Bringatúra

2025.03.29. 09:56

Kerékpárral Adorján várához, majd Siteren át vissza Váradra

Mai túránkon jó nagyot tekerünk a Hegyközben, hogy megtaláljuk, felfedezzük a Berettyó töltésén árválkodó Adorján várát. A megtett távolság körülbelül 80 kilométer, időtartama 5-6 óra. Bármilyen biciklivel el lehet indulni rá, de tekerni fogunk földutakon is.

Kerékpárral Adorján várához, majd Siteren át vissza Váradra

Adorján várának romja a Berettyó töltése mellett

Fotó: N.J.B.

Nagy József Barna

Nagyváradról bárhonnan elindulhatunk a már ismertetett egyik útvonalon, Hegyközcsatáron keresztül Hegyközkovácsiba. Szalárd felé lehet menni az aszfaltos főúton is, de a Margitta felé vezető út olyan keskeny és forgalmas, hogy én inkább nem ajánlom. 
Tekerjünk be Kovácsiba a már ismertetett, a Szalárdra vezető aszfaltos úttal párhuzamos, az egykori Mezőfalván átvezető földútra, majd kerekezzünk tovább. Eltekerünk a nem épülő autópálya egyik hídpillére mellett, és csakhamar egy murvás részre érkezünk. Megdöbbentő ez az út itt, a semmi közepén, csak kukoricatáblák vannak mindenfelé, de az út olyan kitűnő, hogy száguldozni is lehet rajta. Hamarosan már ott is vagyunk Jákóhodos határában. Pár méterrel a faluba vezető aszfaltos úttal való találkozás előtt, a jobb oldalon egy sziklatömböt találunk ezzel a felirattal: 1949. március 2. A sziklatömb egy család kálváriájára emlékeztet. A kő helyén állt ugyanis egykor a Bartos család tanyája. A kommunista hatóságok a sziklán jelzett év és nap éjjelén a családra törtek, azonnali kitelepítéssel elüldözték őket. Az emlékjelet a család egyik leszármazottja állíttatta ide. 
Forduljunk balra, irány Jákóhodos. Itt meg sem állunk a templomig, ott viszont kötelező elidőzni. A műemlék templom falai már a 13. században álltak, több átépítés után nyerte el mai alakját. Az 1800-as évek közepén a templom belső falain, a vastag vakolat alatt falképeket fedeztek fel, ezeket mindenképpen meg kell néznünk. Miután a templom előtt álló világháborús emlékművet is megtekintettük, tekerjünk kicsit előre, majd jobbra fordulva hamarosan Szalárdon leszünk. 

A szalárdi hősök emlékműve
Fotó: N.J.B.


A településre beérve tekerjünk el balra, a megkapóan szép református templom elé, mely nem véletlenül ilyen impozáns, hiszen a XV. században, ferences rendi kolostornak épült. A templomot a környék hatalmas urai, a Csákyak építtették, majd ugyancsak ők voltak azok, akik református hitre térve, 1558-ban református templommá alakíttatták át az általuk eredetileg ferences rendi kolostortemplomnak emelt épületet. Régen sem volt egyszerű az élet… 

Fotó: N.J.B.


Induljunk tovább Hegyközszentimre irányába. Ahogy áttekerünk a Berettyó feletti hídon, egy földúton térjünk be jobbra, mert innen már nagyon jól látszik Adorján várának romja a Berettyó töltése mellett. A várat az 1200-as évek közepén kezdték el építeni. A története hihetetlen. Ha utánaolvasunk, megtudhatjuk, hogy ki, mikor, miért ostromolta, és ki, mikor, miért védelmezte. Zajlott itt is az élet, de most csak annyit mondhatunk Kölcseyvel együtt a Himnuszt idézve: „Vár állott, most kőhalom”. Nos, kőhalom sem annyira, mert a vár romjainak kőhalmait a környező lakosság a 19. századtól kezdve szépen széthordta, mára csak ez a csonka öregtorony maradt meg. Visszatérve a főútra, kerekezzünk be az előttünk álló Hegyközszentimrére. A faluban, a református templom közelében hamar megtaláljuk a domb tetején a 2018-ban átadott Szent Imre kápolna-kilátót. 
Visszatérve a templomhoz, a falu névadójának, Szent Imre hercegnek (Szent István fia) a szobrát is megtekinthetjük a templom mellett. Ha van időnk és kedvünk, akkor a tóhoz vagy a pincesorra is kikerekezhetünk, vagy éppen a Berettyó mentén is bringázhatunk egy jó darabon. 
Még időben induljunk vissza Szalárdra, hiszen még itt is sokat lehet nézelődni, sok szép, régi épület van a településen. A falu központjában, a körforgalom mellett találjuk a világháborús emlékművet. Az alkotást 1943-ban avatták fel, eredetileg az első világháború szalárdi áldozatainak nevei szerepeltek rajta. A kommunista hatóságok az emlékművet lebonttatták, és egy tömbházat emeltek a helyére. 1995-ben, eredeti helyétől kissé távolabb, újra felállították az eredeti emlékmű másolatát, immár a második világháborúban elesett szalárdi lakosok neveivel is kiegészítve. 
Hazafelé jövet válasszunk másik utat. Szalárdról jó minőségű, forgalommentes aszfaltos út vezet Siterig. Induljunk is neki, mert ez az út kissé alattomos. Alig észrevehető az emelkedő, de egyfolytában felfelé tekerünk. Ha beértünk a faluba, induljunk jobbra, Nagyvárad felé.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában