4 órája
Íme, a legnagyobb esések a világ első ember-robot félmaraton futóversenyén
Országúti versenyen vetélkedett egymással Pekingben tizenkétezer ember és huszonegy különböző gyártmányú robot. Még mi vagyunk a jobbak.

Forrás: Getty Images
Fotó: VCG
Ez nem scifi: a robotika felgyorsult fejlődése egyre hétköznapibbá teszi a humanoid robotok alkalmazását. A Kínában április 19-én megrendezett vegyes, ember-robot félmaratonon azonban a 21 résztvevő robot közül csak négy tudta befejezni a versenyt, sok humanoid kevéssel a rajt után kiállt, vagy összeesett, netán elvesztette a fejét. Úgy tűnik, még van hová fejlődniük.
A robotok közül elsőnek a Tiangong Ultra (nagyjából talán Mennyei Palota Ultrának fordítható) nevű versenyző ért célba 2 óra 40 perc 42 másodperc alatt. A közösségi médiában sok videót tettek közzé, melyekben láthatjuk a robotokat, valamint a mellettük futó mérnököket, akik próbálták támogatni őket a küzdelemben. Biztonsági okokból a humanoidok az emberektől elkülönítve, külön sávban, egyenként indultak.
Alább összefoglaltuk a legnevezetesebb pillanatokat azoknak, akik nem akarják a fenti videón végignézni a CGTN angol nyelvű kínai állami tévécsatorna több mint négy órás, élő közvetítését:
A győztes Tiangong Ultra a pekingi Humanoid Robot Innovációs Központ (a Xiaomi, az UTBech kínai robotikai cég és a pekingi önkormányzat közös vállalatának) gyártmánya.
Az alábbi videóban látható a robot viszonylag zökkenőmentes működése. Kezelője szorosan mellette futott, és támogatta, ha megingott.
A célba jutott humanoidok érmet kaptak.
Futni azonban emberi képesség: ha nem kerekeken, vagy lánctalpakon közlekedik, akkor továbbra is kemény kihívás mozogni egy robotnak. Számos géphiba és baleset történt a hosszú út során.
Az egyik elesett és elvesztette a fejét.

Mások még az elesésük után is próbáltak haladni végtagjaik vad rángatásával.

Ő hiába viselt tornacipőt, elvesztette a lábát és felborult.

A fura fejű, óriási légcsavarokkal szerelt Shennong robot nekiütközött az embereket robotoktól elválasztó korlátnak.

Tehát Tiangong Ultra 2 óra 40 perc 42 másodperces idővel nyert robot-kategóriában, s ezzel felállította az első humanoid világrekordot. Jócskán lemaradt az emberi győztestől, aki 1 óra 2 perc 36 másodperc alatt ért célba.
Egyébként egyszer lemerült az akkumulátora, fel is borult, de három elemcsere után épségben teljesítette a pályát. Míg a többi robotot csatlakoztatott kábeleken irányították, Tiangong Ultra vezeték nélküli navigációs technológiát használt.
Második lett a Noetix Robotics N2 startupja, amit egy 27 éves ifjú, bizonyos Jiang Zheyuan alapított. Nem rossz ötlet egy ilyen versenyen indulni, mert robotjuk annyira felkeltette egy nagy cég figyelmét, hogy 700 darabot rögtön meg is rendeltek tőlük.
Hang Qian, 29 éves futó a The Wall Street Journal kérdésére ezt válaszolta:
Átlagembernek a félmaraton nagyon kemény, kimerítő feladat, de egy robot akkumulátor cserével tovább tud futni. Izgatottan gondolok arra, hogy a közeljövőben robotokkal fogunk versengeni úszásban, sziklamászásban, főzésben.
Digitália
- Elfelejtette a wifi-jelszavát? Megmutatjuk, hogyan lehet kideríteni
- Szétzilálják társas kapcsolatainkat a városi autópályák
- Hiába hajlamos kannibalizmusra a rézsikló, veszélyeztetett vipera nincs az étlapján
- Térkép igazolja: a szomszédra, és nem a napsütésre figyelünk, mikor napelemet telepítünk
- Szaharai porvihar hazánk felett – oszlassuk el a tévhiteket