sorsok színpadon

2021.05.09. 16:49

Szerelmi háromszög: Inessa Armand, aki elcsavarta Lenin fejét (videó)

Inessa Armand számos regényt és filmet ihletett már az 1920-as évektől egészen napjainkig. Ha más néven is, de ő a főhőse a másik nagy feminista marxista, Alexandra Mihajlovna Kollontaj Nagy szerelem című, 1923-ban írt kommunista hőseposzának, valamint őt alakítja a Lenin Párizsban című örökbecsű filmben Claude Jade, és feltűnik egyebek mellett Szolzsenyicin Vörös kerék című művében is a háborús évek alatt, Lenin környezetében.

3117 20.09.1909 Inessa Armand (1874-1920), activist of Russian and international revolutionary movement (left), with children RIA Novosti / Sputnik (Photo by RIA Novosti / Sputnik / Sputnik via AFP)

Forrás: RIA Novosti / Sputnik via AFP

Fotó: Sputnik via AFP

Inessa Armand bár párizsi művész családba született Inés d'Herbenville néven, kora gyermekkorától moszkvai nagyanyjánál nevelkedett, ahol oroszosan Inyesszának nevezték – írja a Life.hu.

Egészen fiatalon Marx tanainak hatása alá került, ám az ellentmondások asszonyaként ez nem akadályozta meg abban, hogy feleségül menjen a dúsgazdag orosz-francia textilgyáros Alexander Armandhoz, élvezve az anyagi jólét minden előnyét. Fontosnak tartotta, hogy segítsen az elnyomottakon, azaz a maga eszközeivel hozzájáruljon az elnyomott proletárok és legfőképp a nők felszabadításához.

A felszabadítást példamutató módon saját magán kezdte: az általa lenézett polgári erkölcsöket megtagadva előbb nyitott házasságban élt, majd férjét elhagyva összeállt annak öccsével, a mindössze 17 éves Vlagyimirrel, akitől megszületett ötödik gyermeke is. Úgy tűnik, vonzódott a Vlagyimirekhez, hiszen pár évvel később Lenint is kiválasztotta magának, igaz, ez már később és Párizsban történt.

Párizsba azonban végső soron kényszerből jutott. 1903-ban ugyanis formálisan is csatlakozott az illegális kommunistákhoz, amiért pár év múlva száműzetés lett a jutalma. Bár sokat példálózott az egyszerű muzsikok életével, a két éves száműzetésre számára kijelölt Mezenben mégsem kívánt hosszasan osztozni sorsukban, ezért 1908-ban Oroszországot maga mögött hagyva a francia fővárosig szökött. Ott sem hagyott fel azonban munkásmozgalmi tevékenységével, és Leninnel megismerkedve hamarosan annak legfőbb bizalmasává, szövetségesévé, majd szeretőjévé vált.

Eddigre már tapasztalt és megbízható elvtársnak volt mondható, hiszen tanaiért négyszer is börtönben ült.

Fontos feladatai voltak a kommunizmus eszméinek nemzetközi terjesztésében, valamint Lenin követeként és szószólójaként a mozgalmon belüli ellentétek elsimításában.

Leninnek különösen jól jött az új, nála négy évvel fiatalabb, lelkes munkatárs, hiszen a világforradalom sehogy sem akart kitörni, és érdeklődés, valamint anyagi fedezet hiányában az akkor éppen nyomorgó kommunistának folyóirata, a „Proletárok„ kiadását is be kellett szüntetnie. Inessának jelentős szerepe volt abban, hogy az ekkor minden jel szerint vesztésre álló bolsevikok szerezzék meg a többséget a szociáldemokraták nagy prágai nemzetközi konferenciáján.

– Csak egy hit, ebben az esetben egy Isten nélküli hit okozhatja, hogy a gazdag textilgyáros arisztokrata családból való felesége elmegy Leninhez szeretőnek, majd végigutazza a katasztrofális orosz vidéket, hogy propagálja a kommunizmust, és ott hal meg kolerában – fogalmazott korábban Andrási Atilla, a Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház rendezője Inessa Armandról szólva.

Lenin szeretőjével legközelebb 2021. június 9-én találkozhatnak az MKUK színpadán, az Andrási Attila által írt és rendezett Tizenkilenc című előadásban.

A teljes írás ITT elolvasható.

Borítókép: Inessa Armand (balra) gyerekeivel

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!