ERDON Eletmód

2010.05.26. 15:16

Figyeljünk oda az allergiára

<p>Az allergiás betegeknek az utazás tervezgetése közben is érdemes odafigyelni az allergiára, lehetőleg olyan helyet válasszanak, ami nem hozza elő tüneteiket.</p>

Az allergiás megbetegedések száma egyre növekszik, s nem csupán azért, mert a tünetek egyre szélesebb körben válnak ismertté. Az allergia oka rendkívül összetett, mind a környezetben egyre nagyobb számban előforduló nem természetesen anyagok, mind a genetikai, pszichés és immunológiai faktorok fontos szerepet játszanak a betegség kialakulásában. Pusztán a környezeti ártalmakat okolni tévedés volna, hiszen a modernizációval nem csupán a környezetünk, hanem életformánk is gyökeresen átalakult.Az allergia védekezőrendszerünk megváltozott válaszát jelenti különböző, egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben.
A tünetek nagymértékben változnak attól függően, hogy milyen szervben történik az allergiás reakció. Így azok az allergének, melyek levegő által terjednek (mint például a pollen vagy az atkák) a légutak és a szem szaruhártyájának a gyulladását okozzák. Ilyen a szénanátha (allergiás rinithis), mely az orrnyálkahártya megvastagodását, orrváladékozást, tüsszentést, a szem irritációját, könnyezést okoz. Ha az allergén bekerül a tüdőbe, asztmás  tüneteket is okozhat: nehézlégzés, köhögés, sípolás. Ha az allergén az emésztőrendszerbe kerül a következő tünetek jelentkezhetnek: hasüregi fájdalom, hányinger, hányás, puffadás, hasmenés. A bőrön jelentkező allergiás reakciók, mint az ekcéma   bőrpírrel, duzzadással járnak.

 
Az allergiavizsgálat

A vizsgálat két részből áll. Első mozzanatként a tüneti kép és lefolyás tisztázására az orvos részletes kórtörténetet vesz fel, melynek során rákérdez a tünetekre, a tüneteket kiváltó körülményekre, arra, hogy a panaszok mióta állnak fenn, időszakosan, visszatérően vagy tartósan jelentkeznek. Kérdéseket tesz fel az életkörülményekkel kapcsolatban (lakáskörülmények, foglalkozás, munkahely, stb.). Fontos a családi anamnézis tisztázása is, azaz, hogy előfordult-e a családtagok, rokonok között allergiás betegség.
      Az allergiás reakció és a kiváltó tényezők (allergének) kimutatására leggyakrabban bőrpróbát (Prick-teszt) végeznek. A bőrpróba során a vizsgálni kívánt allergént tartalmazó oldat egy cseppjét karcolják be a bőr külső rétegébe, és azt vizsgálják, hogy kialakul-e bőrpír, és az milyen mértékű. A vizsgálat fájdalmatlan, és kb. 1 órát vesz igénybe.

Utazás előtt

Az allergia kezelésében nagy szerepet játszik a megelőzés, ami az allergének kerülését jelenti. Háziporatkára érzékenyeknek a hegyvidéki éghajlat jót tesz, mert 1500 m feletti magasságban már nem él az atka. Pollen érzékenyek ne menjenek magas kockázatú helyekre (pl. mező) és ne magas pollen koncentráció esetén utazzanak el (a pollen információs szolgáltatást érdemes figyelni). A napi pollen jelentés alapján tervezzük a kültéri mozgást: például biciklitúrát, kirándulást alacsony koncentráció esetén ajánlott megkezdeni.Jól kezelt asztmásoknál nincs megkötés az utazást illetően, de súlyos asztmásoknál az út előtt az orvossal konzultálni szükséges. A tengerparti nyaralás kifejezetten jót tesz ekcémás gyermeknek. Belföldi nyaralás esetén konzultáljunk kezelőorvosunkkal, elérhető lesz-e szükség esetén, a közelben lévő kórház telefonszámát jó, ha előre tudjuk.

Napallergia

Amennyiben napallergiáról beszélünk, el kell döntenünk, hogy valódi napallergiáról van-e szó, vagy a köznyelvben ismertről. Az orvosi értelemben vett napallergia szerencsére igen ritka betegség. Onnan lehet felismerni, hogy ha napra megyünk, akkor nem a nap által érintett, hanem a ruha alatti bőrfelületre is hatással van a napfény. Azonnal allergiás reakció jelenik meg a bőrfelületen, még akkor is, ha csak a kisujjunk dugjuk ki a napra. A köznyelvbe beivódott napallergia valójában inkább fényallergiának nevezhető, és a testnek csak azon területein jelenik meg, melyeket közvetlenül napfény, illetve fény ért. Fontos megemlíteni, hogy ebben az esetben nemcsak a napfény okozhat problémát, hanem az olyan mesterséges fényforrások is, melyek az UV tartományon belül helyezkednek el. Tünetként megjelenhet viszkető érzés a bőrön, hólyagok, kis tűszerű pontok, csalánkiütés, égő érzés a szemben, hámlás a bőrön.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!