4 órája
Ezeknél a munkaköröknél okozna nagy bajt Ukrajna uniós csatlakozása
Ha Ukrajnát felvennék az Európai Unióba, kontroll nélkül zúdulhatna munkavállalók hatalmas tömege Magyarországra, ami azokban az ágazatokban okozhatna igazán nagy gondot, ahol alacsonyabb képzettségű emberek dolgoznak nagyobb számban. Ezek az aggályok azonban nem érdeklik a Tisza Pártot, Magyar Péter az elmúlt napokban a vidék magyar munkavállalóit sértegette.

Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen az Európai Parlamentben
Forrás: Hans Lucas via AFP
Fotó: Martin Bertrand
Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó elsőként emlékeztetett a munkaerő szabad áramlásának uniós alapelvére, amely az esetleges csatlakozás után természetesen az ukrán állampolgárokra is vonatkozna.

– Ez azt jelentené, hogy a jelenlegi, munkavállalási engedélyhez kötött foglalkoztatás helyett az ukrán emberek korlátozás nélkül vállalhatnának munkát Magyarországon is, ami komoly kihívást jelentene a magyar munkaerőpiac számára. Már a háború előtti időszakban is dolgoztak Ukrajnából érkezők Magyarországon. Kárpátaljáról jártak hozzánk ingázók, de távolabbról, főként szervezett formában, vendégmunkásként, jellemzően olyan munkakörökben, amelyekhez nem volt elérhető magyar munkaerő. Ezeket a munkavállalókat a cégek még Ukrajnában célzottan toborozták, már ott szűrték, ellenőrizték, és jellemzően meghatározott időre, két évre érkeztek – magyarázta Szalai Piroska. Hozzátette, hogy a háború kitörése óta érkezett menekülteknél már ilyen nincs, de közülük a legtöbben átmenetileg maradnak csak hazánkban, így ők most még kevésbé terhelik a munkaerőpiacunkat.
– Ukrajna esetleges csatlakozását követően a szűrés megszűnne, hiszen az csak unión kívüli munkavállalóknál lehetséges, és jóval nagyobb arányban jelennének meg nálunk, mint az itt lévő menekültek. Ukrajnából most nem könnyű átjutni a határon, a csatlakozás után minden bonyodalom nélkül meg lehetne tenni.
Nem lenne szükség munkavállalási engedélyre, kvótára vagy egyéb adminisztratív szűrőre. Vagyis bármely ukrán állampolgár szabadon vállalhatna munkát, bármilyen kontroll nélkül. Így a magyar munkaerőpiacra hirtelen és nagy létszámú munkavállaló érkezne a szomszédos országból
– fejtette ki a miniszterelnöki főtanácsadó. Szalai Piroska szerint nehezen becsülhető meg, hogy hány ukrán állampolgárt foglalkoztattak Magyarországon a háború előtt, mert a KSH havi statisztikáiban csak a hazai lakosok szerepelnek.
Óriási teher a szociális rendszeren
Jelenleg a háború miatt nincsenek megbízható népességi statisztikák. Egyes becslések szerint Ukrajna lakossága az 1991-es 52 millió főről mára csaknem megfeleződött. Ez azonban nem zárja ki, hogy a gazdasági okokból kivándorlók – a jobb kereseti lehetőségek, a stabilabb körülmények és a szociális ellátórendszerek miatt – nagy számban jelenjenek meg a magyar munkaerőpiacon akkor, ha megszűnnek a határok.
– A magyar keresetek dinamikája az unióban a legjobbak között van (folyamatosan emelkedik a reálkereset is), de még ha nem is érik el a nyugat-európai szintet, jóval magasabbak az ukrajnainál. Emellett a magyar biztosítási és nyugdíjrendszer stabil és kiszámítható, ami tovább motiválhatja a munkaerő migrációját.
Ha nagy számban jelennek meg képzetlen, vagy éppen valamilyen alapképzettséggel rendelkező, de magyar nyelvismeret nélküli munkavállalók, az elsősorban az alacsonyabb képzettséget igénylő szektorokra gyakorolhat nyomást.
Emellett várhatóan nőni fog az ellátórendszerek terhelése is, előbb a munkaerőpiaci, majd a szociális rendszerekben – vélekedett a szakértő.
A cégek választási lehetőségeiről és Magyar Péter vidéki emberek hergeléséről itt olvashat bővebben.