Gazdasági kilátások

6 órája

Újratervezés után: ekkor várható a magyar GDP-növekedése

Továbbra is a belső fogyasztás maradhat a hazai GDP-növekedés fő támasza, amely a következő hónapokban fokozatosan gyorsulhat – erre mutattak rá a Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők, miután a kormány újratervezte a makrogazdasági pályát. Donald Trump frissen bejelentett vámjai – egyelőre, – azt mutatják, hogy a vártnál nehezebb helyzetbe hozzák a magyar gazdaságot, azonban a szakértők úgy látják, elérhetetlen a 4 százalékos bővülés.

Újratervezte a kormány a makropályát: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn jelentette be, hogy az eddig 3,4 százalékos növekedési és 3,2 százalékos inflációs célkitűzés helyett idén már csak 2,5 százalékos GDP-növekedést és 4,5 százalékos fogyasztói árindexet vár 2025-re. A döntés nem volt meglepetés, hetek óta lógott a levegőben, hogy a kormány hozzányúl a makroszámokhoz, miután egyre több jel utalt arra, hogy az év elején elmaradt a várt gyorsulás magyar gazdaságban, miközben az inflációs várakozások megemelkedtek. A Világgazdaság elemzőket kérdezett arról, hogy mennyire reális a kormány új növekedési célkitűzése, és milyen kockázatokat látnak az év további részében.

magyar GDP, növekedés, Nemzetgazdasági Minisztérium, GDP-növekedés
2025 második fele lehet a nagy gazdasági vízválasztó
Fotó: Mmnutt Ztudio / Forrás:  Shutterstock

Hónapok kérdése és a magyar GDP felpattan

Most a Nemzetgazdasági Minisztérium úgy számol, hogy a második fél évtől léphet látványos szakaszba a GDP-növekedés, előbb 3 százalék fölé, majd az utolsó három hónapban már megközelítheti a 4 százalékot is. Elemzők szerint azonban egyaránt vannak pozitív és negatív hatások.

Az elmúlt években inkább a negatív hatásokból volt több, amelyek év közben realizálódtak is, például a tartósan gyenge német konjunktúra, illetve orosz–ukrán háború elhúzódása 

– mondta a Világgazdaságnak Molnár Dániel, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség vezető elemzője, aki szerint, ha a Magyar Nemzeti Bank előrejelzését vesszük alapul, akkor a kormány új növekedési célja közel van a sávközéphez, míg a piaci elemzőket nézve inkább a sáv felső széléhez.

Szerinte abban az idei évben sincs változás, hogy a bizonytalanság elsősorban a külső kereslethez kötődik, amelynek Magyarország mint kis, nyitott gazdaság fokozottan is ki van téve. Az esetleges, jelentős pozitív vagy negatív meglepetések így idén is várhatóan inkább a külső környezetből érkeznek majd.

Az igazsághoz hozzátartozik, amire az elemző is rámutatott, hogy a második negyedévtől várható érdemi gyorsulásban jelentős szerepe van a bázishatásoknak. 2024 második és harmadik negyedévében ugyanis a GDP negyedéves bázison 0,2, illetve 0,6 százalékkal visszaesett. Ezzel szemben most a várakozások minden negyedévre érdemi bővülést tartalmaznak, ami így az éves növekedési rátát is felfelé húzza.

Molnár ezzel együtt azt várja, hogy az év második felében több tényező is erősíti majd a gazdasági növekedést. Erről további részleteket IDE kattintva olvashat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában