23 órája
Nem csoda: egy bénult beteg újra tud járni – az eszével
Gert-Jan Oskam, a borítóképünkön is látható, fiatal holland férfi 2011-ben motorbalesetben csípőtől lefelé megbénult. Most svájci kutatóktól olyan mesterséges intelligenciával működő implantátumot kapott, ami digitális hídként működik az agya és a gerincvelője között. És jár.

Gert-Jan Oskam
Forrás: YouTube
Oskam, ha nem is tökéletesen, de tud járni: egyszerűen úgy, hogy rágondol. A siker kulcsa egy gondolatdekódoló, amelyet viszont a Texasi Egyetem kutatói fejlesztettek ki.
Az eszközt agy-gerinc interfésznek hívják, amely képes felfogni a férfi gondolatait az agykérge elektromos impulzusaiból. A jelek eljutnak egy külső számítógéphez, amelyet Oskam visel, s az küldi az információkat a gerincimplantátumának.
A Texasi Egyetem kutatói funkcionális MRI-szkenner segítségével rögzítették a betegek agyában a vér oxigénszintjét, miközben azok podcastokat hallgattak. Ezután egy nagy nyelvi modellt (LLM) képeztek ki az agyi aktivitás mintázataiból, valamint a betegek által hallott szavak egyezéseiből. A svájci tudósok a texasi kutatók ezen fejlesztését alkalmazták.
Csak gerincbeültetés nem segített a férfin
Oskam korábban egy kórházban gerincimplantátumot kapott, amely elektromosan stimulálta megbénult végtagjait. De nem működött jól. Manuálisan kellett elektromos jelet küldenie az implantátumnak, és a mozdulatai báb- és robotszerűek lettek.
A gondolatdekódolással működő agy-gerinc interfész működése sokkal zökkenőmentesebb, és lehetővé teszi, hogy – mint az alábbi videón látható – Oskam természetes módon, pusztán gondolkodással irányítsa a mozdulatait.
Egy éve teszteli a dekódolót – és újabban azt észlelte, hogy még kikapcsolt eszközök mellett is tud mankóval járni.
„Most az implantátumok képesek megragadni a járásról szóló gondolataimat, és átjutnak a derekamban lévő stimulátorba” – magyarázta Oskam a CNN-nek.
Nem jár tökéletesen, és lehet, hogy soha nem is fog. De mégis, valamennyire tud járni, és minél többet mozog, a teste annál inkább újraépíti magát. Már beszélt a munkahelyi főnökével, hogy fel kell emelni az íróasztala lapját, mert állva újra képes számítógépes munkát végezni.
Gregoire Courtine francia idegtudós azt mondja a CNN-nek, hogy a leletek meglepően jók lettek. Azt fedezték fel, hogy ha ezt a rendszert hosszú ideig használják,
az edzés során az idegrostok újra növekedni kezdenek. Ezzel a technológiával megjavítjuk az idegrendszert... Ez olyan, mint egy álom, itt a regeneratív megoldás!
Azt mondják, a karok és kezek funkciójának helyreállítása nehezebb, mint a járásképesség helyreállítása.
„Kifinomultabb rendszer – magyarázza Dave Marver, az Onward, a technológia mögött álló holland cég vezérigazgatója. – Különösen hatalmas kihívás, hogy ki akarjuk terjeszteni a mozgás helyreállítását az ujjakra is, nem csak a karokra.”
Felvetődnek aggodalmak, hogy a gondolatolvasási technológiát rosszindulatúan is felhasználhatják az emberek magánéletének sérelmére. A tudósok rámutatnak, hogy implantátumuk egyelőre csak a mozgással kapcsolatos gondolatokat tudja dekódolni.
Valószínűleg nem értjük még eléggé a neurális kódolást ahhoz, hogy kiszűrjük valakinek a gondolatait. Legalábbis még nem. Talán látni fogjuk, hogy az is megtörténik.
Digitália
- 5 furcsa hely, ami a Google-térképen látható
- Jobb tudni az emojik titkos jelentéseit – mielőtt még valamit elrontanánk
- Magyar kutatók fejlesztik a jövő intelligens járműveit
- Receptet ad a sütő, pultból jön ki a páraelszívó – a jövő háztartása ma
- Ember még nem járt ott, ahová a most hétfőn induló magánűrhajó megy