Digitália

4 órája

Ez telefonja végső védelmi vonala, ha ellopnák vagy újat venne

Nem tudja mindenki, hogy okostelefonjának van egy 15 számjegyből álló kódja, amit feltétlenül fel kell jegyezni.

Ez telefonja végső védelmi vonala, ha ellopnák vagy újat venne

Forrás: Shutterstock

Ugye tudjuk, mi a teendő, ha a mobil elveszett vagy ellopták? Lezárjuk távolról, hívjuk a szolgáltatót, és bekapcsoljuk (a remélhetően még a készülék vásárlásakor aktivált) nyomkövető alkalmazást, hogy vajon most merre is lehet. De ez nem mindig vezet eredményre, a telefon gyakran soha nem kerül elő többé,

viszont a legtöbb fontos adatunk, az intim közlésektől a bankszámlánkig elérhető rajta.

Van azonban még egy védvonalunk, amiről jó tudni: egy 15 számjegyű kód, a telefonunk egyedi kódja, az IMEI-száma. (Nem tévesztendő össze a szintén IMEI-nek rövidített intézménnyel, az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézettel.) Az IMEI, teljes nevén az International Mobile Equipment Identity a telefon egyedi, fontos azonosító száma. Minden telefon hardverének van IMEI-száma, ez nem kötődik sem a telefonszámhoz, sem a SIM-kártyához.

A két SIM-kártyás telefonoknak általában két IMEI-számuk van, kivéve azokat, amelyeknek egy eSIM-jük és egy fizikai SIM-kártyájuk van.

Miért fontos ez?

Tegyük fel, hogy valaki ellopja a telefonunkat, és boldogan belerak egy új SIM-kártyát: már használhatja is. Ha azonban a szolgáltatónkkal letiltatjuk az IMEI-t, az magát a hardvert blokkolja a teljes mobilhálózaton, a tolvaj már csak egy méregdrága papírnehezéket birtokol.

Természetesen ez nem adja vissza a készüléket: tekintsük úgy, mint a telefon önmegsemmisítő gombját.

Keressük meg az okostelefonunk IMEI-számát!

Nagyon egyszerű feladat. Csak nyissuk meg a telefonos alkalmazást, és tárcsázzuk: *#06#

Tehát beírjuk: csillag, kettőskereszt (hivatalosan hashmark), nulla, hat, kettőskereszt. Még csak meg sem kell nyomni a hívás gombot, az IMEI-szám azonnal megjelenik a kijelzőn. Itt láthatóak még más adatok is, például az eID, ami a készülékbe beépített eSIM egyedi azonosítója, valamint az SN, a készülék sorozatszáma. Alább látható egy Samsung mobil IMEI-e (áthúztuk a számokat rajta).

Ha még nem tettük volna meg, most vegyünk elő egy tollat és írjuk fel egy papírra és tegyük el. Lehet képernyőképet is készíteni és ezt elküldeni önmagunknak e-mailben, bár ez az adat talán jobb, ha nem érhető el online. Semmiképpen se a telefonon tároljuk.

Ráadásként egy hasznos szolgáltatás

Több hasznos internetes szolgáltatás van, amelyik IMEI-szám alapján szolgáltatja a legfontosabb adatokat ingyen. Ilyen például az ugyan angol nyelvű, de csekély nyelvismerettel is jól használható weboldal, az IMEI.info.

Itt rákereshetünk, hogy a kinézett, például használtan vásárolandó készülék nincs-e feketelistán (magyarul: például nem lopott), eSIM-kompatibilis-e. Természetesen kiderülnek az adott típus általános technikai jellemzői: a készülék neve, megjelenési időpontja, operációs rendszere, lapkakészlete, kijelzője, GPS, GPU, rendelkezésre álló memóriája és így tovább, sok más fontos adata is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában