Magyar–kazah kapcsolatok

2025.02.17. 09:26

Szijjártó Péter: háborúpárti vezetők ülnek össze Párizsban (videó)

Háborúpárti, Donald Trump-ellenes európai vezetők ülnek össze hétfőn Párizsban, hogy megpróbálják megakadályozni az ukrajnai béketeremtést – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter Asztanában. Szijjártó Péter a kazah kollégájával, Murat Nurtleuval tartott közös sajtóértekezletén arról is beszélt, hogy minden feltétel adott ahhoz, hogy egészen új szintre lépjen a magyar–kazah gazdasági együttműködés.

Kazahsztán és Magyarország mindig a béke pártján állt – jelentette ki Szijjártó Péter Asztanában

Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala

A minisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kazah kollégájával, Murat Nurtleuval tartott közös sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatásával napjainkra teljesen új világpolitikai realitás jött létre, amely kedvező Magyarország és Kazahsztán számára egyaránt.

Szijjártó Péter
Szijjártó Péter és Murat Nurtleu 
Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Két olyan országról beszélünk, amelyek mindig is békepárti álláspontot képviseltek, mindig is patrióta, szuverenista politikai stratégiát hajtottak végre, mindig a normalitás talaján álltak, s a nemzeti érdeket tartották első számú szempontnak

– sorolta.

Rámutatott, hogy ezen álláspontjáért mindkét ország a nemzetközi liberális mainstream támadásainak céltáblájává vált, azonban mostantól a kölcsönös tisztelet adja a nemzetközi kapcsolattartás alapját, az új amerikai elnök ugyanis „elzárta a beavatkozásokra épülő politikai irányvonal pénzügyi forrásait”.

Szijjártó Péter közös érdeknek nevezte az ukrajnai háború mielőbbi lezárását, ugyanis a konfliktus miatt Magyarországot és Kazahsztánt is súlyos károk érték, erre pedig a legjobb esélyt jelenleg Donald Trump és az ő békepárti politikája jelenti szavai szerint.

Ezért üdvözöljük a legfelső szintű orosz–amerikai párbeszéd újraindulását. Örömmel s megnyugvással vettük tudomásul, hogy Donald Trump és Vlagyimir Putyin hosszasan beszéltek egymással. És örömmel és megnyugvással értesültünk arról is, hogy ezen tárgyalás folytatásaként a két külügyminiszter, Marco Rubio és Szergej Lavrov is már egyeztettek az orosz–amerikai együttműködés és az ukrajnai rendezés jövőbeli lehetőségeiről

– mondta.

Kifejtette, hogy hazánk épp ezen, a kommunikációs csatornák nyitva tartásán dolgozott az elmúlt évek során, amiért állandó támadások érték a kormányt Nyugatról. 

Minket az oroszok propagandistáinak, kémeinek állítottak be csak azért, mert a diplomáciai megoldás mellett érveltünk, mert a kommunikációs csatornákat nyitva tartottuk, és mert világosan beszéltünk arról, hogy ennek a háborúnak a csatatéren nincsen megoldása

– jegyezte meg.

A miniszter úgy vélekedett, hogy mostanra bebizonyosodott, hogy Magyarországnak volt igaza, illetve reményét fejezte ki, hogy eredményesek lesznek az amerikai–orosz tárgyalások és így minél előbb béke lesz Ukrajnában.

Azonban látnunk kell azt is, hogy Európában szervezkednek azok, akik nem akarnak békét. Európában szervezkednek a háborúpártiak. Ők ma Párizsban gyűlnek össze. Azok gyűlnek ma össze Párizsban, akik az elmúlt három esztendőben folyamatosan hordták és öntötték az olajat a tűzre. Azok a háborúpárti országok, amelyek egy elhibázott stratégiát követtek az elmúlt három esztendőben, azok az országok, amelyek politikájukkal folyamatosan a háború eszkalációjának veszélyét idézték és idézik elő

– emelte ki.

Ráadásul ezen országok és a vezetőik az elmúlt években sportot űztek Donald Trump szidalmazásából. Így ma Párizsban a háborúpárti, anti-Trump, frusztrált európai vezetők gyűlnek össze, akik meg akarják akadályozni azt, hogy létrejöjjön a megállapodás a békéről Ukrajnában

– tette hozzá.

Viszont velük ellentétben mi támogatjuk Donald Trump törekvéseit, velük ellentétben mi támogatjuk az amerikai–orosz tárgyalásokat, velük ellentétben mi békét akarunk Ukrajnában

– összegzett.

Szijjártó Péter: minden lehetőség adott ahhoz, hogy új szintre lépjen a magyar–kazah együttműködés

Minden feltétel adott ahhoz, hogy egészen új szintre lépjen a magyar–kazah gazdasági együttműködés, amelyből hazánk már eddig is sokat profitált – közölte a tárcavezető a minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a kazah kollégájával, Murat Nurtleuval tartott közös sajtóértekezletén. 

Szijjártó Péter arról is beszámolt, hogy részletesen átbeszélték a kétoldalú gazdasági együttműködés kérdéseit, és megállapították, hogy „sikertörténetről” van szó.

Magyarország ebből az együttműködésből eddig is nagyon sokat profitált, és most minden lehetőség adott, hogy a magyar-kazah gazdasági együttműködés új szintre lépjen

– jelentette ki.

Először is a Mol kazahsztáni jelenlétét érintette, emlékeztetve arra, hogy a vállalat nyolcvanmilliárd forintnyi beruházási programot hajtott végre eddig a közép-ázsiai országban. 

A Mol jól döntött, siker koronázta a törekvéseit, s immáron 300 millió köbméternyi földgázt termelt ki abból a mezőből, amelyen már öt kútjuk is működik

– mondta.

Ma az energiaügyi miniszterrel megállapodtunk abban, hogy Kazahsztán kormánya támogatja, hogy a Mol újabb kőolaj- és földgázmezők kitermelésében vegyen részt

– tette hozzá.

Majd aláhúzta, hogy az energetikai cég fejlett technológiai megoldásai lehetőséget biztosítanak a nagy kihívást jelentő itteni mezők kitermelésére.

„Körvonalazódik egy kazah–kínai–magyar stratégiai együttműködés, amelynek nyomán a Mol egy nagy, technológiailag összetett mező kitermelésében vehet részt itt a jövőben” 

– tudatta.

Szijjártó Péter ezt követően kitért arra is, hogy 

a magyar vállalatok lényeges szerepet játszanak a kazah mezőgazdaság modernizálásában is, 

ugyanis hamarosan egy 25 milliárd forintnyi beruházás keretében laboratóriumokat, takarmányüzemeket és oktatási központokat fognak létrehozni az országban.

Illetve közölte, hogy a gyógyszeripar területén mostanra a Richter a kilencedik legnagyobb szereplővé vált, amely több mint tízmilliárd forint értékű forgalmat bonyolított le tavaly, de például a hazai orvosi műszerek is betörtek már a kazah piacra.

A miniszter üdvözölte, hogy a nukleáris energia területén is nagy lehetőség nyílik az együttműködésre, hiszen Kazahsztánban népszavazás döntött az atomerőmű-építésről.

Az MVM által kifejlesztett és birtokolt száraz hűtési technológia pedig komolyan megfontolásra kerül itt, mint a leendő atomerőművek hűtését biztosító technológiai megoldás

– tájékoztatott.

Végül bejelentette, hogy 

májustól ismét közvetlen légi járat köti össze Kazahsztánt és Magyarországot, Budapestről az ország harmadik legnagyobb városa, Simkent lesz ily módon elérhető.

„Ez a közvetlen légi összeköttetés nyilván segítséget jelent ahhoz, hogy az együttműködésünket újabb dimenzióba léptessük, amelynek igényét alátámasztja az is, hogy a Magyarország által biztosított 250 ösztöndíjra idén 2111 kazah hallgató jelentkezett” – összegzett.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában