Megbeszélés

3 órája

Erdőtelepítésekről egyeztettek a megyei tanács székhelyén

A megyei tanács szervezésében a Környezetvédelmi, Vízgazdálkodási és Erdészeti Minisztérium képviselőivel találkoztak Bihar megyei polgármesterek február 6-án, csütörtökön a megyeháza dísztermében. A rendezvény célja annak bemutatása volt, hogyan lehet pályázni forrásokra az országos helyreállítási tervben (PNRR) rendelkezésre álló több mint 500 millió euró értékű keretösszegből erdőtelepítésekre, illetve a biológiai sokféleség megóvása céljából.

Forrás: Bihar Megyei Tanács

Ciucur Losonczi Antonius

A tanácskozáson részt vett Mircea Mălan és Horea Abrudan, a megyei önkormányzat ügyvivő elnöke, illetve alelnöke, Paul Barbour államtitkár, Șerban Tiberiu, a PNRR keretében erdősítésekkel foglalkozó osztály vezetője, Horia Dărăștean, a Bihar Megyei Erdészeti Őrség osztályvezetője, valamint Cristian Buzlea, a Bihar Megyei Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) igazgatója. Elhangzott, a finanszírozás teljes egészében vissza nem térítendő, és európai uniós pénzalapokra pályázhatnak az önkormányzatok és a tulajdonosok a nem produktív területek erdősítésére (legelők, rétek, rossz állapotban levő földek). Ezek minimális nagysága erdőtelepítés esetében 0,5 hektár, míg védő jellegű zöldfüggöny létesítésénél 0,1 hektár kell hogy legyen.

„Fontos, hogy a megyénkben minél több területen erdősítsünk, és az uniós pénzforrásoknak a lehívása volna a legideálisabb megoldás. Együttműködést javaslunk, ami arról szólna, hogy a települési  önkormányzatok beazonosítják a területeket és partneri megállapodást kötünk arról, hogy a rendelkezésünkre bocsátják ezeket a projekt megvalósítása érdekében. A területek a helyi önkormányzatok tulajdonában maradnának, a megyei tanács csupán a procedurális intézkedéseket hajtaná végre, állná a költségeket, illetve  pályázna, az ügylet végén pedig a helyi közösségek maradnának az erdősített területtel”, nyilatkozta Mălan.

A finanszírozás teljes egészében fedezi a tervezéssel, a terület kijelölésével, az ültetéssel és a gondozással (hat évig) járó költségeket.

„Az erdők hozzájárulnak a környezetvédelemhez és a környéken élő emberek életminőségének a jobbításához. Ellenállnak a klímaváltozásnak, melynek hatásait sajnos mindannyian érzékeljük. Minden elültetett fa egy előrelépést jelent az ökológiai egyensúly irányába és egy befektetés az utánunk következő nemzedékek egészségébe”, hangsúlyozta Paul Barbour.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában