ERDON Eletmód

2008.09.30. 09:30

Lépés a mesterséges szaglószerv felé

<p>A világ legrangosabb műszaki egyetemének, az amerikai Massachusettsi Műegyetemnek (MIT) a tudósai bejelentették, hogy közelebb kerültek a műorr, vagyis a mesterséges szaglószerv létrehozásához. Sikerült ugyanis megoldaniuk a szagreceptorok laboratóriumi sorozatgyártását.</p>

A szaglókészülékek a jövőben helyettesíthetnék azokat a speciális kutyákat, amelyek robbanóanyag vagy kábítószer kiszimatolására vannak idomítva. De alkalmazni lehet majd a "műorrot" olyan betegségek megállapítására is, amelyek meghatározott szaggal járnak, jelentette be Csang Su-kuang (Shuguang Zhang) kutatásvezető.

"A szaglás talán a legősibb és legprimitívebb érzékszervünk, de ma sem tudjuk pontosan, hogy hogyan is működik. Még mindig kínzó rejtély" - tette hozzá a tudós. Az orr szaglóreceptoraival az ember és az állatok többször tízezer különböző szagot képesek érzékelni. Az egyes szagok többféle érzékelőt is aktiválnak, ezek különféle jeleket küldenek az agynak, amely így képes felismerni a konkrét szagot. Eddig az volt a fő akadály a szaglás tanulmányozásában, hogy nem volt lehetséges elég sok receptort előállítani. Ez válik most elérhetővé az amerikai tudósok által kidolgozott módszerrel. A kellően nagy számú szagérzékelők révén további kutatócsoportok végezhetnek újabb és újabb kísérleteket.

A Massachusettsi Műegyetem RealNose programjának kutatói a jövőben együtt kívánnak működni más külföldi tudósokkal egy olyan eszköz kifejlesztésén, amely specifikus szagokkal járó betegségeket tudna érzékelni, mint például a cukorbaj, a tüdő-, hólyag- és bőrrák.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!