Tanácsok

7 órája

Valóban érdemes belevágni az autótuningba?

Valóban érdemes belevágni az autótuningba?

Forrás: ecotuning.ro

A mezei autóvezetők és autószakértők körében gyakori kérdés: van értelme egy kis köbcentis benzin szívómotornak tuningolására vállalkozni? Számos fórumon merül fel ez a vita, ahol nem mindenki van jó véleménnyel a témáról. Egyesek szerint az efféle törekvések haszontalanok, és szinte semmi eredményt nem hoznak.
De vajon valóban így van ez? Nézzük meg alaposabban a témát, hogy kiderüljön, tényleg érdemes-e szívómotor-tuningra időt és pénzt áldozni.

Honnan származhat a teljesítménynövekedés?
Sokan talán már belefutottak abba a kijelentésbe, hogy csak akkor tudunk jelentős teljesítménynövekedést elérni, ha több levegőt tudunk a motorba bejuttatni. A kérdés az, hogyan tudunk több levegőt bejuttatni egy szívómotorba? A szívómotoroknál az alapvető korlát a rendelkezésre álló átjárhatóság a különféle csövek és alkatrészek keresztmetszetein.
Gondolj bele, ha fojtószelep, szívócsonk vagy szelepek adják meg a határokat, mennyire is érhetünk el komoly változásokat. Vegyünk például egy sportlégszűrőt. Bár sokan választják ezt a módot, hogy növeljék a beáramló levegő mennyiségét, gyakran ez sem hoz látványos eredményt. Ráadásul a sportlégszűrők nem biztos, hogy úgy teljesítenek, mint a gyári papírszűrők.

Milyen alternatívák állnak rendelkezésre?
Talán hallottad már, hogy az előgyújtás pontos állítgatása is vezethet kisebb teljesítménynövekedéshez. Amennyiben a motor szelepei állíthatók, ott is lehet némi játékterünk. A szelepvezérlés apró változtatásával, és néhány más finomhangolással, minimális javulást érhetünk el. Egy másik opció, amin sokan gondolkodnak, a gyújtási előgyújtás optimális beállítása, elkerülve a kopogásos égést. Ezt a gondos beállítást néha a befecskendezési idők és nyomások módosításával érik el. Azonban a turbós motorokkal ellentétben, ahol a turbónyomás növelhető, szívómotoroknál nem áll rendelkezésre ilyen egyszerű lehetőség.

Gyártói korlátozások: A szoftveres fojtás
Egyes szívómotoroknál gyári szoftveres korlátozások vannak érvényben, amelyeket optimalizálási célból használnak. Vegyük példaként a Mazda Skyactiv motorjait, ahol a 165 lóerős erőforrást szoftveresen visszafogják 120 lóerőre. Az ilyen típusú korlátozásoknál van lehetőség a teljesítmény visszaállítására, esetleg javítására. Az AET CHIPtuning csapata például pontosan az ilyen jellegű szoftveres finomításokkal dolgozik, ami bár bizonyos motoroknál értékes lehet, de nem minden típust érint.

Melyik irány a helyes?
Végül is, amikor arról döntünk, hogy érdemes-e belekezdeni a szívómotor tuningolásába, figyelembe kell vennünk, hogy mi rendelkezünk-e megfelelő tapasztalattal, és képesek vagyunk-e mérlegelni a fent említett szempontokat. Az optimális eredmények eléréséhez nemcsak szoftveres, hanem gyakran mechanikai módosítások is szükségesek, így alaposan meg kell tervezni az átalakítást. Fontos megemlíteni, hogy néha egy tank minőségi 100-as oktánszámú benzin is segíthet, és ha az autó paraméterei is engedik, akkor a tuning még sikeres is lehet.
Bár az esetek többségében a szívómotoroknál a látványos teljesítménynövekedés ritkaságszámba megy, az igaz, hogy minden autó és motor egyedi, és ezeket a finomhangolási lehetőségeket éppen ennek megfelelően kell kezelni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában