3 órája
Erdőtelepítésekről egyeztettek a megyei tanács székhelyén
A megyei tanács szervezésében a Környezetvédelmi, Vízgazdálkodási és Erdészeti Minisztérium képviselőivel találkoztak Bihar megyei polgármesterek február 6-án, csütörtökön a megyeháza dísztermében. A rendezvény célja annak bemutatása volt, hogyan lehet pályázni forrásokra az országos helyreállítási tervben (PNRR) rendelkezésre álló több mint 500 millió euró értékű keretösszegből erdőtelepítésekre, illetve a biológiai sokféleség megóvása céljából.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/l7P6HJqTvNgUC2T1dhKQxK7V0X5kCVKSYNNQ9NSKyCU/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2JjMGU3YjkxZjliYTQwMWJiOTg2ZGJlZGVjNmYwYzdi.jpg)
Forrás: Bihar Megyei Tanács
Ciucur Losonczi Antonius
A tanácskozáson részt vett Mircea Mălan és Horea Abrudan, a megyei önkormányzat ügyvivő elnöke, illetve alelnöke, Paul Barbour államtitkár, Șerban Tiberiu, a PNRR keretében erdősítésekkel foglalkozó osztály vezetője, Horia Dărăștean, a Bihar Megyei Erdészeti Őrség osztályvezetője, valamint Cristian Buzlea, a Bihar Megyei Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) igazgatója. Elhangzott, a finanszírozás teljes egészében vissza nem térítendő, és európai uniós pénzalapokra pályázhatnak az önkormányzatok és a tulajdonosok a nem produktív területek erdősítésére (legelők, rétek, rossz állapotban levő földek). Ezek minimális nagysága erdőtelepítés esetében 0,5 hektár, míg védő jellegű zöldfüggöny létesítésénél 0,1 hektár kell hogy legyen.
„Fontos, hogy a megyénkben minél több területen erdősítsünk, és az uniós pénzforrásoknak a lehívása volna a legideálisabb megoldás. Együttműködést javaslunk, ami arról szólna, hogy a települési önkormányzatok beazonosítják a területeket és partneri megállapodást kötünk arról, hogy a rendelkezésünkre bocsátják ezeket a projekt megvalósítása érdekében. A területek a helyi önkormányzatok tulajdonában maradnának, a megyei tanács csupán a procedurális intézkedéseket hajtaná végre, állná a költségeket, illetve pályázna, az ügylet végén pedig a helyi közösségek maradnának az erdősített területtel”, nyilatkozta Mălan.
A finanszírozás teljes egészében fedezi a tervezéssel, a terület kijelölésével, az ültetéssel és a gondozással (hat évig) járó költségeket.
„Az erdők hozzájárulnak a környezetvédelemhez és a környéken élő emberek életminőségének a jobbításához. Ellenállnak a klímaváltozásnak, melynek hatásait sajnos mindannyian érzékeljük. Minden elültetett fa egy előrelépést jelent az ökológiai egyensúly irányába és egy befektetés az utánunk következő nemzedékek egészségébe”, hangsúlyozta Paul Barbour.