2020.04.24. 10:23
Kötelező online oktatás – azoknak, akik megtehetik
Miniszteri rendeletet adott ki kedden Monica Anisie tanügyminiszter, amelyben olyan útmutatásokat írnak elő, amely a tanügyminisztérium, tanfelügyelőségek, oktatási intézmények, tanárok, illetve diákok tevékenységét érinti.

Azon diákok számára, akik rendelkeznek megfelelő eszközzel, az online oktatásban való részvétel kötelező – nyilatkozta szerda este Monica Anisie tanügyminiszter. Azon diákok esetében, akik nem rendelkeznek számítógéppel, illetve internet-hozzáféréssel, a tanfelügyelőségek, oktatási intézmények a helyi hatóság, illetve más, oktatást segítő partnerek támogatásával a diákok online oktatáshoz való hozzáférése érdekében intézkedéseket hoznak. Így például az iskolák tulajdonában levő számítógépek, táblagépek kiadhatóak az ezeket nélkülöző diákok számára, az eszközökért a szülők felelnek.
A diákoknak az online oktatás időszaka alatti tevékenységére a tanárok jegyet is adhatnak, ezeket azonban csak azután írhatják be a katalógusba, hogy újranyitnak az iskolák, illetve ez csak a tanuló vagy a szülő beleegyezésével történhet meg. Az online tanórák időtartamának meghatározását a pedagógusokra bízzák, ám a szakértők szerint egy tanóra nem lehet több ötven percesnél – mondta el Monicia Anisie a Digi24 hírtelevíziónak adott interjúban. Ugyancsak a tanárra bízzák az oktatási segédeszközök kiválasztását, hiszen a pedagógusok ismerik legjobban a hatáskörük alá tartozó osztályokat – tette hozzá.
„A diáknak kötelessége részt venni az oktatási intézmény által meghatározott online oktatásban” – olvasható a rendeletben, amelyben ugyanakkor azt is megfogalmazzák, hogy az oktatási intézmények megtervezik a pótlást azon diákok számára, akik objektív okok miatt nem vehettek részt az online oktatásban.
Az eddigiekben az online oktatás ajánlások alapján történt. „Az ajánlás szerepe az volt, hogy megoldásokat keressenek, információkat gyűjtsenek a diákok oktatáshoz való hozzáférése kapcsán. Ezúttal ezeket az ajánlásokat kötelezettség formájában ültettük gyakorlatba, mivel szükségét láttuk annak, hogy ezek a szabályozások miniszteri rendeletbe foglalva legyenek megvalósítva” – nyilatkozta a tanügyminiszter.
A miniszteri rendelet még nem jelent meg a hivatalos közlönyben.
A rendelet ellen több megyei – konstancai, fővárosi, máramarosi, Vâlcea megyei – diákszervezet is tiltakozását fejezte ki. Közleményben megfogalmazott véleményük szerint a tanügyminisztérium kötelezővé teszi az online oktatást, még mielőtt lehetővé tennék az oktatáshoz való hozzáférést.
Borítókép: Illusztráció