesegyház nagyorgonájának restaurálási projektjébe, noha nem tud orgonálni. Azonban fokozatosan megismerte a hangszert, és tudatosult benne, hogy miért is annyira értékes, mesélte. Bódiss Tamás, a Magyar Egyházzenei Társaság elnöke hangsúlyozta, hogy az orgona liturgikus használata a katolikus, református és evangélikus egyházak közös kulturális öröksége. Megemlékezett ezután arról, hogy a közelmúltban hunyt el Sepsy Károly, a debreceni Nagytemplom kántora, aki egész életét az egyházzenei szolgálatnak szentelte.
A továbbiakban Pálúr János, a budapesti Fasori református templom orgonistája, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója tartott prezentációt a pécsi székesegyház orgonájának megújulásáról Történeti hangszerek és mai igények címmel.
A rendezvény második részét Debrecenben tartják február 8-án, szombaton.