4 órája
Ha már az űrben rekedt, rekordot döntött az űrhajósnő
Suni Williams és Butch Wilmore tavaly júniusban érkeztek a Nemzetközi űrállomásra. De nem egy hét után, hanem valószínűleg idén márciusban térnek vissza a Földre.
Suni Williams, a NASA űrhajósa a Nemzetközi Űrállomáson kívül a 2025. január 16-i űrsétáján
Forrás: NASA
Tavaly a Boeingnek rossz éve volt. 2024-ben több repülőgépkatasztrófa tapadt a cég nevéhez, a Boeing Starliner űrkapszula pedig ottragadt a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). A Starliner eleve nehezen indult el, az eredeti májusi start elcsúszott a rakéta szelepének problémája miatt. Márpedig a gyártónak sürgős lehetett a küldetés, hiszen versenyben áll a SpaceX-szel, amely 2020 óta szállít űrhajósokat az ISS-re, és több mint 20 sikeres utat tett meg az űrállomásra.
A Starliner végül egy Atlas V rakéta tetején indult el június 5-én, de akkor újabb problémák támadtak: a NASA bejelentette, hogy három héliumszivárgást azonosítottak, amelyek közül egyet már a repülés előtt ismertek, és két újat. A Boeing űrhajója alkalmatlanná vált arra, hogy visszaszállítsa az űrhajósokat, ezért az amerikai űrügynökség úgy döntött, hogy az űreszköz személyzet nélkül tér vissza a Földre. Többszöri halasztás után a SpaceX az idén márciusi visszahozásukat vállalta: Suni Williams és Butch Wilmore két másik űrhajóssal jön haza.
Sunita „Suni” Williams nem esett kétségbe
Williams a minap csütörtökön új rekordot döntött. Borítóképünkön látható, 5 óra 26 perces űrsétára ment Wilmore-ral, amivel felülmúlta az egyik kolléganője által felállított eddigi űrséta-rekordot. A space.com szerint Williams most 62 óra 6 percnyi űrsétát tudhat magáénak, míg Peggy Whitson egykori űrhajósnak „csak” 60 óra 21 perce volt.
A legutóbbi űrsétán Wilmore-ral azon dolgoztak, hogy végre eltávolítsanak egy hibás rádiókommunikációs egységet, amelyeket két korábbi űrsétán sem tudtak kiiktatni.
Williams korábban Nick Hague űrhajóssal közösen tett űrsétát. Ekkor lecseréltek egy giroszkópot, ami segít fenntartani az orbitális előőrs orientációját. Emellett lefedték egy röntgenteleszkóp fényszűrőinek sérült részeit; eszközt cseréltek az egyik nemzetközi dokkoló adapteren; ellenőrizték a hozzáférési területeket és a csatlakozóeszközöket, karbantartást végeztek a mágneses spektrométeren.
Az alábbi, 10 évvel korábban készült videón Suni Williams űrhajós arról beszél, hogyan lehet eltávolítani a Nemzetközi Űrállomáson tett űrséta során elakadt szerszámot.
Donald Trump elnök sürgetné a visszatérésüket:
Az imént megkértem Elon Muskot és a SpaceX-et, hogy „menjenek fel” a két bátor űrhajósért, akiket a Biden-kormányzat gyakorlatilag otthagyott az űrben
– írta Trump a Truth Social oldalán. „Sok sikert Elon!!!”
A SpaceX kapszulája már az ISS-en van dokkolva. Tehát technikailag ugyan az űrhajósok bármikor hazamehetnek, de akkor meg létszámhiány keletkezne az ISS-en, ami veszélyeztetné a projekteket. A két fennrekedt űrhajós azt mondja, hiányzik a családjuk, de mindig van munkájuk, ami elfoglalja őket.
A februári visszatérésből márciusi lett
Nemrég a NASA eltolta Williams és Wilmore visszatérését februárról március végére. A NASA korábban, december 17-én kiadott közleménye szerint a NASA és a SpaceX különféle lehetőségeket vizsgált meg és
alapos megfontolás után megállapították, hogy a Crew-10 március végén, az új Dragon űrszonda elkészültét követően tér vissza.
A NASA és a SpaceX csapatai befejeznék a munkát az új Dragon űrszondán. Az új hajó négy főnyi legénységet vinne az ISS-re: Anne McClain parancsnokot, Nichole Ayers parancsnokot, pilótát, Takuya Onishi japán űrhajóst és Kirill Peszkovot, a Roszkozmosz űrhajósát. Amint az új legénység az ISS-re ér, Williams, Wilmore, Nick Hague NASA űrhajós és Alekszandr Gorbunov, a Roszkozmosz űrhajósa visszatérhet a Földre.
Williams és Wilmore nem panaszkodnak a meghosszabbított tartózkodásuk miatt.
„Mindent szeretek, ami itt fent van” – mondta Williams december elején. „Az űrben élni nagyon szórakoztató.”
A NASA ISS blogja szerint az űrhajósok folyamatosan elfoglaltak, Williams és Wilmore pedig segíti a többi ISS-lakót az űrbotanikai tanulmányokban és egyéb kutatásokban. Közel hat hónapos fedélzeti munkájuk során több mint 60 tudományos tanulmányban segítettek – írja a Washington Post.
Ki a két fennrekedt űrhajós?
A 61 éves Wilmore és az 58 éves Williams veterán űrhajósok, haditengerészeti tisztek és egykori tesztpilóták. Williams 1998 óta a NASA űrhajósa, Wilmore pedig 2000 óta. Mindketten rengeteg tapasztalattal rendelkeznek az űrben.
2009-ben Wilmore az Atlantis űrrepülőgépet irányította az ISS-re tett küldetése során, 2014-ben pedig tagja volt annak az ISS-személyzetnek, amelyik egy 3D-nyomtatóval szerszámot – racsnis villáskulcsot – gyártott az űrben. Ez volt az első alkalom, hogy ember valamit a Földön kívül gyártott.
Digitália
- Sikeres lett az első gyermeken robotasszisztált műtét hazánkban
- Eddig ismeretlen agyterületet fedeztek fel magyar kutatók
- Világrekord: egy férfi 120 napig élt a tenger mélyén – nem véletlenül
- Kutatók szerint a lúgos ionizált víz ivásának nincs semmilyen egészségügyi előnye
- Mit tud a DeepSeek, amiről annyit beszélnek?