Választások

2024.12.10. 13:42

Kelemen Hunor: Stabil parlamenti többségre van szükség

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.

Fotó: Gönczy Tamás

Agerpres

A RFI-nek nyilatkozva a politikus kedden kifejtette, hogy a legkényelmesebb parlamenti többséget a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciójának összefogása jelentené. Emlékeztetett arra, hogy ezek a pártok a múlt héten szándéknyilatkozatot fogadtak el a koalícióra lépésükről. 'Ez egyelőre csak papíron létezik, a későbbiekben derül ki, hogy működik-e vagy sem' - magyarázta.
Elmondta, hogy léteznek a négypárti koalíciónál kevésbé stabil parlamenti többséggel rendelkező variánsok: alakulhat PSD-PNL-RMDSZ-, illetve PSD-PNL-USR-kormány is, mindkettő a nemzeti kisebbségek frakciójának támogatásával. 'De nem ez a legfontosabb. (...) Tudatosítanunk kell: ha nem értjük meg, hogy mi a teendőnk a parlamenti választások és az elnökválasztás első fordulója után, akkor jövőre az elnökválasztáson még rosszabb lesz a helyzet' - nyilatkozta Kelemen.
Az RMDSZ elnöke szerint a koalíciós szerződésben rögzíteni kell az elnökválasztás dátumát és azt is, hogy a kormányzó pártoknak lesz-e közös államfőjelöltje. 'Nem föltétlen kell a jelölt nevét is rögzíteni. Ám ha nem mondjuk ki, hogy a kormánykoalíciónak lesz egy közös jelöltje, akkor ugyanazt a hibát követjük el, mint a PSD és a PNL. Ők saját jelölteket indítottak az elnökválasztáson, és egyikük sem jutott be a második fordulóba' - magyarázta. Hozzátette, hogy az elnökválasztás dátumát sem szabad kitolni, legkésőbb április elején meg kellene tartani.
Kérdésre válaszolva Kelemen elmondta, hogy a négypárti koalíció lenne a legstabilabb, ám a létrehozásához az USR-nek le kellene mondania az elnökjelöltjéről. Másfelől szerinte a nagyobb Európa-barát pártok egyikének ellenzékben kellene maradnia, mert nem kellene teljes egészében átengedni ezt a térfelet a szélsőséges pártoknak. 'A cél az, hogy ez a párt középtávon az ellenzék vezető ereje legyen. De nem tudom, melyik párt lenne képes erre. Nem akarok részletekbe bocsátkozni, mert Romániában már nincsenek nagy pártok, a nagy pártok kora a parlamenti választások után véget ért' - fogalmazott az RMDSZ elnöke.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában