2025.03.09. 07:59
Ukrajna uniós csatlakozása több szempontól is veszélybe keverné a tagállamokat
A háború, a gazdasági helyzet és az intézményi reformok hiányosságai miatt Ukrajna egyelőre nem felel meg az EU alapvető elvárásainak. Ukrajna uniós csatlakozása súlyos gazdasági, politikai és biztonsági veszélyt jelentene.
A háború, a gazdasági helyzet és az intézményi reformok hiányosságai miatt Ukrajna egyelőre nem felel meg az EU alapvető elvárásainak – írja a Magyar Nemzet Bendarzsevszkij Anton kül- és biztonságpolitikai szakértő legújabb tanulmányát idézve, amelyben arra is rámutat, hogy Ukrajna uniós integrációja számos akadályba ütközik, amelyek figyelmen kívül hagyása súlyos problémákat eredményezhet az EU és a tagállamok számára.

Fotó: Maria Senovilla / Forrás: MTI/EPA
Bendarzsevszkij Anton kiemeli, hogy Ukrajna jelenlegi helyzete nagymértékben eltér a korábbi uniós bővítések során csatlakozott országokétól. A háború, a gazdasági helyzet és az intézményi reformok hiányosságai miatt Ukrajna egyelőre nem felel meg az EU alapvető elvárásainak.
Ukrajna uniós csatlakozásának alapfeltétele a békekötés
Az Európai Unióhoz nem csatlakozhat olyan állam, amely háborúban áll, éppen ezért a békekötés lenne az első lépcsőfok a csatlakozási eljárás megindítása felé.
Az EU döntéshozói nyíltan nem mondják ki, de egyértelmű, hogy Ukrajna csatlakozásának egyik alapvető feltétele a háború befejezése és a tartós béke megteremtése
– áll a tanulmányban. Ez azonban jelenleg beláthatató időn belül nem várható, ami az egész csatlakozási folyamatot bizonytalanná teszi.
Ukrajna csatlakozása nagy pénzügyi terhet jelentene
A csatlakozás egyik legnagyobb kihívása a pénzügyi kérdés. Ukrajna az uniós költségvetés egyik legnagyobb kedvezményezettje lenne, és hatalmas támogatásokra lenne szüksége a háború utáni újjáépítéshez.
Számos intézmény próbálta kiszámítani, mekkora költséggel járna Ukrajna felvétele az EU-ba, de a becslések nagyon eltérőek. Az összegek 130 és 200 milliárd euró között mozognak az uniós támogatásokat tekintve – írja Bendarzsevszkij. Ehhez jön hozzá az a mintegy 600 milliárd euró, amely a háború utáni újjáépítéshez kell majd.
A cikk a további részletekkel IDE kattintva folytatódik!