ERDON Helyi hírek
2010.09.10. 12:37
Újraavatják a Bethlen-táblát
<p>Nagyvárad - Szeptember 18-án a Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány szervezésében a nagyváradi vár Bethlen-bástyáján újra felavatják azt a latin nyelvű kőtáblát, mely a fejedelem emlékét őrzi évszázadok óta.</p>
Az MM Pódium Kulturális Egyesület csütörtök délutáni évadnyitó rendezvényén Jakabffy László mérnök bejelentette: szeptember 18-án a Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány szervezésében újra felavatják az idén felújított és rendbe tett Bethlen-táblát. A latin nyelvű kőtábla tulajdonképpen Bethlen Gábor tisztségeit sorolja fel, azt, hogy ki volt ő akkoriban. "Véleményem szerint ez egy olyan kultúrtörténeti esemény lesz a város életében, amiért érdemes volt küzdeni. Az utóbbi időben ugyan már nem én foglalkoztam ezzel, hanem Starmüller István építész, de azt, hogy elindítottuk a folyamatot, s sikerrel véghez is vittük, nagyon nagy eredménynek tartom", közölte.
Jakabffy László az erdon.ro-nak elmondta: az alkotást az eredeti helyére, a Bethlen-bástya külső részére állították vissza. Sajnos a kőfaragások az évszázadok folyamán szinte teljesen tönkrementek, csupán néhány kődarab maradt meg a régiek közül, a hiányzó részeket ezért kiegészítették, illetve pótolták. Egykoron egy Bethlen-címer is volt a bástyán, azonban ez teljesen tönkrement. Emődi Tamás tervező próbált egy autentikus címert találni, azonban ez nem nagyon sikerült, végül korabeli dokumentumok, egy pecsét és egy címerrészlet alapján- ami biztos Bethlen-örökségnek számítanak- rekonstruálták a címert.
Külső védművek
1598-ban a törökök sikertelenül próbálták bevenni a várat. Ezután Bocskai István ostromolta két éven keresztül, s csak miután a kiéheztetett őrség megadta magát, tudta elfoglalni a létesítményt. 1613 után Bethlen Gábor idejében újították fel a külső védműveket és az ún. Bethlen-bástyát, melyen eddig töredezett mészkőtábla őrizte az emlékét. Később a fejedelem lebontatta a romos középkori épületeket és egy ötszögletű reneszánsz palotát építtetett, mely csak I. Rákóczi György idejében készült el, 1650 körül és ez volt Közép-Kelet Európa legnagyobb reneszász palotája.
Ciucur Losonczi Antonius
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
Feliratkozom a hírlevélre