Kultúra

3 órája

Magyarországi múzeumok anyaga rekedt Marosvásárhelyen

MTI

Marosvásárhelyen rekedt a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsönzött anyaga, miután a román rendőrség olyan feltételeket támasztott a szállításához, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak – nyilatkozott a Krónikának Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója.
A Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című kiállítás az Erdélyi Fejedelemség korába kalauzolja a látogatókat. Csíkszereda és Marosvásárhely után harmadik helyszíne a sepsiszentgyörgyi múzeum lett volna, de a kiállítási tárgyakat nem sikerült odaszállítani.
A tárlat anyaga tavaly áprilisban érkezett Magyarországról Erdélybe. Elsőként a csíkszeredai Csíki Székely Múzeum mutatta be a Magyar Nemzeti Múzeummal, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközponttal és az Iparművészeti Múzeummal partnerségben. Onnan a marosvásárhelyi Maros Megyei Múzeumba szállították. Sepsiszentgyörgyön december 4-én nyílt volna meg a kiállítás, de szállítási gondok miatt elmaradt a tárlatnyitó.
Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója a Krónikának elmondta: az anyagot Marosvásárhelyről kellett volna Sepsiszentgyörgyre szállítani, de a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság nem járult hozzá a szállítás biztonsági tervéhez. Azt állították, hogy a nagy értékű tárgyak szállításához nem elég a fegyveres csendőrségi biztosítás, páncélautóval kell szállítani az anyagot – mondta az igazgató.
Felidézte, hogy amikor évekkel korábban szerveztek nagyságrendekkel nagyobb értékű kiállítást Románia ókori arany- és ezüstkincséből, szóba sem került a páncélautó. Miután a rendőrség nem engedett a feltételből, megpróbáltak páncélkocsit szerezni, de nem sikerült, így lemondták a kiállítást.
A sepsiszentgyörgyi tárlat elmaradása miatt a Maros Megyei Múzeumra hárul a kiállítási anyag Budapestre való visszajuttatása. Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója a Krónikának elmondta: a páncélautó kötelező használatáról egy kormányhatározat rendelkezik, mely előírja, hogy a félmillió eurót meghaladó értékű javakat páncélozott járműben kell szállítani, csendőrök vagy őrző-védő társaságok lőfegyverrel felfegyverzett tagjai kíséretében. Ennek alkalmazását azonban múzeumi értékek szállítása esetén az elmúlt 13 évben senkinek nem jutott eszébe számon kérni. 
„A probléma az, hogy sem Magyarországon, sem Romániában nem létezik olyan páncélozott autó, amelyiknek akkora ajtaja lenne, hogy a nagyobb műtárgyak beférjenek rajta” – magyarázta az igazgató, aki szerint a Maros megyei hatóságok is ragaszkodnak az előíráshoz. Közölte: megoldják a tárgyak visszaszállítását, de ha nincs megfelelő szállítójármű, hosszú távon nem lehet nagy értékű kiállításokat Romániába hozni, sem a román múzeumok értékes tárgyait külföldre vinni.
Egy nyugat-európai műkincsszállító cég nevének elhallgatását kérő illetékese a portálnak elmondta: nem tud arról, hogy bárhol a világon létezne műkincsszállító páncélautó, de szerinte erre nincs is szükség, mert az értékes szállítmányokat fegyveres őrök kísérik. Közölte: a nagy veszélyt az jelenti, hogy az értékes műtárgyak megsérülnek a szállítás során, ezért a műtárgyszállító autókat nagyon érzékeny légrugókkal látják el.
A szakember szerint azért nem készítenek páncélozott műkincsszállító autókat, mert a páncél súlyát csak laprugók képesek megtartani, és azokkal megoldhatatlan a rezgésmentes szállítás.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában