Digitália

16 órája

Könyörtelen képek: ezt teszik a mikroműanyagok az arcunkkal és a testünkkel

Mindennapi termékekben – a rágógumitól a teafilterekig – mutatnak ki mikroműanyagokat. Nem látszanak, de hatnak.

Könyörtelen képek: ezt teszik a mikroműanyagok az arcunkkal és a testünkkel

Forrás: BusinessWaste

Egy példa: még egyetlen teafilter is – nem elírás – több milliárd veszélyes mikroműanyagot juttathat a szervezetünkbe. Az Universitat Autònoma de Barcelona tudósainak új tanulmánya szerint kétszer is meggondolhatnánk, mielőtt a vízforraló után nyúlunk. Azt találták, hogy némelyik még a sejtmagba is bejuthat – a sejtnek abba a részébe, amelyben a genetikai anyag található.

Ezek az apró műanyag darabok biológiailag nem bomlanak le – több száz, ha nem ezer évig kitartanak.

Most a brit BusinessWaste szakértői mesterséges intelligencia segítségével olyan szemléltető képeket készítettek, amelyek megmutatják, idővel miként néz ki egy átlagos nő, vagy férfi a mikroműanyagoknak való kitettség után. Egy kép riasztóbb ezer szónál.

Forrás: BusinessWaste

A súlygyarapodástól, -vesztéstől a hajritkuláson át az ekcémaszerű kiütésekig, a súlyos fáradtság látható jeleiig sivár képet festenek a jövőnkről.

Mark Hall, a BusinessWaste műanyaghulladék-szakértője elmondta:

Az általunk készített képek tanulmányok eredményein alapulnak, és riasztóak. Reméljük, a látvány ráveszi az embereket, hogy felfigyeljenek erre a fenyegetésre.

A BusinessWaste képekkel részletesen szemlélteti, hogy „before, after”, azaz előtte és utána az alacsony, a közepes és a magas szennyezés milyen látható változásokat eredményez.

Sajnos tömegestül vannak jelen a környezetünkben, és a belélegzett levegőtől az elfogyasztott élelmiszerekig mindent szennyeznek.

„Bár csökkenthetjük bizonyos termékeknek való kitettségünket, nem fogjuk tudni teljesen felszámolni a problémát, amíg nem csökkentjük a műanyag hulladék mennyiségét.”

Alacsony expozíció

Ebben az esetben a legtöbb tünet belső jellegű a BusinessWaste szerint.

Az enyhe bőrelváltozások közé tartozhat a szárazság, a bőrpír és az irritáció, amelyet a mikroműanyagok és az endokrin rendszert károsító anyagok okoznak. Néhány emésztési problémát is tapasztalhatunk, beleértve a puffadást, gyomorfájást, szabálytalan emésztést.

Ezenkívül az alacsony szintű gyulladás enyhe fáradtsághoz vezethet.

Közepes expozíció

BusinessWaste

Ha rendszeresen fogyasztunk feldolgozott élelmiszereket, vagy gyakran használunk szintetikus anyagokat, valószínűleg közepes mértékben lehetünk kitéve a mikroműanyagoknak.

Ezen a szinten fokozott bőrirritációként jelentkezhetnek, finom vonalak és ráncok megjelenésével az idő előtti öregedés jeleiként.

Szemünk vörös lehet és irritált, s enyhe légzési nehézségeket tapasztalhatunk, például köhögést és zihálást.

Mindezek tetejében a mikroműanyagokból kimosódó vegyszerek megzavarhatják a hormonokat, súlyingadozáshoz és emésztési kellemetlenségekhez vezethetnek. Végül tartósabb fáradtságot és agyködöt tapasztalhatunk.

Magas expozíció

Magas szintű expozícióban részesül, aki hosszasan, folyamatosan érintkezik mikroműanyagokkal a munkahelyén, rossz minőségű vizet iszik, vagy szintetikus anyagokból készített ruházatot visel. Jelei a BusinessWaste szerint:

Krónikus bőrgyulladás, kiütések vagy ekcémaszerű állapotok.

Korai öregedés markáns jelei.

Kék vagy lilás bőrtónus az ajkakon/ujjbegyeken (a tüdőfunkció csökkenése miatt).

Lassabb reflexek, memóriazavarok és mentális zavartság az agyba jutó mikroműanyagok miatt. Előfordulhat kézremegés vagy finommotorikus nehézség.

Megmagyarázhatatlan súlygyarapodás vagy -csökkenés, szabálytalan menstruációs ciklus.

Hajritkulás vagy hajhullás endokrinzavarok miatt.

A bőr elszíneződése, a kemény csomók, a nem megfelelően gyógyuló elváltozások sejtkárosodást jelezhetnek.

Hogyan csökkenthetjük a mikroműanyag expozícióját?

Lehetőség szerint kerüljük az egyszer használatos műanyagokat, különösen az élelmiszerekben és az italokban. Ne fogyasszunk feldolgozott élelmiszereket, lehetőség szerint válasszunk bio, teljes értékű táplálékot. Ha egy módunk van, termesszünk saját ételt.

Szűrjük le a vizet, és kerüljük az egyszer használatos műanyag palackokat, italtartályokat.

Minimalizáljuk a szintetikus textíliák, például a nejlon és a poliészter használatát az otthonunkban és a ruházatunkban. Próbáljunk inkább természetes anyagokat választani.

Gondosan válogassuk a kozmetikumokat, ügyelve, hogy nincs-e bennük műanyag. Lehetőség szerint válasszunk természetes összetételű termékeket.

Válasszunk helyi és fenntartható termékeket, és ne műanyag csomagolásban.

Csökkentsük főzéskor a műanyag felhasználását. Váltsunk fakanálra és üveg vágódeszkára, és ne melegítsünk újra műanyag edényben.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában