Digitália

17 órája

A Föld biztonságban van, de a Holdat eltalálhatja a közelgő aszteroida

A NASA James Webb űrteleszkópjának új adatai megerősítik, hogy a 2024 YR4 aszteroida el fog száguldani a Föld mellett 2032-ben. A Holddal más a helyzet.

A Föld biztonságban van, de a Holdat eltalálhatja a közelgő aszteroida

Képünk illusztráció

Forrás: Getty Images

Csillagászok számításai alapján hatalmas aszteroida közelíti meg a Földet 2032. december 22-én. De nincs ok aggodalomra, a Webb űrteleszkóp ismét megerősítette, valószerűtlen, hogy az aszteroida a Földnek száguldjon. Azt azonban nem tudják kizárni, hogy a Holdba csapódik.

Az Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) riasztórendszere 2024. december 27-én fedezte fel az aszteroidát. Röviddel ezután a 2024 YR4-et potenciálisan veszélyesnek minősítették, Földbe csapódásának esélyét csaknem 3 százalékosnak számították.

Forrás: NASA

Kis esély, de a méret ijesztő: ekkora már egy egész várost veszélyeztethetne. Szerencsére február 20-án a NASA módosította a 2024 YR4 minősítését, mivel az aszteroidának „majdnem nulla esélye van a Föld eltalálására”.

És a Webb űrteleszkóp legújabb megfigyelései megerősítették: az aszteroida nem jelent veszélyt a Földre. Viszont a Hold, az más kérdés.

Első észlelésekor a 2024 YR4 aszteroida 829 ezer kilométerre volt a Földtől. Azóta eltávolodott, és legközelebb 2028-ban fordul felénk. Az International Asteroid Warning Network kisbolygóra figyelmeztető hálózat földi teleszkópjai követik, de a NASA szerint 2028 júniusáig túl halvány lesz ahhoz, hogy érdemben megfigyelhessék. Ezért vetették be Webbet a feladatra, amely az aszteroida fényességét infravörös hullámhosszon méri, s precízebben képes meghatározni a méretét.

A minap tették közzé az aszteroida megfigyelésének előzetes eredményeit, melyek szerint bár az aszteroida nagyobb és sziklásabb, mint a korábbi megfigyelések alapján, de „csaknem 0 százalék az esélye”, hogy repülése során eltalálja a Földet.

A Webb először március 26-án vette szemügyre az aszteroidát, és kiderült, valamivel nagyobb, mint korábban hitték. Kezdetben az aszteroidát visszavert fénye alapján 40–90 méteresnek becsülték, az űrteleszkóp 60 méter szélesre méri.

Úgy látják, a 2024 YR4 az átlagosnál sziklásabb, és a mérések arra utalnak, az aszteroida „jelenleg a nullától eltérő valószínűséggel ütközik a Holddal” – vagyis nem kizárt a becsapódása.

A Hold valószínűleg több ezer aszteroidabecsapódást szenvedett el 4,5 milliárd éves története során, de nem tudjuk, mi történne, ha a 2024 YR4-est kellene elviselnie. A jelenlegi becslések szerint az aszteroida körülbelül 8 megatonna energiát szabadítana fel becsapódáskor – ami több mint 500-szorosa az 1945-ben Hirosimára ledobott atombombáénak, és a NASA szerint összemérhető az 1908-as tunguszkai esemény során felszabadult energiával.

A tunguszkai esemény 1908. június 30–án reggel, Szibéria középső részén, az Alsó-Tunguszka és a Léna folyó között a légkörbe lépett égitest tűzgömbbé válása, majd a légkörben felrobbanása volt. Délkelet felől északnyugat felé haladt, viszonylag lapos (5–22 fokos) szögben süllyedve 400–500 kilométert tett meg, majd mintegy 6–8 kilométer magasságban felrobbant (szemtanúk vallomásai alapján a robbanás becsült helye kevéssel déli irányban lehetett a tényleges helyszíntől).

A robbanás helyszínén legelő állatokat hamuvá égette, 30 kilométeres körzetben minden fát gyökerestül kitépett, és a hangrobbanás a 65 kilométerre lévő Vanavara település házainak ajtajait, ablakait betörte. Vanavara közelében 80 kilométer sugarú körben letarolta a tajgát, és a helyszíntől 500 kilométerrel távolabb közlekedő transzszibériai vasútvonal utazóközönsége szokatlanul világos fénycsóvára lett figyelmes, valamint erős rengést is érzékelt. A robbanás energiáját 10–20 megatonna TNT robbanási energiájával egyenértékűre becsülik.

A potenciális Hold-becsapódás várhatóan csak alkalmat adna a tudósoknak, hogy egy ritka jelenség, holdkráter kialakulását alaposan megfigyelhessék – feltételezve, hogy a Föld felé eső oldalon száguldana a Holdba. És általa még jobban értsék a naprendszer kialakulásának történetét.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában