2024.08.12. 15:12
A máltai bíróság elutasította Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának; Gorghiu szerint felháborító a döntés
Másodfokon elutasította a máltai bíróság Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának - tájékoztatott hétfőn az igazságügyi miniszter. Alina Gorghiu "felháborítónak" és "elfogadhatatlannak" nevezte a döntést.
Agerpres
A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját 2020 decemberében a legfelsőbb bíróság befolyás vásárlása és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt 3 év és 4 hónap szabadságvesztésre ítélte a băneasai királyi farm illegális visszaszolgáltatásával kapcsolatos ügyben, de Pál Fülöp herceg az ítélet kihirdetése után elmenekült az országból. 2022 júniusában elfogták Párizsban, az ottani ítélőtábla azonban megtagadta a kiadatását. Idén áprilisban őrizetbe vették Máltán, azóta zajlik a kiadatási pere.
A miniszter hétfői közleményében emlékeztetett, hogy az egyik máltai bíróság korábban alapfokon elrendelte Pál Fülöp herceg kiadatását. Ezt a döntést megtámadták, és a másodfokú bíróság megtagadta az elfogatóparancs végrehajtását, tehát elutasította a kiadatást. Az indoklásban a romániai börtönkörülményekre hivatkoznak - jelentette ki Gorghiu.
A tárcavezető "felháborítónak" és "elfogadhatatlannak" nevezte a döntést. Mint hangsúlyozta, az Európai Unió Bírósága (EUB) nemrég egyértelműen megállapította, hogy a francia igazságszolgáltatás helytelenül járt el a Pál Fülöp herceg elleni európai elfogatóparancs ügyében. Az EUB döntése szerint ha egy tagállam megtagadja egy elfogatóparancs végrehajtását, az nem vonja maga után a parancsnak egy másik tagállam általi megtagadását. Az EUB megállapította azt is, hogy az adott tagállam nem tagadhatja meg a vádlott kiadatását a börtönkörülményekre hivatkozva az elfogatóparancsot kibocsátó tagállam konzultálása nélkül. Gorghiu rámutatott, a román állam az Országos Börtönigazgatóság közvetítésével ebben az ügyben is, és csak az elmúlt évben több mint 850 más ügyben is garanciákat adott arra vonatkozóan, hogy a romániai börtönkörülmények megfelelnek az uniós jog által előírtaknak.
"Javasolni fogom Románia miniszterelnökének, hogy a kormány diplomáciai szinten reagáljon az EUB határozatának megsértésére" - fogalmazott Gorghiu, hozzátéve, hogy a máltai alkotmánybíróságon is megtámadják a döntést.