2019.12.19. 19:13
Elsöprő többséggel fogadta el az EP az 1989-es romániai forradalomról szóló határozatot
Elsöprő többséggel, 513 támogató és 18 ellenszavazattal, 87 tartózkodás mellett fogadott el csütörtökön az Európai Parlament (EP) egy határoztot az 1989-es romániai forradalom kitörésének harmincadik évfordulója alkalmából.
Elsöprő többséggel, 513 támogató és 18 ellenszavazattal, 87 tartózkodás mellett fogadott el csütörtökön az Európai Parlament (EP) egy határozatot az 1989-es romániai forradalom kitörésének harmincadik évfordulója alkalmából.
A határozat hétfő esti vitáján Adina Vălean, közlekedésért felelős európai biztos kifejtette: a román forradalom az utolsó és a legvéresebb volt a kelet-európai lázadások közül, és hogy a románok azon a télen a szabadságért, az alapvető jogokért és a demokráciáért harcoltak.
A csütörtökön elfogadott állásfoglalásában az Európai Parlament felszólítja a román államot, hogy fokozza erőfeszítéseit, hogy tisztázza az igazságot az 1989. decemberi forradalommal kapcsolatban, az Európai Unió intézményeit és tagállamait, ideértve Romániát is pedig arra, hogy tegyenek meg minden erőfeszítést azért, hogy a kommunista rezsim által elkövetett bűncselekmények ne merüljenek feledésbe, és hogy garantálják, hogy ilyen bűncselekményeket soha többé nem következnek be.
A román forradalom a legerőszakosabb volt az összes olyan zavargás közül, amelyek a vasfüggöny mögötti államokban a kommunizmus bukásához vezettek, és 1.142 ember halálát, 3.138 személy súlyos sérülését okozták, több mint 760 személyt illegálisan tartottak fogva és kínoztak meg. Ezenkívül, a román nép elleni erőszak hatással volt az egész román társadalomra, és e bűncselekmények tényleges elkövetőinek azonosítása továbbra is problémát jelent az áldozatok, családjaik és valamennyi román állampolgár számára – fogalmaznak a határozatban.
A számos néppárti (EPP), szocialista (S&D) és a Renew Europe képviselőcsoporthoz tartozó román és külföldi képviselő által összeállított dokumentum kifogásolja, hogy a román állam szükségtelenül késleltette az igazság megállapítását és megismerését, amely alapvető feltétele annak, hogy az áldozatok és örököseik méltányos kártérítést kapjanak.
A határozat szövege szerint az Európai Parlament megemlékezik és tiszteleg az 1989. decemberi forradalom áldozatai előtt, akik életüket áldozták a romániai totalitárius diktatúra megbuktatásáért. A dokumentum hangsúlyozza: az 1989. decemberi békés tüntetők áldozata lehetővé tette Románia számára az átmenetet a demokrácia, a jogállamiság, a piacgazdaság irányába, valamint az azt követő integrációt az Észak-atlanti Szövetségbe és az Európai Unióba.
(Borítókép: illusztráció)