2025.03.29. 09:28
Ezer fölé nőtt a mianmari földrengés halálos áldozatainak száma (videó)
A pusztító erejű pénteki rengésnek 1002 halálos áldozata és 2376 sérültje van, 30 embert pedig eltűntként tartanak nyilván, de az amerikai földrengésfigyelő központ becslése szerint az áldozatok száma több ezerre tehető. Az intézet attól tart, hogy a földrengés következtében több mint 10 ezer ember halhatott meg Mianmarban és a többi érintett régióban.

A mentők egy megsérült épület romjai között kutatnak túlélők után Mandalayban 2025. március 29-én, egy nappal azután, hogy Mianmar központját földrengés sújtotta
Forrás: Sai Aung MAIN/AFP
A Mianmar második legnagyobb városától, Mandalajtól nyugatra fekvő területeken helyi idő szerint péntek délután következett be a 7,7-es erősségű földrengés, amelyet röviddel később egy 6,4-es utórengés követett. A rengés hatásai szinte az egész országot érintették, és a szomszédos Thaiföldön is pusztító következményekkel járt.

Fotó: Anusak Laowilas / Forrás: NurPhoto via AFP
A mianmari katonai vezetés legfrissebb jelentése szerint a halottak száma elérte az 1002-t, míg a sérülteké meghaladja a 2300 főt. A legtöbb áldozat Mandalaj térségéből származik, ahol 694 ember vesztette életét. Najpjidóban 94, Kyauk Sében 30, míg Szagaingban 18 halálesetet regisztráltak. További 30 személyt még mindig eltűntként tartanak nyilván.
Nemzetközi segítséget kér Mianmar
A földrengés hatására több városban összeomlottak lakóépületek, iskolák és kórházak is. A fővárosban, Nepjidában egy nagy kórház sürgősségi osztálya is megrongálódott, a bejáratnál egy autót is maga alá temetett a leomló törmelék. Egy orvos a helyszínen így nyilatkozott:
Sok sérült érkezik. Még soha nem láttam ilyet. Próbálunk megbirkózni a helyzettel. Teljesen kimerültem.
A kórházak udvarán poros és vérző testek feküdnek, próbálják megvigasztalni a sokkos állapotban lévő túlélőket.
Mianmar gyászba borult
A halálos áldozatok nagy része Mandalaj városában van. Ez a település közel van a 7,7-es földrengés epicentrumához. A mentőakciók folyamatosak, az egyik mandalaji mentőcsapat azt mondta, hogy „puszta kézzel ásták ki az embereket".
A mianmari vezetés szokatlan lépésre szánta el magát:
a junta vezetője, Min Aung Hlaing minden országot és szervezetet arra kért, hogy nyújtson segítséget.
Ez meglepő fordulat, hiszen Mianmar katonai kormánya az elmúlt években rendre visszautasította a nemzetközi beavatkozást, még a természeti katasztrófák idején is. Az indiai kormány már péntek este elindította az első segélyszállítmányokat, szombat reggel pedig a humanitárius csomagok meg is érkeztek Jangonba. Malajzia vasárnapra 50 fős mentőcsapatot irányoz elő, Tajvan pedig szintén felajánlotta segítségét, noha válasz egyelőre nem érkezett a mianmari féltől.
A földrengések hatásai Thaiföldön is súlyosak
A rengést Bangkokban is érezni lehetett. A thaiföldi fővárosban egy harmincemeletes toronyház, amelyet kormányzati irodáknak építettek, összeomlott. A romok alatt tizenöt embert keresnek, és a mentők szerint életjeleket észleltek. Egy bangkoki munkás az AFP-nek így számolt be:
A szemem láttára omlott össze az egész épület, amikor a bátyám bement dolgozni.
A BBC beszámolója szerint, mivel ez egy befejezetlen épület, nincs vezetékes víz, így a bent rekedteknek nem lesz innivalójuk – mondják a hatóságok. Az illetékesek szerint legalább 15 embert találtak életben a romok alatt. Néhányukkal kapcsolatba léptek, akik képesek voltak „kiabálni, zajongani", míg mások esetében mozgást, testhőt észleltek.
Néhány életjel, amelyet tegnap este kaptunk, azóta elhallgatott. Még mindig nem adjuk fel a reményt, és kívánjuk, hogy legyen jó hírünk
– közölték a hatóságok.
A környéken síró hozzátartozók várják, hogy megtudják, szeretteik életben maradtak-e. A bangkoki hatóságok több mint kétezer magasépület esetében jelentettek be repedéseket és károkat, ezért szombaton mérnökcsapatokat küldtek ki vizsgálatra. A metró és a vasútvonalak nagy része újraindult, de két vonalat még mindig lezárva tartanak.
Az amerikai földrengésfigyelő központ, az USGS becslése szerint az áldozatok száma több ezerre tehető. Az intézet attól tart, hogy több mint 10 ezer ember halhatott meg Mianmarban és a többi érintett régióban.
A thaiföldi meteorológiai szolgálat egy nappal a súlyos földrengés után további földmozgásokat is regisztrált. A 77 mért földmozgás többsége azonban, amelyek főként az északra szomszédos Mianmarban jelentkeztek, a jelentések szerint lényegesen gyengébb volt.
Az Európai Bizottság péntek este bejelentette, hogy a földrengés következményeinek jobb felmérése érdekében aktiválja a Copernicus műholdas szolgáltatást. Az EU emellett 2,5 millió eurós kezdeti gyorssegélyt is nyújt.
Kína 82 tagú mentőcsapatot indított a helyszínre az Air China egy charter járatával, akik mentőfelszereléseket visznek magukkal - közölte a vészhelyzet-kezelési minisztérium. A csapat a korábbi kínai segélyakciókat követi, egy 37 tagú mentőcsapatot, amely szombat reggel érkezett Mianmarba, valamint a szombat reggel útnak indult 16 kínai önkéntesből álló csoportot, amely vészhelyzeti segélycsomagokkal, áramfejlesztő és világító berendezésekkel, bontószerszámokkal felszerelve, öt járműből álló konvojban halad.
A teljes cikket itt és itt olvashatja el.
Krimi
- Gyilkos indulatok: kegyetlenül végzett főbérlőjével egy nyugdíjas
- Letartóztatták a volt iskolája ellen leszámolást tervező fiatal férfit
- A TEK fogott el egy fiatalt, aki vérengzést tervezett volt iskolájában
- Fogva tartotta 12 éves lányát az európai elfogatóparanccsal körözött anya
- Halálos vita Monoron: virágcseréppel verte fejbe ismerősét