II. Ramszesz titkára

2022.09.20. 13:30

Rejtélyes szarkofág került elő

A régészek egy magas rangú tisztviselő gránit szarkofágját tárták fel az egyiptomi Szakkarában, aki valószínűleg II. Ramszesz egyiptomi fáraó uralkodása idején élhetett.

Rejtélyes szarkofág került elő

Szakkarában továbbra is zajlanak az ásatások

Forrás: Shutterstock

Az ásatásokat Dr. Ola Al-Ajizi, a Kairói Egyetem Régészeti Karának munkatársa vezette a 2021–2022-es ásastási szezonban végzett tanulmány részeként, amelynek célja az Unas király piramisának folyosója körüli területek feltárása volt – írja az Origo

A csapat egy temetkezési kamrát fedezett fel, amelyben Ptah-em-uya szarkofágja rejtőzött: a magas rangú tisztviselő „királyi titkár, a szarvasmarhák főfelügyelője és a Ramesseum (II. Ramszesz halotti temploma)" kincstárának vezetője volt.

Ez a szarkofágot a Krisztus előtt a 13. században helyezték itt örök nyugalomra az egyiptomi 19. dinasztia idején

– mondta Mostafa Waziri, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának vezetője a HeritageDaily online tudományos portálnak. – Ezt az időszakot gyakran a Ramesszid-dinasztiának is nevezik, amikor az Egyiptomi Új Királyság elérte hatalmának csúcspontját.

Magas rangú tisztviselő „királyi titkár, a szarvasmarhák főfelügyelője és a Ramesszeum kincstárának vezetője volt
Forrás: Ministry of Tourism and Antiquities 

A most felfedezett szarkofágot szent szövegek fedik le, mint például a „Djed", amely Ptah (a memphiszi teológia szerint világteremtő isten) és Ozirisz (a halottak ura) teremtő istenéhez kapcsolódik. Ott áll rajta a „Tyet" (Ízisz csomó) szó is, amely az elhunytat védi, valamint Hórusz isten fiait ábrázoló jelenetek.

A koporsó fedele betört, ami a szakemberek szerint arra utal, hogy a sírt korábban kifosztották, és csak a mumifikációs folyamat során keletkezett gyanta nyomai maradtak meg.

A közelmúltbeli szakkarai ásatások során májusban százötven bronzszobrot, márciusban pedig öt ősi sírt és több mint ötven fából készült szarkofágot tártak fel, amelyek az Egyiptomi Újbirodalom időszakából származnak.

Tekintse meg a szakkarai ásatásról szóló videót:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!