Tegnap, 10:17
Herbert Kickl személyében egy újabb erőskezű politikus léphet pályára
Kiszelly Zoltán, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány politikai elemzési igazgatója arról beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy nem engedhetik meg Brüsszelből és Berlinből, hogy Orbán Viktor mellett még egy olyan kormányfő legyen, aki megvétózná az Oroszország-szankciókat, az Ukrajna-támogatásokat és a kötelező migránskvótát. Herbert Kickl erős politikája rettegéssel tölti el a liberális Európát.
Herbert Kickl, az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Filip Singer
Karl Nehammer kancellár bukásának előzményeként Kiszelly Zoltán a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, hogy az országban megpróbáltak egy nagykoalíciót tető alá hozni a szociáldemokratákkal, ez egymandátumos többséget jelentett volna, illetve a liberálisokkal, a NEOS párttal egy stabil kormánytöbbség alakulhatott volna ki, de nem tudtak megegyezni a megszorító csomagban.
Ez volt az oka annak, hogy nem tudtak egy koalíciós kormányt tető alá hozni, eltérő módon konszolidálták volna a költségvetést
– emelte ki a szakértő, hozzátéve, megnehezítette a tárgyalásokat, hogy a szociáldemokrata pártnak Andreas Babler személyében egy baloldali elnöke van, illetve hogy a liberális párt a német mintára olyan politikát folytat, ami a többi párt számára nehezen követhető. Olyan költségvetési fegyelmet várnak el, ami indokolt lenne, ezért a liberálisok Németországban is és Ausztriában is a költségvetési fegyelmet akarják betartatni, az Európai Unió is ezt várja el.
Azonban politikailag nagyon nehéz ezt keresztülvinni, ez is megnehezítette a tárgyalásokat
– hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.
Az Osztrák Szabadságpárt kapta a legtöbb szavazatot az osztrák parlamenti választásokon, amelynek kapcsán a szakértő azt mondta, hogy a fősodratú pártokkal szemben egyre nagyobb az elégedetlenség.
Herbert Kickl és pártja egyre népszerűbb Ausztriában
Ha megnézzük, a mainstream pártok már nem tudják azt a fajta stabilitást és jólétet biztosítani, mint korábban. A migrációs politika Ausztriában nagyon komoly ellenszenvet okozott, nagyjából kétszázezer migránst engedtek be a szociáldemokrata és néppárti kormányok, ez az osztrákoknak már nem tetszik. Azt is látjuk, hogy a munkások többsége már Ausztriában is a Szabadságpártra szavaz, illetve további okként ott van az oltásellenesség, a Szabadságpárt ugyanis egyedüli nagy pártként lépett fel az oltáspolitika ellen. Az oltásellenességgel sok új szavazót nyert a Szabadságpárt, nagyjából most már 35 százalék körül van a támogatottsága, 29 volt a választáson tavaly szeptemberben.
Ennek előzménye, hogy a pandémia idején Ausztriában és Bajorországban nagyon szigorú oltáspolitikát folytattak, megbüntették azokat az embereket, akik nem oltatták be magukat és kiközösítették őket. Ausztriában kötelezővé tették volna a negyedik oltást is.
Akik nem pártolták ezt a politikai lépést, nem támogatják a migrációt, azok az Osztrák Szabadságpártra szavaztak, ahogyan sok fiatal is. Kiszelly Zoltán a lapnak úgy fogalmazott:
Aki lázadni akar, az most jobbra szavaz.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható!
Megbízást kapott az új osztrák kormány megalakítására az Osztrák Szabadságpárt elnöke
A szövetségi elnök beszédében emlékeztetett a megváltozott álláspontjára az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjével való együttműködésről – írta a Der Standard. Ausztriában a kormányalakítási tárgyalások múlt szombaton szakadtak meg az ÖVP és a szociáldemokraták (SPÖ) között, miután a NEOS liberális párt előző nap meglepetésszerűen kilépett a hárompárti koalíciós egyeztetésekből.
A szövetségi elnök a Herbert Kickllel folytatott megbeszélése után jelentette be, hogy felkérte a Szabadságpárt vezetőjét, hogy folytasson tárgyalásokat az Osztrák Néppárttal (ÖVP) a kormányalakításról. Van der Bellen hangsúlyozta, hogy egy osztrák kormánynak mindenképpen tiszteletben kell tartania bizonyos alappilléreket – adta hírül a Magyar Nemzet.