2025.03.29. 09:42
Velünk marad az óraátállítás
Március utolsó vasárnapjának hajnalán ismét át kell állítani az órákat 3 óráról 4 órára, s ezzel megkezdődik a nyári időszámítás. Az Európai Unióban hosszú évek óta vita folyik az óraátállítás megszüntetéséről, de mivel a tagállamok nem tudtak megegyezni, úgy néz ki, hogy az évi két átállás hosszú távon is velünk marad.

Forrás: Shutterstock
BN-összeállítás
Az idei tavaszi óraátállítás március 30-án, vasárnap hajnalban történik. Ekkor az órákat 3 óráról 4 órára kell előreállítani, amivel áttérünk a nyári időszámításra.
Az Európai Unió már 2021-ben megszüntette volna az óraátállítás intézményét. Az Európai Bizottság 2018-as konzultációján a 4,6 millió válaszadó 80 százaléka azt mondta, hogy töröljék el az óraátállítást. Az Európai Parlament 2019-ben eldöntötte, hogy a nyári időszámítást választó országokban 2021 márciusában, a téli mellett voksoló tagállamokban pedig 2021 októberében lesz az utolsó óraátállítás. Az egyeztetések azonban elhúzódtak, majd 2022 februárjában kitört az orosz–ukrán háború, ezért lekerült a téma a napirendről.
A Világgazdaság a napokban írta meg, hogy az Európai Bizottság visszavonta az évi két óraátállítás megszüntetéséről szóló javaslatát, miután a tagállamok éveken keresztül nem tudtak dűlőre jutni, hogy a téli vagy a nyári időszámítás maradjon érvényben. Ebből arra lehet következtetni, hogy a jövőben is velünk marad az óraátállítás intézménye.
Az óraátállítás gyakorlata megelőzi az Európai Unió létrejöttét, először az első világháború alatt vezették be, hogy energiát spóroljanak, majd az 1970-es évek energiaválsága alatt tért vissza számos országba. Az unió a nyári időszámításról az 1980-as években közölt irányelvet, hogy összehangolja a tagállami gyakorlatokat a közös piac zökkenőmentes működése érdekében.
Az unió egyébként három időzónán keresztül húzódik, Írország és Portugália a nyugat-európai időzónát használja, a közösség zöme a közép-európait, míg Bulgária, Ciprus, a balti országok és Románia a kelet-európai időzónában van.