2025.04.16. 20:09
Szabadon engedték a Párizsban letartóztatott Pál Fülöp herceget
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok - számolt be az AFP.

Forrás: Adevărul
A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját április 7-én párizsi otthonában vették őrizetbe, majd egy előzetes tárgyalás után elrendelték a letartóztatását a román hatóságok által január 30-án kiadott európai elfogatóparancs alapján.
A román igazságügyi minisztérium kezdeményezte a kiadatását, a párizsi ítélőtábla azonban szerdán elrendelte a szabadlábra helyezését. Pál Fülöp herceget hatósági felügyelet alá helyezték, és megtiltották neki, hogy elhagyja Franciaországot.
Ez a döntés is igazolja, hogy Franciaország, más európai joghatóságokhoz hasonlóan, nem kíván asszisztálni a román állam által folytatott jogi és politikai üldözéshez, amelyiknek egyetlen célja megakadályozni őt öröklési jogának érvényesítésében
- nyilatkozta az AFP-nek Pál Fülöp herceg ügyvédje, Miriame Laichi.
A herceg kiadatási perének következő tárgyalását május 14-ére tűzték ki.
Pál Fülöp herceget 2020 decemberében a legfelsőbb bíróság befolyás vásárlása és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt 3 év és 4 hónap szabadságvesztésre ítélte a băneasai királyi farm illegális visszaszolgáltatásával kapcsolatos ügyben, de az ítélet kihirdetése után elmenekült az országból. 2022 júniusában elfogták Párizsban, az ottani ítélőtábla azonban megtagadta a kiadatását. Tavaly áprilisban őrizetbe vették Máltán, de a vallettai hatóságok is megtagadták augusztusban a kiadatását Romániának.
Az Európai Unió Bírósága (EUB) tavaly júliusban egyértelműen megállapította, hogy a francia igazságszolgáltatás helytelenül járt el a Pál Fülöp herceg elleni európai elfogatóparancs ügyében. Az EUB döntése szerint, ha egy tagállam megtagadja egy elfogatóparancs végrehajtását, az nem vonja maga után a parancsnak egy másik tagállam általi megtagadását.
Az EUB megállapította azt is, hogy az adott tagállam nem tagadhatja meg a vádlott kiadatását a börtönkörülményekre hivatkozva az elfogatóparancsot kibocsátó tagállam konzultálása nélkül.