ERDON Helyi hírek

2010.06.18. 11:33

Távgyógyászat Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei egészségügyi intézmények összefogásával

<p>Közös pályázatot nyújt be a nyíregyházi Jósa András Oktató Kórház, a fehérgyarmati Szatmár-Bereg Kórház, a nagykállói Sántha Kálmán Szakkórház, valamint a Megyei Sürgősségi Kórház.</p>

A Megyei Sürgősségi Kórház váratlan, de annál profibb segítséget kap három Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei egészségügyi intézménytől annak érdekében, hogy elejét tudják venni a folyamatos betegelvándorlásnak, és közös szakmai továbbképzések valósulhassanak meg mindkét megyében. Ezen a héten egy magyarországi küldöttség ült le a projekt helyi felelőseivel és a Crest Forrásközpont szakemberével, hogy egyeztessék a részleteket. Ilyen egyeztetésekre egyébként több ízben is sor kerül majd, hiszen három olyan nagy jelentőségű projektről van szó, amelyek mindegyike komoly odafigyelést igényel a résztvevők részéről. A Megyei Sürgősségi Kórháznak egyébként ez csaknem 2,5 millió eurós beruházást jelent majd.
Hétfőn elsősorban az a projekt volt terítéken, amelyben a megyei kórház partnere a nagykállói Sántha Kálmán Szakkórháznak, és pszichiátriai vonalon szeretnék a szakrendeléseket távgyógyászati eszközökkel segíteni.

Telemedicina
A telemedicina – más néven távgyógyászat – nem új keletű módszer, és már Szatmár megyében is használja több orvosi rendelő is. Nagy előnye, hogy az orvos-beteg, valamint orvos-orvos kapcsolatból kiiktatja a távolságot. Sokan nem gondolnák, hogy a telemedicina már fél évszázaddal ezelőtt is jelen volt Európában is, de igazán elterjedtté természetesen Amerikában vált. A technika fejlődésével a rádióhullámokat előbb a mikrohullámok, majd a huszadik század végén már az internet nyújtotta lehetőséget váltották fel. Megyénkben a videókonferenciához hasonlatos módszer valósul majd meg, vagyis konzultációra kerül sor a beteg és egy ápolónő vagy általános orvos, illetve egy távoli specialista között.
A pályázat lényege, hogy mindkét oldalon létrehoznak egy-egy központot, amely Romániában a megyei kórház pszichiátriai osztálya, magyar oldalon pedig a nagykállói kórház lesz. Ezekhez csatlakoznak majd az alegységek, ahol a tulajdonképpeni konzultáció folyik majd. Ezen kívül a két központ egymással is kapcsolatban lesz, hogy a szakmai továbbképzés biztosított legyen. Az alegységek annak függvényében kerülnek meghatározásra, hogy mely vidék az, amely lakosságának egészségi állapota felveti ennek szükségességét, de a szakellátás nehezen hozzáférhető. A módszer egyik célja tehát a betegutak lerövidítése. Mivel azonban az adatok interneten keresztül továbbítódnak, és egy részük tárolása is kerül majd, alaposan át kell rágniuk magukat a pályázat készítőinek a szakértőkkel együtt a sajátos jogi háttéren, hiszen céljuk a betegek életének megkönnyítése, és nem a személyiségi- vagy a betegjogok megsértése.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!