2025.04.08. 06:00
A terhesség alatti helytelen táplálkozás növeli az autista gyermek születésének esélyét
Az új dán kutatás szerint ha az anyák terhesség alatti étrendje magas zsír- és cukortartalmú, valamint kevés friss összetevőt tartalmaz, az növelheti az idegrendszeri fejlődési rendellenességek, például az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) és az autizmus kockázatát a gyermekeiknél.

Forrás: Getty Images
„A terhesség alatti nyugati táplálkozási gyakorlat összefüggést mutat a gyermekkori és serdülőkori idegrendszeri fejlődési rendellenességekkel” című tanulmányt márciusban tették közzé a tekintélyes Nature Metabolism folyóiratban.
Fontos, hogy ez egy megfigyelésen alapuló vizsgálat. Vagyis erős matematikai statisztikai összefüggéseken alapul, de önmagában még nem azt jelenti, hogy az úgynevezett nyugati típusú étrend direkt módon és minden esetben ADHD-t vagy autizmust okoz – „csak” növeli a kialakulásának esélyét. A tudomány szerint az ADHD és az autizmus kialakulásában elsődlegesek a genetikai összetevők – azaz akár 80 százalékban az öröklődés határozza meg.
Régóta ismert, hogy a dohányzás, az alkohol és az egészségtelen táplálkozás befolyásolja a magzat fejlődését. A Koppenhágai Egyetem és a Copenhagen Prospective Studies on Asthma in Childhood (COPSAC) átfogó klinikai tanulmánya összefüggést talált a terhesség alatti anyai étrend és az ADHD, valamint az autizmus kialakulása között a gyermekeknél.
Minél inkább nyugati étrendet tart egy nő a terhessége alatt – vagyis sok zsírt, cukrot és finomított terméket, ellenben kevés halat, zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt –, annál nagyobb a kockázata annak, hogy gyermeke ADHD-s vagy autista lesz
– mondta el David Horner, a tanulmány vezető szerzője és a Koppenhágai Egyetem élelmezéstudományi tudósa.
A kutatók úgy találták, hogy már az étkezés enyhe eltolódása a nyugati étrend felé is jelentősen megnövekedett kockázattal jár. Kimutatták, hogy „a nyugatibb étrend irányába való kisebb eltérések is az ADHD kockázatának 66 százalékos és az autizmus kockázatának 122 százalékos növekedését hozzák magukkal”.

Ennek az aggasztó információnak van egy jó üzenete is: a megfelelő étrend viszont csökkentheti az idegrendszeri fejlődési rendellenességek kialakulásának kockázatát.
Több mint 60 ezer anya és gyermek adatait elemezték
A kutatók több mint 60 ezer anya és gyermeke táplálkozási mintáit, vérmintáit és ADHD-diagnózisát dolgozták fel Dániában és az Egyesült Államokban. A vérmintákat metabolomika segítségével elemezték, ami betekintést nyújt az étrendet az idegrendszeri fejlődési rendellenességekkel összekapcsoló biológiai mechanizmusokba.
A kutatók számos tényezőt figyelembe vettek, köztük természetesen a genetikát, amely ismerten kiemelkedő szerepet játszik az idegrendszeri fejlődési rendellenességek kialakulásában. Ezzel együtt egyértelmű kapcsolatot találtak az anyai étrend, illetve az ADHD és az autizmus kockázata között.
Digitália
- Idén az elmúlt évtizedek legnagyobb szúnyograjzására számíthatunk – és hatékony ellenszerre
- Így lehet leiratkozni a nem kívánt e-mailekről
- Gyilkosság-előrejelző rendszert készítenek, ami lehetséges gyilkosokat azonosít
- Otthon elvégezhető 30 másodperces teszt ad képet az állapotunkról
- Ha a Föld tovább melegedik 3 fokkal, az átlagember végül 40 százalékkal lesz szegényebb