19 órája
Református bölcsődét és óvodát avattak Biharpüspökiben ׀ FOTÓGALÉRIA
A magyar kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programja keretében, a Bethlen Gábor Alapból finanszírozott református bölcsődét és óvodát avattak április 2-án, szerda délután Biharpüspökiben.

Fotó: Alexandru Nițescu
Ciucur Losonczi Antonius
Márk evangéliuma 10. fejezetének jól ismert verseit („Engedjétek hozzám jönni a gyermekeket…”) idézte igei köszöntőjében Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke. Hangsúlyozta: a hála tölti be ilyenkor a szíveket, hiszen Isten ajándékaként nemcsak fizikai értelemben fejeződött be egy magyar óvodának az építése, hanem hamarosan elkezdődhet ezen a helyen a lelki építkezés is, amikor majd vidám gyermekzsivaj tölti be a termeket. És fog történni mindez annak tudatában, hogy Isten ezután sem hagy magunkra, hanem velünk közösen munkálkodik tovább az óvodások javára.

Azt is kiemelte az egyházfő: a gyermekek a legnagyobb kincsek, ugyanakkor a szülők és a pedagógusok felelősséggel tartoznak értük, mert ők jelentik számunkra a jövőt, melynek alakulása a jelenben dől el.
Fontos az itt szolgálók odaadása, elhivatottsága és szakértelme, hogy a gyermekek a jézusi értékrend szerint növekedjenek, hogy olyan szeretetteljesek, önfeláldozók, határozottak és céltudatosak legyenek, mint Krisztus
– jelentette ki a püspök.

Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára örömének és büszkeségének adott hangot, amiért a közösen megtett út egy újabb állomásához érkeztek, és megépült egy csodaszép óvoda, melynek központi falán az „Isten hozott” köszöntés olvasható. Arra hívta fel a figyelmet: aki óvodát épít, az hosszú távra tervez, egy ilyen intézmény pedig erőt és Istenbe vetett hitet sugároz a megmaradás zálogaként.
„A 2016-ban elindított Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében közel 900 bölcsőde és óvoda épül, illetve újul meg, amellyel több mint 40 ezer gyermek számára biztosítjuk a minőségi, 21. századi oktatási körülményeket. A bölcsődéktől az egyetemig lehetővé tesszük a gyermekek és fiatalok anyanyelven való tanulását. Szilárd elköteleződésünket mutatja az is, hogy évi 100 ezer forint értékű oktatási, nevelési, valamint hallgatói támogatásban is részesítjük a magyar tannyelvű oktatásban résztvevő gyermekeket és fiatalokat. Ezzel évente mintegy 230 ezer külhoni magyar gyermeket és fiatalt támogatunk, akik a szülőföldjükön anyanyelvükön, magyarul végzik a tanulmányaikat. Csak Erdélyben 480 óvoda épült vagy újult meg, a történelmi magyar egyházak és az RMPSZ közreműködésével, a KREK pedig 23 óvoda építését vagy felújítását vállalta” – magyarázta Nacsa Lőrinc.
Florin Birta nagyváradi polgármester gratulált az egyházkerületnek, amiért ismét sikerrel valósított meg egy óvodaprojektet, hiszen
egy városnak a fejlődése nagy mértékben függ attól, hogy miként működik az oktatási rendszere.
Felavatták Biharpüspöki új magyar óvodáját
Fotók: Alexandru NițescuMegvalósult álom
Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselő, a Képviselőház tanügyi szakbizottságának az alelnöke úgy vélte: az elmúlt időszakban sok szép álom vált valóra Bihar megyében, és ez is ezek közé tartozik. Utalva arra, hogy a magyar kormány, és a Cseke Attila vezette romániai fejlesztési minisztérium pályázati kiírásainak köszönhetően is érkeznek pénzforrások Bihar megyébe, a honatya úgy fogalmazott: mi szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen két ország is támogat bennünket, de van mit behozni, bepótolni, hiszen a kommunista rendszer nem bánt kesztyűs kézzel velünk. Végül azt tanácsolta Szabó Ödön: maradjunk meg „hitelesnek”, és haladjunk tovább együtt a kitaposott úton.
Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes azt hangsúlyozta beszédében: a bölcsődében és az óvodában eltöltött évek meghatározó szerepet játszanak abban, hogy megőrizzük magyar identitásunkat, anyanyelvünket, kultúránkat.
Szigeti Ferenc biharpüspöki lelkész arról beszélt, hogy az óvoda egy közösségi hely is, ahol hálát adni, tervezni lehet.
Farkas Zsolt, a KREK közigazgatási előadótanácsosa a számok tükrében ismertette a beruházás részleteit. Mint elhangzott, a kétszintes ingatlan összesen 1200 négyzetméteren terül el, az építkezés és az eszközvásárlás egymillió euróba került. A szükséges engedélyek beszerzése után száz gyermek járhat majd ide, a remények szerint egy bölcsődei és négy óvodai csoportba.

Végezetül Bogdán Szabolcs János és Nacsa Lőrinc átadták az intézmény kulcsát Timár Enikő óvónőnek és Módi Kingának, a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium igazgatójának (a bölcsőde és az óvoda a Lorántffy-gimnáziumhoz fog tartozni), majd a gyerekek műsorával, a hely bejárásával és szeretetvendégséggel ért véget az ünnepség.
