13 órája
A 90'-es évek legnagyobb szupermodelleivel futhatunk össze Budapesten
Idén kilencedik alkalommal kerül megrendezésre a Budapest Fotófesztivál, a szervezők hat héten át, ötven kiállításmegnyitóval készülnek a fotográfia sokrétű világának bemutatására. A programsorozat nyitókiállítása Peter Lindbergh munkásságát tárja a látogatók elé, a divatfotósnak képeivel olyan sztárokat teremtett meg, mint Cindy Crawford vagy Naomi Campbell.
A Budapest Fotófesztiválon ismerős fotók köszönnek vissza modellekről, és hollywoodi sztárokról. Több is akad köztük, ami ikonikus státusznak örvend, az is találkozhatott már velük, aki soha nem is érdeklődött a divatfotózás iránt, olyannyira a popkultúra szerves részévé váltak. A szupermodellek aranykorának leghíresebb képviselői többször is felbukkannak a Lindbergh-fotósorozatokon – írja a Magyar Nemzet.

Fotó: Johannes Eisele / Forrás: AFP
Peter Lindbergh, a szupermodellkultusz elindítója
Ezek a fotók olyan hatást keltenek, mint a 60-as évek supergroup zenekarai, vagy azok a hollywoodi szuperprodukciók, amikben még a kisebb szerepekre is sztárokat szerződtet a stúdió. Lindbergh egyik érdeme viszont éppen az, hogy a szupermodellkultuszt ő maga (illetve közvetetten az amerikai Vogue főszerkesztője, Anna Wintour) teremtette meg az egyéni látásmódjával:
a ma ikonként ismert modellek kezdetben az ő lencséjén keresztül váltak híressé.
Ezt a látásmódot sokfelől körbe lehet járni, a képeiben a korabeli divatfotótól idegen intimitás és dinamika van, és a modellt sokszor mozgás közben kapja el. Utóbbihoz kapcsolódóan a kiállításon külön rész szól a szintén német Pina Bausch koreográfus hatásáról, akivel Lindbergh személyesen is mély barátságot kötött, egy kiállított interjúfelvételen pedig részletesebben is beszél erről a kapcsolatról.
A fotográfus azonban rengeteg más művész munkáját is nagy örömmel idézte meg, munkássága és a kiállítás is hemzseg a hommage-októl, ezek közül talán a két leghíresebb fotósorozat az Angel Story és a Wild at Heart. Előbbit Wim Wenders 1987-es filmje, a Berlin felett az ég inspirálta, utóbbi Marlon Brando bőrdzsekis motorosát idézi az 1953-as A vadból (amit máskülönben a magyar származású Laslo Benedek rendezett).
Mivel a kiállításon csak ötven fotót válogattak össze a fotográfus gazdag életművéből, lesz, akiben hiányérzetet kelt egy-egy általa ismert kép hiánya, illetve az előbb említett, híresebb fotósorozatokból is csak egy-egy darab került ki a Műcsarnok falaira. A kiállításról további részleteket IDE kattintva olvashat.