ERDON Helyi hírek
2010.07.30. 07:51
Veszélybe került az önkormányzatok működése
<p>Szatmár megye - Az önkormányzatok alkalmazottai közül Szatmár megyében is egyre többen azt fontolgatják, hogy a rendkívül alacsonnyá vált nettókeresetük miatt önként lemondjanak állásukról.</p>
Az utóbbi napokban Szatmár megyében is egyre többet lehet hallani arról, hogy az önkormányzati alkalmazottak sorozatos felmondására lehet számítani, ha a román kormány nem tesz határozott lépéseket ennek megakadályozására. Főleg a megye vidéki polgármesterei közül gondolják úgy egyre többen, hogy a kabinet drasztikus bércsökkentő intézkedései miatt az önkormányzatok olyan szakembereket veszíthetnek el, akik eddig alappillérei voltak egy-egy település közigazgatási rendszerének. Egy egyetemi vagy főiskolai végzettséggel bíró, gyakran több évtizedes gyakorlattal rendelkező szakember az önkormányzatoknál fizetésként még a 200 eurónak megfelelő lejt sem kapja meg javadalmazásként. Az érintettek ezt egyenesen felháborítónak tartják. A többség véleménye szerint lassan oda jutnak, hogy sokkal érdemesebb lesz munkanélküli vagy szociális segélyt igényelniük Romániában, mert az arra jogosultak jobban járnak, mint azok, akik az állami szektorban dolgoznak. A kormánynak egy új rendelkezése értelmében azoknak az éjjeliőröknek, akiknek nincs meg az érettségiük, menniük kell. Ez több vidéki önkormányzatnál is gondot fog okozni a következő napokban.
Már vannak példák rá
Incze Lajos, Halmi község polgármestere elmondta, hogy az önkormányzatnál dolgozó alkalmazottak körében nagy az elégedetlenség a drasztikus fizetéscsökkentések miatt. „Két személy máris benyújtotta felmondó nyilatkozatát, mert nem hajlandóak 600 lejes fizetésért dolgozni” - ismertette a polgármester hozzátéve, hogy az egyikük éjjeliőr, a másikuk pedig egy munkás. Incze kifejtette, hogy a kormány legújabb rendelkezéseinek köszönhetően, miszerint az éjjeliőrök is kötelezően legalább érettségi vizsgával kell rendelkezzenek, Halmiban egy kivételével minden éjjeliőrt el kell bocsátani. Ráadásul közülük három nyugdíjazás előtt áll, akiknek esélyük sincs arra, hogy a jelenlegi helyzetben bárhol is alkalmazzák őket. „A helyzet rendkívül súlyos és félő, hogy lassan oda jutunk, mint a Ceauşescu rendszerben: Bukarestből üzenik meg, hogy mit szavazzon meg a helyi tanács” - méltatlankodott a polgármester, aki szerint egyrészt egyáltalán nem érződik, hogy az RMDSZ kormányon van, másrészt pedig az RMDSZ országos vezetősége és a szervezet vidéki képviselői között hatalmas szakadék tátong.
Ha így marad, felmondanak
Geréb Miklós, Ákos község polgármestere szerint is valós veszélybe kerültek az önkormányzatoknál betöltött munkahelyek. „A mezőgazdasági referens, aki egyetemi végzettséggel rendelkezik, amikor megtudta, hogy július 1-től 600-700 lej között lesz a javadalmazása, egy hónappal ezelőtt beadta felmondását és már ki is ment Olaszországba dolgozni. Félő, hogy példáját többen is követik majd” - nyilatkozta a polgármester, aki hozzátette, hogy két alkalmazottjuknak 600 lej körül, öt embernek pedig alig 500 lej lesz a fizetése.
Găman Mihai, Pusztadaróc község polgármestere, aki egyébként az RMDSZ megyei szervezetének ügyvezető elnöke is, szintén aggódik és meg is van rá minden oka. Mint elmondta, önkormányzatuknál is nagy a zúgolódás, egyetemi végzettséggel és 30 évnyi munkatapasztalattal rendelkező könyvelőnője szintén a felmondást fontolgatja, hisz júliustól alig több mint 800 lej készpénzt vihet haza havonta. Rajta kívül több szakreferens is jelezte: távozik az önkormányzattól. Vannak olyan alkalmazottak is, akiknek 478, 520, 630 lej a fizetésük. „Ilyen javadalmazásokkal nem lehet maradásra ösztönözni az embereket. Ha nem lesz e tekintetben javulás, pár hónap alatt megbénulhat a közigazgatás” - figyelmeztetett a polgármester.
Nincs hová menniük
Van néhány olyan vidéki polgármester is, akik bár szintén zűrzavarosnak és aggasztónak látják a helyzetet, ám mindezek ellenére abban bíznak, hogy az önkormányzati alkalmazottaik megfontolják majd a felmondásukat, hisz ebben a helyzetben úgy sincs hová menniük. Osztja ezt a véleményt Papp Tibor, Érendréd polgármestere is, aki bízik abban, hogy 2011. január 1-től javulni fog a helyzet. Mellau József, Csanálos község polgármestere szerint sincs túl sok ok az aggodalomra, mivel más lehetőségük nincs az önkormányzati alkalmazottaknak, mint hogy beletörődnek a sorsukba és megelégednek annyi fizetéssel, mint amennyit kapnak. Ugyanezen a véleményen van Pleth Imre, Béltek község polgármestere is, aki nem tart attól, hogy tömeges felmondásokra kerülne sor. Tempfli Mihály, Szilágypér község polgármestere kérdésünkre elmondta, hogy bár náluk is nagy az elégedetlenség, ám egyelőre senki nem jelezte távozási szándékát az önkormányzattól, viszont azt is hozzátette, hogy ezt a lehetőséget kizárni sem tudja.
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
Feliratkozom a hírlevélre