10 órája
Az emberi együttélés jövőjéről szervezett előadást a Collegium Varadinum
Dr. Dávid-Barett Tamás viselkedéskutató, az Oxfordi Egyetem és a Brit Királyi Antropológiai Intézet tudósa tartott április 4-én, pénteken este előadást Nagyváradon, a Collegium Varadinum meghívásának eleget téve.

Fotó: Ciucur Losonczi Antonius
Ciucur Losonczi Antonius
Az érdeklődőket Tőtős Áron történész, a Collegium Varadinum elnöke köszöntötte. Onnan indította Az emberiség kirakója című előadását dr. Dávid-Barett Tamás viselkedéskutató, az Oxfordi Egyetem és a Brit Királyi Antropológiai Intézet tudósa, hogy jelenleg körülbelül 8,2 milliárd ember él a Földön, „ami rettenetesen sok”. Elképzelni sem tudunk ennyi embert egy helyen, mert a fejünkben nagyjából tizenöt ember fér el. Amikor ennél kevesebben vannak, akkor már magányosnak érezzük magunkat, ha pedig ennél többen, az már túl sok, „ezért legfeljebb megszabadulunk néhány baráttól”. Társas vagy közelebbi kapcsolatokat néhány tucat emberrel alakítunk ki, és az életünk végéig is csak néhány száz, esetleg ezer embert ismerünk meg. A 8,2 milliárd éppen ezért felfoghatatlanul nagy szám.
Madonna legnagyobb koncertjét 1987-ben adta Párizsban, 140 ezer rajongója előtt, és amennyiben azóta minden egyes nap, egészen 2151 nyarának közepéig fellépne hasonló létszámú közönség előtt, csak akkor jutnánk el 8,2 milliárdig, magyarázta a tudós.
Mindenesetre először 1968-ban a Római klub modellezte azt, hogy mi történik akkor, ha egyszerre ötmilliárd ember él a Földön, s állított össze egy elemzést a növekedés határairól. Akkor még azt gondolták, hogy a populáció exponenciálisan növekszik majd, és ez a gyors ütem nagy kihívást fog jelenteni. Azonban ez a jóslat nem vált be, mert egy adott ponton a Föld lakosságának a hirtelen növekedése lassulni kezdett.
„De mi volt ennek az oka?” – tette fel a kérdést Dávid-Barett Tamás, melyre néhány pillanat múlva ő maga adta meg a választ:
Az, hogy egyre több nő kezdett több ideig iskolába járni, a női jogok jelenthetik tehát a túlnépesedés megoldását
– jelentette ki. Hozzátette: a populációs nyomás enyhülése azonban a világ különböző helyein más-más módon megy végbe, és ebben a pillanatban ott tartunk, hogy az ember az egyetlen élőlény a világon, aki minél több élelemhez jut, annál kevesebb gyereket szül.
Ezzel együtt azonban Dávid-Barett Tamás véleménye szerint az emberiség öt egzisztenciás kihívása közül egy (az exponenciális népességnyomás) a női emancipációval váratlanul megoldódott, de még mindig maradt négy: a Föld fizikai (jelenleg túlhevülés, később erős lehűlés) és biológiai folyamatai (összeomló bioszféra), a státuszbomba (küszöbön álló egyenlőtlenségi forradalom a globális társadalomban) és az új gondolkodási mód (irányíthatatlan „abakusz”, mesterséges intelligencia).
„A jó hírem az, hogy nem kell megijedni, mert mindenre van megoldás, csak gondolkodni kell rajtuk. Társadalom-technológiai innováció kell 8,2 milliárd megszervezéséhez, akik a kis csoportokat kedvelik és irtóznak a meredek hierarchiáktól. A nehézség az, hogy a társadalmaink természetellenesek, és jelenleg átmenetben vagyunk a családalapú társadalmakból a barátságalapú társadalmak felé. A viselkedéstudomány azonban lehetővé teszi, hogy megtervezzük a 8,2 milliárdos globális társadalmunkat. Ez legyen mindannyiunk életre szóló házi feladata, sok sikert hozzá!”, zárta előadását Dávid-Barett Tamás.