4 órája
Ez telefonja végső védelmi vonala, ha ellopnák vagy újat venne
Nem tudja mindenki, hogy okostelefonjának van egy 15 számjegyből álló kódja, amit feltétlenül fel kell jegyezni.

Forrás: Shutterstock
Ugye tudjuk, mi a teendő, ha a mobil elveszett vagy ellopták? Lezárjuk távolról, hívjuk a szolgáltatót, és bekapcsoljuk (a remélhetően még a készülék vásárlásakor aktivált) nyomkövető alkalmazást, hogy vajon most merre is lehet. De ez nem mindig vezet eredményre, a telefon gyakran soha nem kerül elő többé,
viszont a legtöbb fontos adatunk, az intim közlésektől a bankszámlánkig elérhető rajta.
Van azonban még egy védvonalunk, amiről jó tudni: egy 15 számjegyű kód, a telefonunk egyedi kódja, az IMEI-száma. (Nem tévesztendő össze a szintén IMEI-nek rövidített intézménnyel, az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézettel.) Az IMEI, teljes nevén az International Mobile Equipment Identity a telefon egyedi, fontos azonosító száma. Minden telefon hardverének van IMEI-száma, ez nem kötődik sem a telefonszámhoz, sem a SIM-kártyához.
A két SIM-kártyás telefonoknak általában két IMEI-számuk van, kivéve azokat, amelyeknek egy eSIM-jük és egy fizikai SIM-kártyájuk van.
Miért fontos ez?
Tegyük fel, hogy valaki ellopja a telefonunkat, és boldogan belerak egy új SIM-kártyát: már használhatja is. Ha azonban a szolgáltatónkkal letiltatjuk az IMEI-t, az magát a hardvert blokkolja a teljes mobilhálózaton, a tolvaj már csak egy méregdrága papírnehezéket birtokol.
Természetesen ez nem adja vissza a készüléket: tekintsük úgy, mint a telefon önmegsemmisítő gombját.
Keressük meg az okostelefonunk IMEI-számát!
Nagyon egyszerű feladat. Csak nyissuk meg a telefonos alkalmazást, és tárcsázzuk: *#06#
Tehát beírjuk: csillag, kettőskereszt (hivatalosan hashmark), nulla, hat, kettőskereszt. Még csak meg sem kell nyomni a hívás gombot, az IMEI-szám azonnal megjelenik a kijelzőn. Itt láthatóak még más adatok is, például az eID, ami a készülékbe beépített eSIM egyedi azonosítója, valamint az SN, a készülék sorozatszáma. Alább látható egy Samsung mobil IMEI-e (áthúztuk a számokat rajta).

Ha még nem tettük volna meg, most vegyünk elő egy tollat és írjuk fel egy papírra és tegyük el. Lehet képernyőképet is készíteni és ezt elküldeni önmagunknak e-mailben, bár ez az adat talán jobb, ha nem érhető el online. Semmiképpen se a telefonon tároljuk.
Ráadásként egy hasznos szolgáltatás
Több hasznos internetes szolgáltatás van, amelyik IMEI-szám alapján szolgáltatja a legfontosabb adatokat ingyen. Ilyen például az ugyan angol nyelvű, de csekély nyelvismerettel is jól használható weboldal, az IMEI.info.
Itt rákereshetünk, hogy a kinézett, például használtan vásárolandó készülék nincs-e feketelistán (magyarul: például nem lopott), eSIM-kompatibilis-e. Természetesen kiderülnek az adott típus általános technikai jellemzői: a készülék neve, megjelenési időpontja, operációs rendszere, lapkakészlete, kijelzője, GPS, GPU, rendelkezésre álló memóriája és így tovább, sok más fontos adata is.
Digitália
- Életet gyanítanak a 120 fényévnyire található bolygón a tudósok
- Még a 19. században is élhettek óriáskrokodilok, mutatták ki magyar kutatók
- Budapest lesz a mesterséges intelligencia fővárosa három napra
- Hamarosan vezető nélküli kamionok érkeznek egy autópályára
- Így hasznosítsuk a fiók mélyén heverő, régi telefonunkat