Praktikák

10 órája

7 hiba főzéskor, amitől az egészséges ételből veszélyes finomság válik

Azt gondolhatnák, hogy az otthon készített ételek fogyasztásával minimálisra csökkentjük az egészségügyi kockázatokat. Mutatjuk, mire figyeljen főzéskor.

7 hiba főzéskor, amitől az egészséges ételből veszélyes finomság válik

Forrás: Shutterstock

Fotó: Pixel-Shot

Talán elsőre furcsának tűnhet, pedig a szakemberek szerint igaz, hogy mi saját magunk is képesek vagyunk olyan apró hibákat véteni a konyhában, amelyek komoly hatással lehetnek szervezetünkre, és növelhetik bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát. Nézzük, milyen csapdákba sétálhatunk bele - írta a Mindmegette.

A,Kitchen,With,A,Wooden,Countertop,And,A,Sink.,The
Fotó: lera lysenko / Forrás:  Shutterstock

1. Túlzott olajhasználat és az olaj újrahasznosítása 

Lehet, hogy finom, de a rántott ételek rendszeresen fogyasztása nem ajánlott, hiszen a bő olajban sütés az egyébként olyan egészséges ételeket, mint a zöldségek, a sovány húsok, egészségtelen, transzzsírokkal teli „finomságokká” változtatja. Mindez hozzájárulhat az elhízáshoz és a szívbetegségekhez. A legnagyobb hiba azonban az olaj többszöri felhasználása, mivel ilyenkor rákkeltő anyagok szabadulhatnak fel. Az egészségesebb alternatívák közé tartozik az air fryer használata, a sütőben sütés vagy az olívaolajjal történő párolás.

2. Túlzott só- és cukorhasználat 

A magyar konyha híres az ízes fogásokról, de a túlzásba vitt só és cukor komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. A túlzott sóbevitel magas vérnyomást okozhat, míg a rejtett cukrok az elhízás és a cukorbetegség kockázatát növelik. Helyettesítsük a sót friss fűszernövényekkel, a cukrot pedig természetes édesítőkkel, például mézzel vagy datolyával. Az édességet váltsuk ki gyümölcsalapú desszertekkel (pl. banánkenyér), a cukrot igénylő receptekben pedig használjuk az ajánlott mennyiség felét.

3. Túl magas hőmérsékleten való sütés és grillezés 

Ha az ételt túl magas hőmérsékleten sütjük vagy grillezzük, akkor káros vegyületek, például akrilamid és policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) keletkezhetnek. Ezek hosszú távon növelhetik a rák kockázatát. Jobb megoldás az alacsonyabb hőfokon történő sütés vagy a lassú főzés. 

Nyílt lángon vagy forró fémfelületen soha ne süssünk hosszú ideig; a húst ilyenkor gyakran fordítsuk meg és vágjuk le az elszenesedett részeket!

A további konyhai bakikért kattintson IDE.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!