5 órája
A magyar kormány nem dönt az emberek megkérdezése nélkül Ukrajna csatlakozásáról
A kormány a véleménynyilvánító szavazással arra az egy kérdésre keresi a választ: „Támogatja-e ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?”. Az emberek véleményének nagy a tétje, hiszen az eredményét a magyar kormány politikai értelemben kötelezőnek tekinti majd.

Ukrajna csatlakozása az unióhoz hatalmas károkat okozna Magyarország gazdaságának
Forrás: AFP
Fotó: Julien de Rosa
A brüsszeli baloldali elit az európai emberek érdekével szemben és a megkérdezésük nélkül minél gyorsabban az Európai Unió tagjává akarja tenni a jelenleg is háborúban álló Ukrajnát. Ez a lépés rengeteg veszéllyel járna a unió lakosaira nézve, így a magyarokra is. A magyar kormány az – unióban egyedüliként – nem akar az emberek megkérdezése nélkül dönteni a témában, ezért elindította a Voks2025 szavazást, amelyben erre a kérdésre várják a magyaroktól a választ: „Támogatja-e ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?”. A kérdésre két válasz jelölhető meg a szavazólapon: az „Igen” vagy a „Nem”.

Forrás: Magyarország kormánya
Egy hete kezdték kézbesíteni a véleménynyilvánító szavazás több mint hétmillió szavazólapját, amelyeket a Magyar Posta hat hét alatt eljuttat mindenkinek. Először a fővárosiakhoz juttatják el a szavazólapokat, majd a vidéken élők is megkapják. A posta tervei szerint május 22-ig mindenkihez eljutnak a szavazólapok.
A Voks 2025 véleménynyilvánító kitöltött szavazólapot tartalmazó válaszleveleket 2025. június 20-ig lehet díjmentesen visszaküldeni.
A kormány azért kéri ki a magyar emberek véleményét, hogy az eredmények alapján foglaljon állást az Európai Unió testületei előtt. Céljuk, hogy mi, magyarok közösen határozzunk Ukrajna európai uniós csatlakozásának kérdésében és ne tudjanak a magyarok feje felett dönteni egy ilyen fontos kérdésben.
A kormány álláspontja ebben a kérdésben is egyértelmű és határozott: Ukrajna csatlakozása az unióhoz hatalmas károkat okozna Magyarország gazdaságának. Azonban – ahogy eddig is – az ország sorsát befolyásoló kérdésekben a Fidesz–KDNP rendre kikéri a magyar emberek véleményét. Ahogy az elmúlt években a nemzeti konzultációkkal és népszavazásokkal a választópolgárok lehetővé tették, hogy a kormány egy egyértelmű és szilárd felhatalmazással képviselhesse a magyarok érdekeit, úgy most is megtehetik ezt, ha szavaznak a véleménynyilvánító szavazáson.
Brüsszel nem kér az emberek véleményéből
Brüsszelben gyorsítópályán, az emberek megkérdezése nélkül vennék fel Ukrajnát az Európai Unióba, ráadásul mindezt anélkül, hogy számolnának, vagy beszámolnának a háborúban álló ország csatlakozásának következményeiről.
Ilyen következmény többek között az, hogy Ukrajna csatlakozása esetén a magyar gazdák nehéz helyzetbe kerülnének, ugyanis elárasztanák az európai piacot a hatalmas mennyiségű és ellenőrizetlen minőségű ukrán mezőgazdasági termékek.
A mezőgazdaság mellett a legkegyetlenebb fegyveres bűnözői csoportok is rászabadulnának Európára, ugyanis Ukrajnában már a háború előtt is virágzott a szervezett bűnözés. Mindemellett, a szomszédos ország alvilági alakjain túl a háború miatt egyre jobban előkerülő súlyos betegségek és járványok is könnyedén bejuthatnának hazánk és az EU területére, amely további komoly kockázatot jelentene az itt élőkre nézve.
Valamint maga a csatlakozás minden magyar család számára is érezhető anyagi terhet jelentene.
Ukrajna csatlakozása ugyanis akár 2,5 ezer milliárd eurós terhet is jelenthet, amely súlyos gazdasági következményekkel járhat az Európai Unió és Magyarország számára. A háború eddigi évei mintegy 9100 milliárd forint költséget rótt hazánkra, amely
családonként több mint kétmillió forintos kiadást jelentett.
Ukrajna gyorsított csatlakozása esetén a terhek tovább növekednének, amely azt jelentené, hogy a magyar családok pénzügyi lehetősége csökkenne.
A teljes cikket itt olvashatja el.