Kortárs Hangon

7 órája

A magyar költészetet ünnepelték a PKE-n

Különleges koncerttel, díjkiosztóval ünnepelték a magyar költészet napját a Partiumi Keresztény Egyetemen április 11-én, pénteken.

A magyar költészetet ünnepelték a PKE-n

János Piroska

Irodalmi pályázat díjkiosztójával és megzenésített versekkel ünnepelték a Partiumi Keresztény Egyetemen a magyar költészet napját: az április 11-i délelőtti ünnepségen adták át ugyanis Kortárs Hangon irodalmi pályázat idei elismeréseit. Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem és a Miskolci Egyetem által elindított, több mint húszéves múltra visszatekintő pályázathoz a Partiumi Keresztény Egyetem tíz évvel ezelőtt csatlakozott szervezőként. A Kortárs Hangon egy olyan szakmai műhely, amely tudományos, művészeti együttmunkálkodásra ad alkalmat nemcsak bölcsészeknek, hanem mindazoknak, akiket összeköt az irodalom szeretete – jegyezte meg dr. János Szabolcs, a Partiumi Keresztény Egyetem docense, aki rámutatott: a bölcsészszakos hallgatók mellett az eddigi díjazottak között vannak orvostudományi és művészeti szakon tanuló hallgatók is. A pályázati felhívást eljuttatják a Kárpát-medence valamennyi, magyar nyelven (is) oktató felsőoktatási intézményéhez, a térségből ebben az évben összesen 160 olyan pályamű – vers és rövidpróza – érkezett be, amelyek ezúttal a Kapcsolatok és kapcsolódások tematika köré illeszkednek.
A 21. díjkiosztó ünnepségen – amelynek helyszíne a PKE díszterme volt – a házigazda intézmény képviseletében dr. Bökös Borbála, a PKE Bölcsészettudományi és Művészeti Karának dékánja köszöntötte a megjelenteket. „A vers nem egy díszlet, kötelező olvasmány, hanem valami olyan, ami rólam, rólunk szól (…) Ezen a mai napon különösen fontos, hogy figyelmünket azon alkotók felé fordítsuk, akik kortársaink hangján szólnak hozzánk, a ma kérdéseire keresik a választ – magyarul, magyar lélekkel. Azokat a fiatalokat ünnepeljük ma itt, akik mertek nagyot álmodni, merték a kreativitásukat megmutatni. Művésznek, írónak, zenésznek lenni hatalmas felelősség: az alkotó ember a munkájával formál, alakít, fontos üzenetet ad át másoknak, az eljövendő generációnak” – fogalmazott. 


A rendezvény ünnepi hangulatát emelte a zilahi Silvania Főgimnázium l'Adyk verséneklő együttese. Az Ady egykori iskolájából érkező együttes tavaly ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját, de története egészen 2004-re nyúlik vissza, amikor Fazakas István-Levente, a főgimnáziumban akkor oktatni kezdő zenetanár az Ady-napok keretén belül 5-6 diákkal zenés műsort állított össze – ismertette a formáció történetét Szabó Katalin magyartanár, az együttes irodalmi koordinátora. Az egykori maroknyi csapat 2019-ben – amikor az együttes első alkalommal az iskolán kívül is fellépett – már 35–40 tagot számlált, a tavalyi 35. Ady-napokon pedig összesen 71 diák lépett közönség elé. „A l'Adyk több jelentéssel rendelkezik: utal a minőségre, az utazásra és az átváltozásra is, amin a fellépő diákok és mindenki, aki részt vesz az általuk előadott műsorokon, átminősül. A l'Adyk életérzés, amiben mindenki részesül, aki találkozik velük” – fogalmazott.


Az együttes Fazakas István-Levente vezetésével a mintegy egyórás koncert során többek között megzenésített Ady- és József Attila-verseket adtak elő, de műsoron szerepelt a zenetanár által megzenésített, Radnóti Miklós Erőltetett menet, illetve Kovács András Ferenc És Christophorus énekelt című verse is.

A szerző felvétele


A koncertet követően a díjátadó során Kusper Judit, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének igazgatója gratulált a díjazottaknak, bemutatva egyúttal a pályázat legjobb alkotásaiból összeállított kiadványt is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában